Hogyan segítsük kutyusunkat Szilveszterkor?
2020. január 10.
Vészesen közeledik a kutyások többségének a rémálma, a szilveszter. Sajnos ilyenkor már nincs elegendő időnk felszámolni kedvencünk rettegését, hogy nyugodtan tölthessük az éjszakát, azonban segíthetünk neki, hogy könnyebben átvészelje a petárdák zaját.
Egyik legfontosabb lépés, végig gondolni, hogyan tehetjük a lehető legészrevétlenebbé kutyusunk számára az utcai ünneplést. Aki teheti, inkább vidéken töltse az estét kedvencével, vagy olyan környéken, ahol visszafogottabban ünnepelnek. Amennyiben már fix programunk van, ahová nem tarthat velünk kutyusunk, kérjünk meg egy megbízható rokont, vagy barátot, hogy viselje gondját kedvencünknek az este folyamán. Előfordulhat, hogy egyikre sincs lehetőségünk, ebben az esetben nagyon fontos, hogy olyan zárt helyen helyezzük el a kutyát, ahonnan biztosan nem tud kiszökni és félelmében, vagy a szökési kísérletben saját magában sem tud kárt okozni.
Amennyiben a korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy kedvencünk szinte sokkos állapotba kerül a petárdák zajára, érdemes a két ünnep között konzultálni állatorvosunkkal a lehetséges nyugtatószerek alkalmazásáról, azonban ezt csak a legvégső esetre tartogassuk. Tűzoltásnak megfelel a gyógyszeres kezelés, viszont nem ajánlott feleslegesen terhelni vele kedvencünk szervezetét.
Figyeljünk oda, hogy félős kutyákat aznap már csak egészségügyi sétára vigyünk, azt is úgy osszuk el a nap során, hogy a legnagyobb petárdázás közepette ne kelljen vele kimennünk. Természetesen ezeknek a kutyusoknak szilveszter napján végig pórázon kell maradni. Amennyiben kedvencünk nem tudja rövid pórázon elvégezni a dolgát, úgy csatoljuk 5-10 méteres pórázra. Érdemes az azt megelőző nap nagy kirándulással lefárasztani kedvencünket, mert minél fáradtabb egy kutya, annál kevesebb energiája van a külső ingerekre koncentrálni.
A petárdázás alatt azzal segíthetünk a legtöbbet kutyusunknak, ha a saját viselkedésünk kontrolláljuk. Mindenki sajnálja a kutyáját, mert nem akarja, hogy az rosszul érezze magát, ezért aggódó hangon próbálják a gazdik nyugtatgatni kedvencünket, ezzel pont az ellenkező hatást elérve. A kutyát nem értik pontosan, hogy mit mondunk nekik, csak azt látják, hogy a gazdájuk ugyanolyan kétségbeesettek, mint ők maguk, ezzel megerősítve a félelmüket. Két lehetőségünk van. Vagy nem veszünk tudomást a kutya viselkedéséről és csak akkor foglalkozunk vele, amikor egy picit is oldottabban viselkedik, vagy elkezdjük elterelni a figyelmét. A figyelemelterelés történhet a már megtanult feladatok gyakorlásával, ez főképp az étellel erősen motiválható kutyusok esetében hatásos, vagy játékkal, amit labda-függő négylábúaknál vethetünk be. A lényeg, hogy olyan motiváló eszközzel dolgozzunk, ami erősebb a kutyánk félelménél és egy kicsit kizökkenti az aggódásból.
Azokra a kutyákra is fokozottan figyeljünk, akiknél eddig nem tapasztaltunk félelmet és ellenőrizzük, hogy a chipjükhöz tartozó adatok helyesek-e az adatbázisban, hogyha az óvintézkedések ellenére is bekövetkezne a legrosszabb, akkor is könnyen visszajuthasson hozzánk kedvencünk.