Hogyan nyerjük el kisemelősünk bizalmát?
2021. november 11.
Ha szeretnénk otthonunkban kisemlőst tartani, akkor a helyes gondozáson és tápláláson túl azt is meg kell tanulnunk, hogyan tud erősödni a köztünk lévő kötelék. Háziállatunk ugyanis valószínűleg nem fog azonnal automatikusan elfogadni minket. Bár a kapcsolat kiépítése szórakoztató lehet, fontos, hogy a kezdetektől ügyeljünk a bizalom elnyerésére, majd annak megtartására. Néhány tipp segítségünkre lehet ebben.
- Adjunk enni szőrös pajtásunknak
Az állatok általában szeretik a hasukat, így lehet ez például a hörcsögökkel, a tengerimalacokkal és a törpenyulakkal is.
Vágjunk fel néhány zöldséget apró kockákra, és próbáljuk meg kézből kínálni őket kisemlősünknek. Ha tudatjuk vele, hogy gondoskodunk róla és rendszeresen ellátjuk táplálékkal, akkor azzal erősíthetjük a bizalmát.
A falatot lassan, óvatos mozdulattal nyújtsuk háziállatunk felé. Eleinte lehet még bátortalan lesz, és nem mer odajönni érte, de legyünk kitartóak, és adjunk neki időt. Ha rendszeresen visszanéz a falatra, akkor valószínűleg hamarosan engedni fog a csábításnak.
- Hagyjuk a kisemlőst a ketrecében
Amikor még nem bízik bennünk háziállatunk, a ketrecből való kivétele stresszt okozhat benne. Szóval az első napokban hagyjuk, hogy felfedezze a környezetét. Üljünk le minden nap egy időre a ketrec mellé és beszéljünk kis barátunkhoz, hogy megszokja a jelenlétünket és a hangunkat.
- Jutalmazzuk meg kedvencünket
A bizalom kiépítésében segíthet, ha rendszeresen megjutalmazzuk kisemlősünket, főleg, amikor valami olyan dolgot csinálunk vele, ami zavaró lehet a számára, mint például az állapotfelmérés vagy karomvágás. Mindent próbáljunk meg pozitív élménnyel (pár szem finomsággal) társítani. Olyankor is érdemes adni pajtásunknak a jutalomfalatokból, amikor magától jön oda hozzánk a szobában.
Fontos, hogy negatív cselekedetnél ne büntessük meg hörcsögünket, tengerimalacunkat vagy nyuszinkat, csak hagyjuk figyelmen kívül, és dicsérjük meg, ha jól viselkedik.
- Engedjük, hogy először kisállatunk közeledjen
Ha meg szeretnénk simogatni szőrös barátunkat, akkor biztosnak kell lennünk abban, hogy az számára is komfortos lesz. Tehát várjuk meg, amíg a négylábú jön oda hozzánk, és ne erőltessük az érintkezést. Mozdulataink mindig legyenek lassúak és gyengédek. Ha kedvencünk elszalad a simogatást követően, akkor ne menjünk utána, várjuk meg, amíg visszajön.
- Adjunk elég időt
Ha azt látjuk, hogy hörink, malackánk vagy tapsifülesünk meg sem mozdul, amikor elhaladunk a ketrece mellett, inkább menjünk ki a szobából, és hagyjunk neki időt a pihenésre. Egy ijedt kisállat nem tud megtanulni bízni bennünk, hiszen a túlélési ösztönei irányítják. Akár egy évig is eltarthat, amíg kedvencünk képes lesz teljesen megbízni bennünk, de mindenképp megéri majd a várakozás és a türelem.