Hogyan válasszunk megfelelő adagot kutyánknak?
2017. január 24.
A kistestű kutyák energiaszükséglete sokszor különbözik a nagyobb testű társaikétól, de vajon miben és mennyiben? Hogyan érdemes őket etetni? Többször adjunk nekik kis adagot? Egyszer többet? Ráadásul a következőket is fontos figyelembe venni: sokat mozog vagy keveset? Vemhes? Mennyi idős? Összegyűjtöttük tehát a legfontosabb pontokat, hogy segítsünk eligazodni a bundás barátok táplálási igényeit illetően.
A kistermetű kutyák családja olyan változatos kutyafajtákból tevődik össze, mint például a terrierek, társasági kutyafajták (francia bulldog); vadászkutyák (tacskó); és pásztorkutyák(shetlandi juhászkutya). A kistermetű kutyák felnőtt korukra is csak 5 és 10 kg közötti testtömeget érnek el – ölebek esetében ez kevesebb, mint 5 kilogrammot jelent. Ilyen mini kutyák a yorkshire terrierek, a csivavák, vagy a papillonok. Normális életfenntartáshoz az 1 kilogrammos kutyának 0,42 MJ/ nap, egy 15 kilogrammosnak 4,45 MJ/ nap az energiaszükséglete.
A gazdik általában háromszor több mennyiségű táplálékot adnak kedvencüknek, mint amennyire szükségük van. A napi mennyiséget igazítsuk a mozgás mértékéhez, és az élettani állapothoz, ugyanakkor vegyük figyelembe az időjárási viszonyokat (a szabadban, hideg időben a kutyának több energiára van szüksége), valamint a kutya kondícióját is vegyük figyelembe. Vemhesség idején nagyobb az energiaigény, a szoptatás csúcsidőszakában pedig a megnövelt kálcium bevitelre is gondolnunk kell.
A kisméretű kölyök kutyákat magas energiatartalmú étrenden kell tartani, hiszen nagyon aktívak, és gyorsan elégetik a kalóriákat, ráadásul rendkívül gyorsan is növekednek. Minél kisebb a kutya, annál gyorsabban nő, és annál előbb éri el a végleges, felnőttkori méretét. Éppen ezért, olyan speciális táplálékot igényelnek, amely kielégíti a növekedésükhez, valamint az agy és az immunrendszer fejlődéséhez kapcsolódó szükségleteiket –egy olyan falatkába csomagolva, ami elég kicsi ahhoz, hogy jól meg tudja rágni, és elég ízletes, hogy megfeleljen kényes ízlésének.
Meghatározott időben, mindig ugyanabban a napszakban adjunk enni, így nagyon könnyen hozzászoknak majd a rendszerességhez, a kutyusok pedig általában jóval fegyelmezetebbek, és szófogadóbbak lesznek a későbbiekben. 15-20 percnél többet ne szánjunk egy etetési ciklusra: ha ez idő alatt nem fogyott el az eledel, vegyük el előle, ilyenkor a következő étkezésig ne adjunk neki semmit. Ne felejtsük el a jutalomfalatokat is beleszámolni a napi táplálékmennyiségbe.
Válasszunk kisebb méretű, apróbb tápot és ennek megfelelő edényt, hogy ne nyeljenek nagy mennyiséget le egyszerre, így hozzászoktathatjuk a fogazat rendszeres használatához. 4 – 6 hónapos korig napi 3 – 4, 6 hónapos kortól napi kétszeri etetés javallott, felnőtt korban napi egy etetés is elég már.
A yorkshire terriernek nem egyszerű feladat a táplálék megfelelő összeállítása. Egy átlagos súlyú yorkshire terrier napi igénye kb. 100 gramm hús és 40 gramm rizs vagy gabonapehely. A yorkie-t egyéves kora után elegendő naponta egyszer etetni, ám ha a kutyus igen kisméretű, akkor folytassuk a napi kétszeri etetést, nehogy nagyon megterhelje a gyomrát. Kíméljük a konyhai maradékoktól, és ne adjunk neki semmilyen édességet. A nem megfelelő táplálás elhízáshoz, szervi megbetegedésekhez vezet.
Ha száraztápot adunk a kutyának, akkor arra figyeljünk, hogy kistermetű kutyának összeállított terméket vegyünk, azt egyszerűbb adagolni. Váltásnál a megszokott eledelbe mindennap egyszer keverjen az új eledelből, fokozatosan növelve annak mennyiségét, csökkentve a régiét.
Ha ülő állapotában egy kinyújtott tenyér könnyen behelyezhető combja és lágyéka közé, és ha bordáit ugyan nem lehet látni, de lehet sejteni, tehát azok körvonalai előrajzolódnak mozgása során, akkor egészséges kutyáról beszélünk. Ellenkező esetben kutyánk túlsúlyos. Ha viszont hátán végigsimítva „zavaróan” érezzük a gerincvonalát és medencecsontja „szúr”, akkor a kutya túl sovány.
Ha kutyánk, rövid idővel az etetés után felfúvódott benyomást kelt, nem tud lefeküdni, láthatóan kellemetlenül érzi magát, ne késlekedjünk, haladéktalanul forduljunk állatorvoshoz, a gyomorcsavarodás akár halálos is lehet.
Forrás: http://www.petmd.com/