Hogyan téliesítsd kedvenced kutyaházát?
2022. december 05.
Amennyiben kutyánkat arra tenyésztették, hogy az év minden szakában képes legyen a szabadban élni és tevékenykedni, feltehetően már biztosítottunk neki olyan szállást, amely biztonságban és egészségesen tartja őt tavasztól télig. Ám, ahogy a hőmérséklet jelentős változása várható, némi extra figyelmet kell fordítanunk a kutyalakra. Ha követünk néhány lépést, akkor valószínűleg meg is teszünk mindent annak érdekében, hogy négylábúnk könnyedén átvészelje odakint a hidegebb napokat is.
Nézzük át alaposan
Az első lépés a szemrevételezés. A legtöbb kutyaház éveken keresztül képes stabilan állni, de az eredeti állapot fennmaradásának ideje attól is függ, hogy mennyire zord időjárással kellett szembenéznünk.
Keressünk repedéseket a falakon, a padlón és a tetőn egyaránt. Szükség esetén használjunk szilikon tömítést, és ellenőrizzük a szerkezet stabilitását. Győződjünk meg arról, hogy a ház ellenáll a legkeményebb téli szélnek és a legerősebb havazásnak, ami hazánkban várható lehet.
Készítsünk ajtót az ólra
Nyáron a szabad bejárat a kutyaházon kifejezetten praktikus a megfelelő szellőzés szempontjából, ám, télen érdemes egy plusz elemet felszerelni, amely segít megőrizni a házikóban a meleget a fagyosabb hónapokban is.
Ha valami egyszerű megoldásra vágyunk, jó ötlet lehet lemérni az ajtónyílást és vásárolni egy kicsit nagyobb méretű gumírozott lábtörlőt, amit aztán méretre vágva könnyedén felrögzíthetünk a kutyaólra.
Találjuk meg az ideális helyet
Bár a kint élő, vastag bundával rendelkező kutyusok egész jól tolerálják a hideget, azért a fagyos szél még a számukra is kellemetlen lehet. Épp ezért, ha szükségesnek látjuk, tegyük át a kutyaházat az udvarunk egy védettebb részére. Ha tudjuk, hogy általában merről fúj a szél, akkor figyeljünk arra, hogy ne közvetlenül szemből érje az ajtót. Sokat számít az is, ha a terasz vagy a garázstető kinyúló része alá tudjuk helyezni a kutyalakot, így a csapadék is kevésbé tud majd kárt tenni benne.
Szigeteljük le kívülről a házat
Miután a repedéseket betömtük, még mindig tudunk tenni annak érdekében, hogy megóvjuk a kutyaházat és kedvencünket is az időjárás viszontagságaitól. Csomagoljuk az ólat vízálló ponyvába vagy műanyag fóliába, hogy megakadályozzuk azt, hogy túl sok nedvesség érje a fát, aminek következtében penészesedés és rothadás keletkezhetne. Célszerű betenni a házikó alá egy raklapot, valamint egy réteg hungarocellt is, hogy ne érintkezzen közvetlenül a hideg és nyirkos talajjal.
Tudjuk, mikor kell bevinni az ebet
Még, ha négylábúnk hozzá is van szokva ahhoz, hogy minden nap kint tartózkodjon, jöhet olyan zord időjárás, amikor jó ötlet lehet beengedni őt a lakásba vagy legalább a garázsba. -7 °C alatt már a kutyák sem érzik olyan jól a szabadban magukat.
Figyeljünk a jelekre. Ha bundás barátunk nyüszít, vacog, szorong, gödröket ás, akkor az mind arra utal, hogy már nagyon fázik. Az idősebb és a beteg háziállatok szintén nehezebben viselik a hideget. Számukra fontos, hogy télen fűtött épületben kapjanak menedéket.