Kellemetlen lehelet, bacik vagy fogbajok?
2017. február 03.
A rossz lehelet kutyánk esetében nagyon hamar érzékelhető, ha közel kerülünk hozzá. A kellemetlen szájszagot eredményezhetik a szájüregben, a tüdőben vagy a belekben felgyülemlett baktériumok egyaránt. Az állandó szájszag arra figyelmezteti a gazdit, hogy az eb magasabb szintű fogápolást igényel, esetleg gyomor és bélrendszer, máj vagy veseproblémákkal küzd. Mindenképp vizsgáltassuk ki.
A legtöbb esetben a bűzös leheletet fogászati problémák, ínybetegségek okozzák. Főleg a kistermetű ebeknél jellemző a sok lepedék és fogkő, mert a fogaik közelebb állnak egymáshoz, mint a nagyobb példányoknál. A tartós rossz lehelet viszont komolyabb, belsőszervi problémákra is utalhat. A valódi okot a gazda egyedül ritkán tudja megállapítani, ezért ajánlott állatorvos segítségét kérnünk.
Az állatorvos fizikai és laboratóriumi vizsgálatot is végezhet, illetve végeztethet. Valószínűleg válaszolnunk kell majd a háziállatunk tartásával kapcsolatos általános kérdésekre: Milyen a kutya étrendje? Mennyire ügyelünk a szájhigiéniára? Mennyit mozog az eb? Milyen az általános viselkedése? Ezekre készüljünk őszinte, egyértelmű válasszal.
Azt azonban érdemes tudnunk, hogy a különböző szagokból már mi magunk is következtethetünk bizonyos betegségekre:
– Szokatlanul édes, gyümölcsös lehelet: cukorbetegség – ha a kutyusunk ráadásul újabban többet iszik és pisil a megszokottnál, akkor elég nagy a valószínűsége, hogy ezzel a betegséggel állunk szemben
– Vizeletre emlékeztető szag: vesebetegség
– A furcsa szag mellett hányás, étvágytalanság, sárgás szaruhártya és fogíny jelentkezik: májbetegség
A kezelés természetesen attól függ, hogy milyen diagnózist állít fel az állatorvos. Ha a lepedék a tettes, akkor négylábú barátunknak professzionális fogtisztításra lesz szüksége. Előfordulhat az is, hogy egyszerűen csak az étrend nem megfelelő, és azon kell változtatnunk. Ha belsőszervi megbetegedésről van szó, akkor sajnos valószínűleg komolyabb beavatkozásra és gyógyszerekre is szükség lesz.
A rossz lehelet általában megelőzhető, ezért mindenképp érdemes törekednünk rá. Sokan úgy gondolják, hogy a szájszag a korral haladva kezd kialakulni, de ez nem így van. Tény, hogy a kölyökkutyáknál kevésbé elterjedt a probléma, de náluk is előfordulhat.
A megelőzés érdekében javasolt bundás barátunkat rendszeresen szűrésre vinni azért, hogy ha valamilyen betegség kezd kialakulni nála, akkor azt idejében észre vegyük, és minél kevesebb időbe és pénzbe kerüljön a kezelés. Győződjünk meg arról, hogy az általános vizsgálatok során is ellenőrzi állatorvosunk az eb szájüregének és fogainak az állapotát.
A kutyák esetében is ajánlott a napi szintű, rendszeres fogmosás. Ehhez ne használjunk embereknek készült fogkrémet, mert gyomorproblémákat okozhat. Vásároljunk olyan játékokat, melyek kifejezetten a kutya fogainak tisztántartásához készültek, és hosszantartó rágásélményt biztosítanak.
A megfelelő, prémium minőségű eledelek szintén segíthetnek a szájszag kialakulásának csökkentésében. Ám, ha alapos óvintézkedéseink ellenére is kellemetlen lehelettel találkozunk, akkor mindenképp kérjük ki állatorvosunk véleményét. Ha egy tipikus, kisebb szájprobléma okoz csak gondot, akkor tud nekünk ajánlani otthon használható szájhigiéniai készítményt.
Forrás: pets.webmd.com