Kedvenceink gyógyszerezése, a legegyszerűbb megoldás
2014. február 03.
Hogyan járjunk túl cicánk, illetve kutyánk eszén?
Nincs mese, időnként rossz ízű gyógyszereket kell beadnunk kutyánknak vagy macskánknak. Sajnos elmagyarázni sem tudjuk nekik, hogy miért olyan fontos bevenni a pirulát. Ezért aztán a gazdinak időnként túl kell járnia kedvence eszén. Az alábbiakban a legbiztosabb megoldásokkal szeretnénk megismertetni Önöket.
Nem számít, hogy a háromhavonta esedékes féreghajtóról, vagy antibiotikumról, netán rendszeresen alkalmazott gyógyszerről van szó: a gazdik többsége a megmondhatója, milyen nehéz rávenni kedvencét arra, hogy lenyelje a tablettát. A macskák a szó szoros értelmében foggal-körömmel küzdenek a gyógyszer ellen, és az ilyen helyzetben a kisállat-tulajdonosok könnyen folyamodnak erőszakhoz. Van azonban néhány kipróbált és bevált trükk, inkább ezekkel próbálkozzanak.
A kutyákat általában könnyebb rávenni, hogy bevegyék a tablettát. Például a száraztápot benedvesítve a gyógyszert is feloldhatjuk benne. De, ha a tabletta valószínűleg nem fog feloldódni, akkor is elrejthetjük egy-egy különösen ínycsiklandó falatban. A legtöbb kutya imádja a kolbászt, illetve a sajtot, ezek pedig kiválóan alkalmasak arra, hogy beledugjuk a gyógyszert. Vannak azonban különösen ügyes kutyák, amelyek képesek a dolgokat szétszortírozni a pofájukban, azaz a finomságot lenyelni, a tablettát pedig szépen kiköpni. De hiába minden ügyesség, egy egyszerű trükkel ezt is megelőzhetjük: több gombócot készítsünk májashurkából vagy sajtból, és gyors egymásutánban adjuk oda kedvencünknek.
Először néhány „ártalmatlan” gombóccal kezdjük, ezután következzen az, amelyikben a tablettát elrejtettük, majd ismét egy gyógyszermentes – egyik a másik után. Kutyánk ettől hosszú időre felhagy a gyanakvással, és boldogan le fogja nyelni a kolbászt, illetve sajtot, benne a gyógyszerrel. Kutyakolbászban is elrejthetjük a tablettát. Figyeljük meg, hogy megeszi-e. Ez a csemege kifejezetten kutyáknak készül, és nincs olyan erőteljesen ízesítve, mint a májashurka. De, csak akkor próbálkozzunk ezzel, ha kedvencünk már minden más megoldáson átlát, és tudja, hogy átverjük.
Egyébként a tablettát nem célszerű csak úgy beletenni a nedves tápba. A gyógyszer nem fog benne feloldódni, és a kutyák többsége mesterien képes körbeenni, és a tál fenekén hagyni a tablettát.
A macska gyógyszerezése
Sokkal nehezebb a dolgunk, ha macskának kell gyógyszert beadni. Úgy tűnik, hogy valamilyen hatodik érzéktől vezérelve mindig pontosan tudják: a gazdi már megint tablettával jön. Persze a májashurka-technika cicáknál is bevethető. De, mivel a macskák szeretik először csak nyalogatni az ételt, általában hamar rájönnek, ha van bennük valami. A dolog jobban működik, ha cicaropival próbálkozunk. Törjünk egyet félbe, a tablettát helyezzük bele a lyukba, majd ragasszuk össze egy kis májassal. Azt is megvárhatjuk, hogy cicánk nagyon megéhezzen, és ekkor a nedves tápba belekeverhetjük a tablettát. Ez esetben azonban meg kell figyelnünk, hogy a macska valóban mindent eltüntetett-e a tányérról, vagy otthagyta a tablettát rejtő falatot. Az egyik lehetséges megoldás, ha porrá törjük a gyógyszert és belekeverjük a tápba. Ha a macska nem eszi meg az egészet, akkor a maradékot fecskendőbe, illetve injekciós tűbe töltve közvetlenül belenyomjuk a szájába.
Amennyiben a fenti trükkök egyike sem válik be, úgy tényleg nincs más hátra, mint a nyers erőszak. Ehhez vegyük kedvencünket az ölünkbe és tekerjük bele egy takaróba vagy törülközőbe. Ezzel elejét vehetjük annak, hogy megkarmoljon. A cica pofáját puhán vegyük mutató- és hüvelykujjunk közé. Erre az érzésre a macska reflexszerűen úgy reagál, hogy kitátja a száját. Na, ekkor gyorsan kell cselekednünk! Tegyük a tablettát hátra a torkába, csukjuk össze a száját és az állától kiindulva néhányszor simítsuk végig a nyakát. Ettől automatikusan beindul a cica nyelési reflexe. Soha ne akarjuk lebirkózni az állatot. Ha macskánk pánikolni kezd, jobb, ha visszavisszük az állatorvoshoz, aki injekcióban adja be neki a gyógyszert.
Praktikus eszköz…
… tablettabeadó kutyák és macskák részére. Különféle kivitelben kapható, de mindegyik úgy van kialakítva, hogy a tabletta az állat torkának hátsó részébe kerüljön, ami kiváltja a nyelési reflexet.