Játékötletek a hideg időre cicáknak
2020. január 17.
A téli időszakban az embereket és az állatokat is nehezebb rávenni a mozgásra. Mivel ilyenkor többet tartózkodunk a négy fal között, és nem is lenne jó, ha benti cicánkkal kimennénk a hidegbe, ezért olyan játékokat kell kitalálnunk, melyekkel a lakáson belül köthetjük le bársonytalpúnkat. A játékok és a foglalkozások a testi- és a szellemi stimulálás érdekében is fontosak.
Játékszerek
Az IQ cicajátékok egyre népszerűbbek a macskatartók körében, hiszen gondolkodásra, ügyeskedésre ösztönzik a cicákat, és, ha mi épp nem érünk rá, akkor is tudnak játszani velük. A More For Cats fadoboz esetében például a lyukakon keresztül két golyót tudnak a mancsukkal lökdösni a szobatigrisek. De választhatjuk az AniOne készségfejlesztő cicajátékot is, amelynek a tartályaiba jutalomfalatokat és kisebb játékszereket is beletehetünk, ezzel is izgalmasabbá téve a szórakozást.
https://www.fressnapf.hu/cats-iq-cicajatek-fadoboz-24x24x7cm
Hasonlóan szuper választás egy jutalomfalattal tölthető labda, amit egyedül is képes perceken át kergetni és pofozgatni minitigrisünk néhány szem finomságért. Az átlátszó résznek köszönhetően nem csak a hallására és a szaglására hagyatkozhat kedvencünk, hanem bizony láthatja is, hogy milyen finomságokat rejt a labda. Ez után már csak azt kell megfejtenie, hogyan juthat hozzájuk. A labda előnye, hogy gurulás közben kergetnie kell a cicának, így falatozás közben már el is égeti a plusz kalóriákat.
https://www.fressnapf.hu/anione-cicajatek-jutalomfalattal-toltheto-75-cm/
Egy botos cicajáték is mindig hatásos lehet egy izgalmas szőrpamaccsal vagy színes tollakkal a végén. Igaz, hogy erre már nekünk is időt kell szánnunk, hiszen mozgatnunk kell a pálca végét fogva a játékszert, de egészen biztos, hogy mosolyt csal majd az arcunkra, ahogy látjuk vadászni és játszani bársonytalpúnkat.
https://www.fressnapf.hu/anione-cicajatek-palcas-porolo-40-cm/
Cicánk kedvenc játékszereivel – például kisebb labdákkal vagy plüss egerekkel – kicsit összetettebb játékot is játszhatunk. Mutassunk meg háziállatunknak a kiválasztott figurát, majd rejtsük el, de eleinte még olyan helyre, ahol láthatja a minitigris. Amikor megtalálja, adjunk érte jutalomfalatot, majd keressünk új helyet, ahova eldughatjuk. Ha már úgy tűnik, hogy a macska megértette a játék lényegét, akkor kicsit nehezíthetünk is rajta, vagyis idővel már ne legyen olyan könnyű megtalálni az elrejtett tárgyat.
Ha elég türelmesek vagyunk, akkor akár trükköket is taníthatunk kis szőrös pajtásunknak. A kutyákhoz hasonlóan a macskák is képesek megtanulni az olyan egyszerűbb vezényszavakat, mint a „gyere”, az „ül”, a „kapd el” és a „marad”. Ízletes jutalomfalatokkal ügyesen motiválhatjuk cicánkat. Ami fontos, hogy naponta csak kb. 15 percet töltsünk gyakorlással, hogy ne legyen kellemetlen a tréning az állat számára. Ha szükséges, akkor törjük el a falatokat több darabra, és így apránként adagoljuk, nehogy végül elhízzon kedvencünk. A feladat sikeres elvégzése után 1-2 másodpercen belül dicsérjük meg szobatigrisünket, hogy össze tudja kötni a jutalmat a parancs elvégzésével.