Így kötheti le nagy mozgásigényű kutyáját
2020. május 20.
Sok gazdi negatív tulajdonságként könyveli el, ha kutyájának különösen nagy a mozgásigénye, hiszen az állatban felgyülemlett energiákat valahogy le kell vezetni, különben kiegyensúlyozatlanná válik a viselkedése. A sok energia viszont önmagában nem egy rossz dolog. Csak vannak, amiben bizony segítenünk és támogatnunk kell hiperaktív kedvencünket.
Már a kutya fajtájából is sejthetjük, hogy mennyire energikus ebbel állunk szemben. Nagy mozgásigényűek például a border colliek, a boxerek, a dalmaták, a vizslafélék, a beaglek, és egyes retrieverek, terrierek, agarak, huskyk is. Megfelelő képzési stratégiával, és elegendő szabadidővel viszont kordában lehet őket tartani, és kiváló társakká válhatnak. Nagyon fontos, hogy mielőtt a nagy mozgásigényű fajták közül választanánk magunknak négylábú társat, alaposan mérlegeljük, hogy mi mennyire vagyunk aktívak, sportosak, és mennyi időnk van az állattal foglalkozni. Fontos, hogy egy nagy mozgásigényű fajtát csak fizikai aktivitással sokszor szinte lehetetlen lefárasztani, ezért minden esetben szükségesek az olyan feladatok is, amelyeknél az eszét kell használnia. Soha ne az alapján válasszunk kutyát, hogy mennyire tetszik nekünk a külleme.
Miért van egyes kutyáknak olyan sok energiája?
A kutyák közötti különbségeknek ezen a téren az anyagcsere az oka. Az élénkebb anyagcsere magasabb energiaszintet eredményez. Az ilyen négylábúaknak sokszor kiemelt, nehezebb feladatokat szánnak, például munkakutyaként alkalmazzák őket. Gyakran belőlük lesznek a terelők, a vadászok, a nyomkövetők vagy a szánhúzók.
Ha azt látjuk, hogy pajtásunk nagyon energikus, akkor fontos, hogy segítsünk neki levezetni, ellenkező esetben elkezdhet rosszalkodni és rombolni. A probléma észlelése és kezelése mindig a gazda feladata, hiszen ez is hozzátartozik a kutyus egészségének fenntartásához. Az egyik legjobb módszer pedig az, ha minden nap végzünk valamilyen testmozgást háziállatunkkal.
Menjünk hosszú sétákra
Egy hiperaktív kutya számára a 10-15 perces séta nem kielégítő, sokkal több mozgásra van szüksége. Körülbelül 1 óra is eltelhet addig, amíg elkezdjük azt látni, hogy bundás barátunk kellemesen elfáradt. A környezet megváltoztatásával izgalmasabbá tehetjük a sétát. Jó ötlet lehet például a hegyekben túrázni, hiszen az emelkedőkön való feljutáshoz még több energia szükséges. Ha kutyusunk nincs hozzászokva a hegyi terephez, akkor miután hazaértünk, mindenképp ellenőrizzük a mancsait, hogy nincs-e rajtuk sérülés. A felületes sérüléseket kezelhetjük otthon is. Fontos a terület alapos tisztítása és fertőtlenítése hígított Betadine oldattal. Mindig vigyük a kutyát orvoshoz: ha harapott vagy karmolt sebe van, ha a seb nagy kiterjedésű és/vagy mély, mély szúrt sebek esetén, még akkor is, ha a külsérelmi nyom kicsinek tűnik. Fontos, hogy a sérülés után a lehető leghamarabb kerüljön ellátásra a seb, mert így kerülhetők el leginkább a szövődmények.
Fussunk együtt
Ha szeretünk futni, akkor egy nagy mozgásigényű kutya remek partner lesz a számunkra. A gazdi melletti futás gyors és hatékony módja a stressz levezetésének, és szinte biztos, hogy élvezni fogja kedvencünk. A biztonság mindig legyen az első, és ne feledkezzünk meg edzés közben a rendszeres itatásról sem.
https://www.fressnapf.hu/dogscreek-utazotal-szilikon-zold-500ml/
Egy kiadós futás után valószínűleg nem lesz kedve kutyánknak otthon a felesleges ugatáshoz vagy a bútorok megrágcsálásához.
Kezdjünk el agilityzni
Tanítsuk meg négylábúnknak hogyan kell végigmenni egy akadálypályán. Az agility segít levezetni az energiákat, továbbá fejleszti az állat koordinációs képességeit és az engedelmességét is. Érdemes lehet kutyaiskolában elsajátítani az alapokat, ha pedig nagyon jól megy kedvencünknek, akár versenyekre is járhatunk vele.
Játsszunk sokat
Nincs is jobb móka a közös játéknál. Ha az eb imád mozogni, akkor a legjobb az egyik legnépszerűbb játékot alkalmazni, azaz dobjunk el minél messzebbre egy labdát, plüssfigurát, vagy esetleg botot, amit aztán ugató barátunknak vissza kell hoznia.
https://www.fressnapf.hu/kong-kutyajatek-teniszlabda-fiokas-m/
Ez tőlünk nem sok energia-befektetést igényel, kutyusunk viszont vígan kirohangálhatja magát. És nem csak az fontos, hogy pajtásunk sokat játsszon velünk, hanem az is, hogy ha van rá lehetőségünk és jól kijön más háziállatokkal, akkor vigyük ki őt a parkba/kutyafuttatóba, hogy más, hozzá hasonló négylábúakkal is hancúrozhasson. Egy-két óra múlva egészen biztos, hogy egy nyugodt, jól viselkedő kutyát fogunk hazavinni.