Hogyan szoktasd össze kis kedvenceidet?
2023. január 03.
Az egymást még nem ismerő kisállatok összeszoktatását óvatosan kell végezni. Fontos, hogy kövessük a tanácsolt lépéseket és fokozatosan építsük fel az együtt töltött időt. Miután a kisemlősök képesek lesznek egy-két órát gond nélkül eltölteni egymás társaságában, onnantól készen állnak majd rá, hogy megosszák egymással az életterüket. Néhány dolog különösen nagy segítség lehet ahhoz, hogy elfogadják egymást és együtt tudjanak élni.
Ivartalanítás
Nyuszik esetében az ivartalanított példányok összeszoktatása sokkal egyszerűbb lehet, mint az ivarosoké. Azonban azt ne időzítsük közvetlenül a műtét utánra. A hím nyulaknál akár hat hét is kellhet ahhoz, hogy sterillé váljanak, és a nőstényeknél pedig a sérülékenység miatt érdemes várni még egy kicsit.
Ketrecek egymás mellett
Az egymás mellé helyezett ketrecek segíthetnek abban, hogy a tapsifülesek biztonságos távolságból ismerkedhessenek meg egymással. Így láthatják és megszagolhatják egymást, sőt, akár alhatnak is egymás mellett anélkül, hogy kárt tudnának tenni a másikban. Mindkettőjük területén legyen egy búvóhely is, ahova visszahúzódhatnak, ha szeretnének.
Eleinte valószínűleg nyugtalanok lesznek szőrös pajtásaink. Ez teljesen normális, és akár egy hétig is eltarthat ez az időszak. Ha már úgy látjuk, hogy jól érzik magukat egymás jelenlétében, próbáljuk meg felcserélni a nyulak fészkelőanyagait (szénáját) vagy gyengéden dörzsöljük át először az egyik nyuszi testét, majd a másikat is egy kisebb törölközővel, hogy átadjuk az illatokat.
Semleges terület
Az első közvetlen találkozás olyan helyen történjen, ahol még egyik nyuszit sem tartottuk korábban, és ügyeljünk az alábbiakra:
– Felügyelet: végig tartsuk szemmel az állatokat, ne hagyjuk őket magukra egy pillanatra sem.
– Ne engedjünk negatív viselkedést: bár várható és normális is az, ha nem fogadják egymást felhőtlen örömmel a tapsifülesek, de ne hagyjuk, hogy a negatív reakciók eluralkodjanak köztük. Ha tartós vagy súlyos agressziót mutatnak egymással szemben, akkor azonnal el kell őket választanunk, de vigyázva arra, nehogy mi is megsérüljünk.
– Tartsuk üresen a területet: Az első néhány alkalommal még ne vonjunk be semmit az összeszoktatásba, mert fontos, hogy végig jól lássuk háziállatainkat. Amikor már úgy tűnik, hogy minden rendben megy, akkor előkerülhetnek játékszerek, házikók és alagutak is, de legyen belőlük mindkét tapsifüles számára elegendő mennyiségben.
– Fokozatosság: az együtt töltött, felügyelt időt, amikor már sikeresnek látszik a barátkozás, napról napra fokozatosan növeljük.
Jelek, amiket fel kell ismernünk
Pozitív viselkedés
– Ülnek vagy fekszenek egymás mellett (nem baj, ha közben elválasztják őket egymástól a rácsok)
– Ápolgatják egymást
– Pozitív interakciókért mennek oda egymáshoz
– Normálisan viselkednek egymás társaságában
Negatív viselkedés
– Kergetik egymást
– Harapdálják egymást
– Harcolnak
– Morognak
Ha nyulaink minden gond nélkül képesek ellenni egymás társaságában 1-2 órát, akkor a felügyeletünk mellett már beengedhetjük őket egymás életterébe is. Amennyiben továbbra is a pozitív viselkedés jeleit észleljük, akkor onnantól nyugodtan együtt hagyhatjuk őket. Ha viszont úgy tűnik, hogy nem sikerül összeszoktatnunk kedvenceinket, kérjünk segítséget az állatorvostól is.