Ivartalanítás: minden, amit a témáról tudni kell
2024. március 25.
Tájékozódj ebből a cikkből átfogóan a hím és nőstény kutyák ivartalanításáról, és ismerj meg minden érvet és ellenérvet, a költségeket és a beavatkozás folyamatát.
Kutyád engedetlen vagy dominánsan viselkedik, húzza a pórázt, megjelöl minden fűcsomót, nem lehet szukák közelébe engedni, minden kutyára felmászik és időnként agresszív? Ilyen problémák esetén az ivartalanítástól remél gyors megoldást számos kutyatartó. A magyarországi állatorvosi rendelőkben rengeteg kutyát ivartalanítanak. Az eljárást rutinbeavatkozásként tartják számon, és nem győzik az előnyeit hangsúlyozni. Így a kutyatartóban az a benyomás alakul ki, hogy az ivartalanítás a kutyának „jót” tesz. Ezzel egy időben egyre növekszik azoknak a száma, akik tudatosabban, kritikusan szemlélik ezt a beavatkozást és a következményeit.
Mit is jelent pontosan az ivartalanítás?
Az ivartalanítás állatorvosi szakkifejezés, olyan beavatkozást jelent, amely során eltávolítják a kutya nemi hormonokat termelő szerveit (kanoknál a heréket, szukáknál a petefészket, a petevezetéket, a méhet és a méhnyakat). Nem azonos a sterilizációval, amely során az állatorvos csupán az ondóvezetéket, illetve a petevezetéket vágja el. Az ivartalanítás emiatt jelentős hatást gyakorol a kutya hormonháztartására. Sterilizáció esetén ezzel szemben a nemi hormonok termelése fennmarad. Ez azt jelenti, hogy sterilizációt követően a négylábúban megmarad a szaporodás iránti vágy, míg az ivartalanítás ezt nagyrészt megszünteti.
Az ivartalanítás végleges műtét, amelyet visszafordíthatatlan. Altatásban végzik, és lehetnek mellékhatásai.
Mielőtt szóba kerülhetne az ivartalanítás, a kutyának át kell esnie egy alapos vizsgálaton, amely a parazitafertőzésre is kiterjed. Csak akkor műthető az állat, ha teljesen egészséges.
Kan kutyák ivartalanítása: A folyamat áttekintése
- A kutya intim területét borotválják, fertőtlenítik és steril módon lefedik.
- Az állatorvos a heréket a herezacskó elejébe tolja, majd szikével felnyitja a bőrt (ez egyike a sok különböző módszernek).
- Következik a herék és az ondóvezeték szabaddá tétele. A heréket és a mellékheréket előre helyezik, és az ondóvezetéket elkötik.
- Majd az orvos leválasztja és kiveszi a heréket, megszünteti az ondóvezeték lekötését és bevarrja a sebet.
Ez a műtét altatásban zajlik. Előfordulhat, hogy orvosi javallat alapján a kan kutyának csak egy heréjét távolítják el. Ebben az esetben nincs szó ivartalanításról, a kan kutya egy herével is nemzőképes marad.
Szukák esetében az ivartalanítás jelentősebb beavatkozással jár
- A szuka hasi területét megfelelően előkészítik, szikével bevágást ejtenek a köldök alatt egészen az alhasig.
- Az úgynevezett méhszarvakat eltolják, a petefészkeket pedig lekötik, majd egymás után leválasztják. Ezeket a vágásokat felszívódó cérnával varrják össze.
- Végül az állatorvos visszahelyezi a méhet, és több külön öltéssel, nem felszívódó cérnával bevarrja a műtéti vágást. A legtöbb esetben a teljes méhet is eltávolítják.
A külső varratokat az orvos mintegy tíz nap múlva eltávolítja, a belső varratok pedig bizonyos idő után maguktól felszívódnak.
A kutyák egy-két óra múlva ébrednek az altatásból, de ezután még hosszú ideig kábák, fájdalmaik lehetnek, nem szabad magukra hagyni őket. Az állatnak az orvos utasításának megfelelően fájdalomcsillapítót kell adni, ezt az állatorvos adja haza a kutyával.
Milyen magas az ivartalanításra visszavezethető elpusztulás valószínűsége?
Mivel az ivartalanítás műtéti beavatkozás, mindig fennáll a komplikációk kockázata. Annak a valószínűsége, hogy a kutyánk az ivartalanítás következtében elpusztul, igen alacsony. Az elpusztulás aránya 1 százalék alatti.
Mit fontoljunk meg kutyánk ivartalanítása előtt?
Mivel az ivartalanítás altatásban végzett beavatkozás, mindent meg kell tennünk a szövődmények kockázatának csökkentése érdekében.
Ezek a következő lépések:
- A kutya ne kapjon semmiféle bódító szert, egyéb gyógyszert közvetlenül a műtét előtt.
- A műtétet megelőzően legalább 12 órán át koplaljon (a műtétet megelőző este ne kapjon enni).
- Közvetlenül a műtét előtt már ne engedjük inni az állatot.
Mennyi ideig tart a kan kutyák gyógyulása?
Maga a beavatkozás rendszerint csak mintegy fél órát vesz igénybe. Ezt követően azonban a kutya állatorvosi felügyelet alatt marad addig, amíg az altatás hatásai megszűnnek, és képes újra önállóan járni. Amint megfelelő állapotba kerül, hazavihetjük a négylábút. Ekkor kezdődik a gyógyulás folyamata. Az első néhány napon az állatorvosi rendelőből hazaadott fájdalomcsillapítót kell adagolni a kutyának. A műtétet követően összesen 14 napig ajánlatos a kan kutyát kímélni. A sétáltatást korlátozzuk napi háromszor 15 percre. Séta közben ne engedjük el a pórázról, és kerülnie kell a többi kutyával való játékot. Emellett ne engedjük, hogy az állat bárhonnan le- vagy bárhová felugorjon. Legjobb, ha lépcsőt sem mászik.
Általánosságban elmondható, hogy: A seb környékén ne húzódjon a bőr!
A seb elfertőződését elkerülendő a sebet két hétig tartsuk tisztán, szárazon. Semmiképp nem szabad hagyni, hogy a kutya a sebet nyalogassa. A szájüregben számos baktérium található, amelyek a seben keresztül behatolnak és elterjednek az állat egész szervezetében. A nyalogatás megakadályozására különböző védőgallérok, tölcsérek, speciális „nadrágok”, műtéti ruhák állnak rendelkezésre. A kutyáknak szánt műtéti ruha előnye, hogy viselőjét nem akadályozza a mozgásban, és melegen is tartja.
Ha biztosra szeretnél menni, legjobb, ha a műtétet követő tizedik vagy tizenkettedik napon esedékes varratszedést követően a teljes két hét leteltéig viseli kutyád a tölcsért vagy a műtéti ruhát. Ezután az ivartalanítási eljárás lezártnak tekinthető, négylábúnk újra szabadon játszhat és hancúrozhat.
A kan kutya ivartalanítás után: Mit vegyünk figyelembe?
Gondoskodjunk arról, hogy a kutya bőven kapjon vizet. Amint hazaviszed, már ihat is. Az etetéssel azonban jobb a következő nap délig várni. Ellenkező esetben az altatás szövődményeként hányhat az állat.
A sebet naponta ellenőrizzük. Figyeljünk az olyan jelekre, mint a duzzanat, bőrpír, sebfolyadék, genny képződése vagy vérzés. Ilyen esetben azonnal keressük fel az állatorvost. Figyeljünk arra is, hogy kan kutyánk eleget tudjon pihenni – két hétig óvjuk mindenféle megerőltetéstől.
Figyelem: tüzelő szukáktól még két-három hétig tartsuk távol kan kutyánkat. Habár a szervezetében már nem termelődik sperma, a még meglévő spermiumok továbbra is életképesek. Ezért a kan kutya az ivartalanítást követően még bizonyos ideig nemzőképes.
Ne felejtsük el, hogy az ivartalanítás után a kutyának csökken az energiafelhasználása, mivel lelassul az anyagcseréje. Ezzel egy időben növekszik az étvágya. Ennek megfelelően kell esetleg másik eledelre, eltérő adagolásra váltani, hogy megelőzzük a kutyánál a túlsúly kialakulását. A speciálisan ivartalanított állatok számára kifejlesztett eledellel biztosítható, hogy a kutya a számára fontos tápanyagokhoz hozzájusson. Emellett az ivartalanított kutyáknak készült tápok értékes fehérjeösszetételüknek köszönhetően csökkentik a vesekő kialakulásának kockázatát, segítenek az egészséges izomtömeg fenntartásában és megóvják az állatot az idő előtti sejtöregedéstől. A táp sikeres átállítása érdekében javasolt az új eledelt már a műtét előtt a régibe keverve adni, és a régi táp mennyiségét fokozatosan csökkenteni, majd azt teljesen kivezetni.
Mennyi ideig tart ivartalanítást követően a hormonháztartás átállása kan kutyáknál?
Az ivartalanítást követően a kan kutyák hormonháztartásának átállása csak kb. hat héttel a műtét után zajlik le. Egyes állatoknál ez ennél hosszabb, másoknál rövidebb időt vesz igénybe. Ezt pontosan nem lehet előre megmondani.
Mennyibe kerül a kutyák ivartalanítása?
A kutya ivartalanításának költsége állatorvosonként vagy állatklinikánkként nagy eltéréseket mutathat. Legjobb, ha több árajánlatot is beszerzünk. A végeredményt az is meghatározza, hogy hol milyen díjszabás szerint állapítják meg az árakat. Emellett a teljes költséget befolyásolja az állat testtömege, gyógyszerszükséglete, valamint az alkalmazott műtéti és érzéstelenítési eljárás, az esetleg komplikációk hatása.
Egy kan kutya ivartalanításának költsége átlagosan 26- és 49 000 forint között mozog. Mivel a szukák ivartalanítása jelentősebb beavatkozás, ennek az ára valamivel magasabb.
Mikor legideálisabb a kutyát ivartalanítani?
Mivel a herékben és a petefészekben termelődő hormonok befolyásolják az állatok pszichológiai és fizikai fejlődését, erősen ajánlott, hogy csak az ivarérés lezárulta után ivartalanítsuk kutyánkat. A kutyák ivarérése függ a fajtától és a környezeti tényezőktől, így nincs általánosan érvényes időtartam. A nagyobb termetű kutyafajtáknál például több időbe telik az ivarérettség elérése.
Szuka kutyát ne ivartalaníttassunk az első tüzelés előtt. Ezzel elkerülhetjük a bunda nem kívánt változásait, és az egész életen át tartó „kölykös” viselkedést. A szukák korai, első tüzelést megelőző ivartalanítását emlődaganat megelőzésére szokták javasolni. A mellette és ellene szóló érveket a gazdiknak kell körültekintően mérlegelniük.
A nemi hormonok a csontozat felépítésére is hatással vannak. A túl korán ivartalanított kutyák ezért hajlamosabbak az ízületi betegségekre és a csípő rendellenességeire. Idő előtti ivartalanítás csak kivételes esetekben (például normális mértéket meghaladó nemi vágy, agresszivitás) és kizárólag alapos szakértői tanácsadást követően javasolt. A legtöbb idő előtt ivartalanított kan nagyobbra nő társainál. Ennek az az oka, hogy a hosszabb ideig domináló ösztrogénszint akadályozza az ízületi végek lezárását. A csontnövekedés hosszabb ideig tart.
Idő előtti ivartalanítás esetén előfordulhat, hogy a kan játékos, enyhén naiv kölyök jellegét megőrzi.
Idősebb korában viszont növekedhet az ízületi problémák vagy a csontmegbetegedések esélye. Amennyiben pozitív viselkedésbeli változás reményében fontolgatod az ivartalanítást, például a zavaró módon megmutatkozó nemi vágy csökkentése, vagy nyugodtabb természet elérése érdekében, ennek a hatása az életkor előrehaladtával általában csökken. Azonban nem feltétlenül a nemi hormonok állnak a nemkívánatos viselkedés hátterében. Előfordulhat, hogy tanult viselkedésről van szó, amelyet az ivartalanítás – értelemszerűen – nem fog megszüntetni.
A kan ivartalanításának optimális időpontját végső soron nem annyira az életkora, hanem a beavatkozás egyedi indoka határozza meg. Ezért legjobb, ha az állatorvossal egyeztetsz, és közösen döntitek el, hogy mikor lenne legjobb erre sort keríteni.
Kan vagy szuka ivartalanítása Érvek és ellenérvek
Számos kutyatartó helytelenül úgy gondolja, hogy az ivartalanítás a kutyák viselkedési problémáira vagy a lehetséges daganatos betegségek megelőzésére jól bevált, gyors megoldás.
De melyek is a kutyák ivartalanításának tényleges hatásai?
Az ivartalanítás nem jár pozitív hatással a következő problémákra:
- Engedetlenség
- A kutya nem vezethető pórázon
- Dominancia, agresszió, amennyiben egyiket sem nemi indíttatás okozza
- Fajtafüggő területvédő és őrző-védő magatartás
Amit csak kevés kutyatartó tud: a kutya agyában egyszer már rögzült szexuális magatartást az ivartalanítás legtöbb esetben nem alakítja át. Ha például kutyánk előszeretettel ugrál fel fajtársai hátára, ezt a szokást nagy valószínűséggel az ivartalanítást követően is megtartja. Ilyenkor csak a szakavatott nevelés segít.
A kanok ivartalanításának lehetséges hátrányai:
- Az elhízás az ivartalanított kutyák 50 százalékánál jelentkezik, és negatív egészségügyi következményekkel is járhat (ízületi problémák, szív- és májbetegségek),
- Személyiségváltozás a hiányzó hormonok következtében (letargia, érdektelenség),
- Harapásra, agresszivitásra való hajlam megnövekedése fajtársakkal szemben, különösen szukákra jellemző,
- „Kölykös” (infantilis) viselkedés, korai ivartalanítás esetén,
- Szőr változása, „kölyökbunda”, vagyis puha, fénytelen szőr, különösen szukáknál, az esetek 30 százalékában,
- Inkontinencia, különösen nagyobb szukáknál, az esetek 50 százalékában – felléphet közvetlenül a műtétet követően, vagy néhány évvel később, tartós gyógyszeres terápiával kezelhető,
- Gyakoribb fülgyulladás, az esetek mintegy 30 százalékában,
A kutyák társas viselkedése is megváltozik: A kanok nem tudják már kellőképpen „kiszimatolni”, rangsorolni egymást, ez durva kommunikációs zökkenőkhöz vezethet. Egyes ivartalanított kanokat nem ivartalanított társaik „zaklatni” kezdik.
A kutyák ivartalanításának pozitív hatásai:
- Szaporodás meggátlása
- A szuka nem tüzel többé, nincsen „álvemhesség“, és az ezzel tipikusan összefüggő problémákkal sem kell küzdeni,
- A kanoknál nincs több hormonális stressz
- Nem kell bajlódni az ivarérett kutya fehér váladékával
Továbbá az ivartalanítástól olyan kutyabetegségek kockázatának a csökkenését remélik, mint a hererák és a prosztataproblémák kutyáknál, a petefészekgyulladás és az emlőrák a szukáknál. Statisztikai szempontból tekintve az egészséges szukák esetében az emlőrák kialakulásának kockázata mintegy 2 százalék. Ennek a kockázatnak a csökkenése csak abban az esetben várható, ha a szukát az első tüzelése előtt, tehát nagyon korán ivartalanítják.
Összegezve: Mikor van tényleg értelme a kan kutya ivartalanításának?
A kan kutyák ivartalanítása két esetben indokolt:
- amennyiben az orvosi szempontból szükséges,
- nemi hormonok által okozott agresszív magatartás esetén.
Egészségügyi okok miatt indokolt az ivartalanítás rosszindulatú heretumor, rejtettheréjűség, a herék gyulladása, csavarodása, illetve a prosztata egyes megbetegedései esetén. Többek közt a lágyékrész sérülései, törései is szükségessé tehetik az ivartalanítást.
A viselkedésbeli okok miatt történő ivartalanításnak csak akkor van értelme, ha a viselkedés ténylegesen a nemi hormonokkal áll összefüggésben. Egyes kanok különösen erős szexuális hajlamot, hiperszexualitást mutatnak. A tesztoszterontöbblet más kutyákkal, de akár emberekkel szembeni agresszív viselkedésben nyilvánulhat meg. Ha a kutyád ilyen típusú problémás viselkedést mutat, az ivartalanítás lehetséges megoldásként kínálkozik. Azonban ne dönts elhamarkodottan. Alaposan figyeld meg kan kutyádat, és konzultálj állatorvossal a viselkedéséről. A nem szexuális indíttatású agresszivitást nem szünteti meg az ivartalanítás. Itt a szocializáció és a nevelés játszik döntő szerepet.
Nyugodtabb lesz kan kutyám az ivartalanítás után? – Az ivartalanítás hatásai
Gyakran hallani, hogy a kutyák nyugodtabbá, kiegyensúlyozottabbá válnak az ivartalanítást követően. Ez sok esetben igaz, azonban nem általánosan érvényes jelenség. Önmagában a tesztoszteronszint csökkenése nincs hatással a mozgásigényre, a temperamentumra vagy az ugatási hajlandóságra. Minden kutya egyedi módon reagál. Nincsen általános érvényes viselkedési minta. Csak azért, hogy nyugodtabb legyen a kutyád, ne ivartalaníttasd. Ezzel ugyanis épp ellenkező hatást is elérhetünk.
Ez újabb indok arra, hogy pontosan meghatározd, mi váltja ki kutyád agresszív viselkedését. Amennyiben nem nemi hormonok, hanem táplálási tényezők vagy félelem okozza az agresszivitást, akár a támadási hajlandóság növekedésére is számíthatunk. A nagyon félős kutyák sok esetben még óvatosabbá válnak. Ha a kutyád hirtelen agresszívnak mutatkozik az ivartalanítást követően, esetleg ez lehet az oka. Egyes kutyák viszont azért reagálnak agresszívan a műtét után, mert fájdalmaik vannak. Legjobb, ha néhány napig csendben megfigyeled a kutyádat.
Emellett ne feledd, hogy kan kutyád az ivartalanítás ellenére nyugtalanná válhat, ha tüzelő nőstények szagát érzi. Habár a szexuális hajlandóság alapvetően jelentősen csökken, azonban nem feltétlenül tűnik el teljes mértékben minden kutyánál. Végeredményben elmondható, hogy minden kannak változik a viselkedése az ivartalanítás után – ez is indokolja azt, hogy alaposan mérlegeljünk a beavatkozás elvégzése előtt.
Nem kell mindjárt ivartalanítani: „Határozott idejű ivartalanítás” – hormonchippel
A sterilizáció jól bevált módja a szaporodás megelőzésének, ami biztosítja, hogy a kan vagy szuka továbbra is megőrizze a normál hormonháztartását. A sterilizáció műtéti úton visszafordítható.
Az ivartalanítás új módszere az ún. suprelorin implantátum. Ez lényegében egy hormonchip kutyáknak, amely az ivartalanítás hatását a deslorelin hatóanyaggal, kémiailag idézi elő. Általában a kan kutyák lapockái közti részen ültetik be. A beavatkozás hasonló ahhoz, mint amikor a kutyák azonosítását szolgáló mikrochipet ültetnek be. Egyes esetekben a chipet köldöktájékon juttatják a bőr alá.
A hormonchip kan kutyáknál a libidó, a tesztoszteronszint és a szaporodóképesség ideiglenes csökkenését idézi elő. Teljes hatását 6–14 hónapig fejti ki. Így bőven van időnk, hogy „teszteljük” a visszafordíthatatlan ivartalanítás hatásait, hiszen ebben az esetben a hatás visszafordítható. Így például könnyen megállapítható, hogy milyen viselkedésbeli változások állnak be a hormonális tényezők „kiesésekor”. Emellett egy többkutyás háztartásban tesztelhető az is, hogyan befolyásolja az ivartalanítás a rangsor és a falkán belüli viselkedés alakulását.
A hormonchipre gyakran kémiai ivartalanításként utalnak. Az eszköz 2–3 hét után kezd hatni. A beültetés utáni hatodik, nyolcadik hétre a herék mérete jelentősen csökken. Ekkorra érvényesül az implantátum hatása teljes mértékben. Egészen addig azonban körültekintően, felügyelet mellett engedjük csak a kutyát tüzelő nőstények közelébe. Az első hetekben a kan továbbra is nemzőképes.
Miután a hatóanyag teljesen kiürült, azt a kutya szervezete lebontotta, ismét megkezdődik a hormontermelés. Ezzel a herék visszanyerik eredeti méretüket és állapotukat. A kan ismét teljes mértékben nemzőképes lesz.
A kémiai ivartalanítás, illetve a kan kutyáknak szánt hormonchip kb. 100 euróba kerül hat hónapra. Az éves költség mintegy 175 euró. Hogy melyik chipet választod, milyen hatótávra, azt az állatorvossal egyeztetheted. A hormonchip általában rövid időre szóló, tesztjelleggel alkalmazott vagy áthidaló megoldás. Hosszabb ideig történő használata esetén növekszik a nemkívánatos mellékhatások kockázata.
Ha a kémiai ivartalanítás szóba jöhet kutyádnál, állatorvosunk szívesen áll rendelkezésedre tanácsadással, egy egyszerű, online chat formájában folytatott megbeszélés keretében.
Szukáknál még nem engedélyezett a suprelorin implantátum, de a tesztelése már folyamatban van.
Jó tudni:
Az állatvédelmi törvény 6. cikke szerint egészséges kutya testrészeit részben vagy egészben eltávolítani vagy megsemmisíteni jogsértő cselekmény, ha erre nézve orvosi javaslat nem áll rendelkezésre. Az ivartalanítás amputációnak számít, és csak akkor végezhető el, ha az egészségügyileg szükséges, vagy ha a kontrollálatlan szaporodást meg kell akadályozni. Ez utóbbi különösen a kóbor kutyákra, a menhelyi kutyákra és a munkakutyákra vonatkozik. A kutya preventív ivartalanítása jogi szempontból problémás, sőt, büntethető is. Ezért dönts körültekintően az ivartalanításról, és előtte részletesen konzultálj az állatorvossal. Csak akkor történhet meg az ivartalanítás, ha az állatorvos azt javasolja.
Laparoszkópos ivartalanítás
A laparoszkópos ivartalanítás a minimál invazív beavatkozások közé tartozik. Szukáknál gyakrabban alkalmazzák, kanoknál általában csak akkor, ha az állat rejtettheréjűségben szenved.
Az állatorvos egy speciális kamerát és a szükséges sebészeti eszközöket két-három kisebb nyíláson vezeti be az állat testébe. A nagyon kicsi sebek csökkentik a műtét utáni elfertőződés és fájdalom kockázatát. A gyógyulási folyamat sokkal gyorsabban lezajlik. Két-három nap elteltével a kutya újra játszhat és póráz nélkül szaladhat. Emellett a legtöbb négylábút nem zavarják az apró sebek. Szinte nincs is késztetésük azokat nyalogatni, ezért a műtét utáni védőruhára csak az első napon, vagy egyáltalán nincs is szükség. Nincs szükség varratszedésre, a bemeneti nyílásokat rögzítő néhány csomó feloldódik. Összességében elmondható, hogy a beavatkozás kevésbé traumatikus, és kisebb a szövődmények kockázata. Ennek a módszernek a hátrányait leginkább az állatorvosok érzik. A laparoszkópos műtét nagyobb számú személyzetet és speciális eszközöket követel meg a műtőben, tehát magasabb költséggel jár. Ezért a laparoszkópos beavatkozás ára jóval magasabb a hagyományos eljárásénál.
Ha kan kutyádnál rejtettheréjűséget diagnosztizáltak, tájékozódj a laparoszkópos beavatkozásról. Számodra és kutyád számára kevesebb stresszel jár ez a módszer.