Így tartsd fitten a macskád
2022. február 01.
A macskák szeretnek sokat aludni, de amikor ébren vannak, le kell foglalnunk őket, hogy fizikailag és szellemileg is fittek maradjanak. Ha cicánk szabadon barangolhat a természetben, vadászhat vagy fára mászhat, az valószínűleg kellő változatosságot biztosít számára. Emiatt a szabadon tartott minitigrisek esetében előfordulhat, hogy kevésbé mutatnak játékosságot gazdáik felé.
Tudnunk kell, hogy még a legbújósabb macskák is eredetileg ragadozók. A lakásban tartott cicáknak ezért rendszeres és fajnak megfelelő foglalkoztatásra van szükségük. A játék segít megőrizni erőnlétüket és mentális jólétüket, valamint erősíti a kötődésüket a gazdájukkal.
Mikor és meddig akarnak játszani a macskák?
A macskák gyakran egyértelműen jelzik, hogy itt az ideje a közös játéknak: például elszaladnak mellettünk, megelőznek és az utunkba állnak, vagy tüntetően a kaparófán élesítik a karmaikat. Néhány cica még játékokat is visz a gazdinak. Ebben a viselkedésben az állatok életkora is szerepet játszik: a fiatal bársonytalpúak általában szeretik a vad akciójátékokat, míg a felnőtt, tapasztalt macskák ügyességi- és intelligenciajátékokban lelik főként örömüket.
Az idősebb kedvencek viszont a gazdájukkal való nyugodtabb játékokat részesítik előnyben. Még egy idős cicán is látható az érdeklődés, amikor játékra hívjuk, akkor is, ha esetleg már nem igazán megy neki.
Amikor cicánk ébren van és élénknek tűnik, az az ideális idő a nappaliban való mókázásra. Sok macska esetében ez az esti és a kora reggeli időszakot jelenti. Minitigrisünk bizonyára jelzi majd, mit és meddig szeretne játszani, de mi is változatossá tehetjük az játékidőt. Ha a cicának már nem lesz kedve velünk játszani, valószínűleg egyszerűen elfordul majd, de akár fújhat is. Érdemes tudni, hogy közvetlenül étkezés után általában alacsonyabb a játékkedvük.
Fontos: Az alvó macskákat nem szabad felébreszteni – még azért sem, hogy játékra ösztönözzük őket.
Milyen játékokra van szükségük a macskáknak?
Kisállattulajdonosként néha áteshetünk a ló túloldalára. Ha mindig túl sok játék van a bársonytalpúnk közelében anélkül, hogy játszanának vele, az untathatja kedvencünket. Maximum két különböző játékot használjunk párhuzamosan, a többit pedig tegyük el, így minden játék vonzereje megmarad. Általában a macskák értékelik a változatosságot, ha játékokról van szó, érdemes időnként cicánknak egy-egy új játékszert beszerezni. Idővel látni fogjuk, hogy macskánk megőrül bizonyos játékokért, míg másokra alig reagál.
Hogyan játszanak a macskák?
A fiatal minitigrisek játékos viselkedése arra szolgál, hogy készségeket sajátítsanak el későbbi, ragadozóként való mindennapi életükhöz. Ezekre a rutinokra van szükségük a vadászathoz, a harchoz és az akadályok leküzdéséhez. Mivel a cicák egész életükben gyakorolnak bizonyos ösztönös mozgásformákat, de gondozott házimacskaként már nem függenek a vadászattól, ezért kompenzációra van szükségük.
A cirmosok játékösztöne természetesen kiterjed az élő dolgokra is, így az is megtörténhet, hogy amikor a macskánkkal együtt játszunk, vadabb lesz és kinyújtja a karmait. Ez teljesen normális viselkedés. Figyeljünk oda, hogy amennyiben nem gyengéd természetű kedvencünk, ne a kezünkkel játsszon, különben fájdalmas karcolásokat és harapásokat kaphatunk. Ha nem szokott eldurvulni a játék, akkor egy kopott zokni vagy egy régi kesztyű akár megfelelő „védőruhaként” szolgálhat kézfejünk számára, és így egeret is imitálhatunk vele.
Mivel játszanak a macskák?
A játékok kiválasztásánál egyes macskák válogatósak lehetnek, míg mások bármivel játszanak, ami mozog vagy érdekes hangokat ad ki. A susogó, recsegő vagy nyikorgó tárgyak különösen vonzóak sok házimacska számára. Általában nem különösebben foglalkoztatja őket, hogy egy speciális macskajátékról van-e szó, vagy egy eltulajdonított háztartási cikkről. Mindenképpen ügyeljünk a biztonságra! Fontos, hogy a macska ne nyelje le a játékot és ne sértse meg magát.
Hogyan játszhatunk együtt a macskánkkal?
Amikor cicánkkal játszunk, ösztönözhetjük a természetes mozgását.
Futás és ugrás: Egy madzagra helyezett papírgolyó vagy egy kicsit nehezebb, zsinór formájú, a padlón átkígyózó „csali” segítségével izgalmas hajszákra ösztönözhetjük a minitigrist a lakásban. Persze szeretnek guruló labdákat is kergetni, de mivel nem biztos, hogy hajlamos vagy képes lesz kedvencünk a bútorok alá kerülő labdákat kihalászni, ezért ebben gyakran a segítségünkre szorulhat majd.
Vadászjátékok: A zsákmány üldözése, mancsokkal és fogakkal való megragadása szintén népszerű macskajáték. Például egy botos cicajátékkal könnyedén motiválhatjuk bársonytalpúnkat a játékra. A botos játék úgy néz ki, hogy egy botra ráerősített zsinór (vagy drót) végére egy kis plüssből, tollból vagy szövetből készült játék van rögzítve. Ezzel játékosan vehetjük rá macskánkat a „zsákmány” üldözésére. Hagyjuk, hogy időnként ténylegesen elkapja ezt a zsákmányt, hogy sikeres legyen a vadászat.
Bújócska játékok: A macskák szeretnek bujkálni és leselkedni, ezért is olyan érdekesek számukra a kosarak, a macskaalagutak és a dobozok. De mi magunk is elbújhatunk kedvencünk elől ajtók, bútorok mögé.
Figyelem: Soha ne hagyjuk magára a macskát olyan játékokkal, amelyekhez zsinór van rögzítve! Túl nagy a kockázata annak, hogy összegabalyodnak!
Mivel lehet lefoglalni egy macskát?
A lakásban tartott cicákat érdemes lehet párban tartani, így amikor nem vagyunk otthon, akkor is lefoglalhatják magukat együtt – bár még a többmacskás háztartásokban is előfordulhat, hogy az egyik kistigrisnek nincs kedve a másikkal játszani.
Játékok, amelyekkel lefoglalhatjuk kedvencünket:
- Ügyességi játékok: nassolnivaló labdával, amely gurításkor apró falatokat szór szét, vagy egy olyan játékkal, amelyből a jutalmat a mancsával kell kihalásznia, el tudja foglalni magát egy ideig.
- Játszópályák és körhinta: ezekkel a macskajátékokkal a pályán tartott labda magától továbbgurul, vagy forog, amikor a macska megpofozza. Léteznek mechanikus és akkumulátoros változatok is. A macska azonban nem tudja teljesen elérni a labdát, így itt is jutalomra lehet szüksége a játék után.
- Macska-alkalmazások: A macskáknak szóló alkalmazások mozgó objektumot jelenítenek meg a táblagép képernyőjén, például halat vagy egeret. Így a minitigris virtuális prédára leselkedik, az érintőképernyő pedig reagál a mancs érintésére. A macskaalkalmazással vagy a lézermutatóval való játék után szintén jutalmazzunk meg cicánkat.
Milyen más egyszerű játékötletek vannak macskáknak?
Néhány egyszerű trükkel szuper játékszereket barkácsolhatunk és izgalmas helyzeteket teremthetünk házimacskánk számára. Például vegyünk egy sekély tálat vagy egy nagy alátétet, töltsük meg vízzel, és tegyünk bele színes pingponglabdákat vagy kis papírcsónakokat. A cicák biztosan szívesen horgásznak majd közöttük.
A táplálék felkutatása és megszerzése is szórakoztató a bársonytalpúak számára: rejtsünk el egy csemegét a macska elől egy gyűrött újságpapírral teli kartondobozba, amelyen körös-körül különböző méretű lyukak vannak.
Estére besötétíthetjük a szobát és játszhatunk egy zseblámpával cicánkkal. Ne felejtsük el ekkor sem a jutalmat!