Így szoktasd a kisgyereked az egzotikus házikedvenchez!
2020. április 19.
Lehet, hogy egy ideje már motoszkál a gondolat a fejünkben, hogy szeretnénk egy kicsit szokatlanabb háziállatot tartani, mint egy kutya, macska vagy papagáj. És ezzel a vágyunkkal egészen biztos, hogy nem vagyunk egyedül. Ám, ha kisgyermek is van a családban, akkor nem igazán javasolt, hogy beköltöztessünk egy egzotikus kedvencet is a lakásba. Mielőtt mégis hazavinnénk egyet, tudnunk kell pár dolgot.
Az egzotikus állatok veszélyes baktériumok hordozói lehetnek. A már szinte közkedvelt és sokak által birtokolt gyíkok, kígyók, békák és teknősök is terjeszthetik a szalmonellát, ami az emberekre is káros hatással lehet. Emiatt például az Egyesül Államokban nem is lehet túl pici teknősbékát tartani. De egyébként nem csak a hidegvérűek, hanem még a pelyhes kiscsibék és kiskacsák is lehetnek szalmonella fertőzöttek. És ez amiatt különösen veszélyes, hogy a háziállatok akár tünetmentesek is lehetnek.
A szalmonella legjellemzőbb velejárója az erős hasmenés, de előfordulhat még görcsölés, hányás és láz is. Egy egészséges felnőtt könnyebben átvészelheti ezeket, de a gyerekeknél súlyosabb következményekkel is járhat. Nagyon kell vigyáznunk például arra, hogy nehogy kiszáradjon a beteg. Tehát például a szalmonella miatt sem javasolt, hogy az 5 évnél fiatalabb gyermekek egy háztartásban éljenek valamilyen hüllővel. Ha viszont már van otthon például gyíkunk, kígyónk vagy akár kiskacsánk, akkor az egyik legfontosabb, hogy akár az állattal, akár a közvetlen környezetében lévő tárgyakkal érintkeztünk, mindig alaposan mossunk kezet.
Arra is fel kell készülnünk, hogy az egzotikus háziállatok esetenként lehetnek nagyon barátságtalanok és kiszámíthatatlanok is. A vadászgörények, a kígyók és a nyulak például haraphatnak, és egyes hüllők egyáltalán nem szeretik, ha megérintjük, szeretgetjük őket vagy játsszunk velük. Bár ritkán fordul elő ilyen eset, de egy nagyobb kígyó szorítása is végzetes lehet egy kisgyermek számára. Soha, egyetlen percre sem szabad a kisgyerekeket felügyelet nélkül hagyni a háziállatokkal.
A különleges egyedeknek a tartása is nehézkes lehet. Kezdetben nagyon picik tudnak lenni, de hatalmasra nőhetnek, és olyankor már nem olyan egyszerű elegendő területet biztosítanunk a számukra. Ráadásul az étvágy is nőni fog. Gondoljuk át, hogy biztosan tudunk-e majd minden évben megfelelő mennyiségű élő tücsköt, bogarat, esetleg egeret vásárolni és tárolni
Győződjünk meg arról is, hogy olyan állatunk van otthon, vagy olyat szeretnénk, amelynek tartása engedélyezett Magyarországon. Ha már minden tisztázódott bennünk, akkor fokozatosan és következetesen kell hozzászoktatnunk gyerkőcünket különleges kedvencünkhöz.
A hirtelen mozdulatoktól az állatok megijedhetnek és támadással reagálhatnak. Ezért meg kell tanítani a gyermeknek, hogy lassan és óvatosan kell megközelítenie kedvencünket. És csak akkor teheti meg, amikor mi is ott vagyunk. A kezdetekben inkább csak távolról figyelje meg a kicsi, hogy hogyan bánunk az élőlénnyel, később megmutathatjuk neki, hogy hogyan lehet megérinteni, esetleg megfogni. A nagyobbak akár az etetésben is segíthetnek, de kizárólag a felügyeletünk alatt. Nagyon fontos, hogy minden egyes állatozás után azonnal vigyük el kezet mosni gyermekünket.