Hogyan készülj fel az első állatorvosi látogatásra kutyusoddal?
2022. december 02.
A kölyökkutyák sokszor talán úgy viselkednek, mintha bármire képesek lennének, de az immunrendszerük ekkor még nem elég erős, ezért fogékonyak egyes betegségekre és sérülésekre. Fontos, hogy az első állatorvosi vizsgálatot a hazahozatalt követő néhány napon belül ütemezzük be. Ha az eb egészséges, akkor annak a megőrzése a cél, ha pedig beteg, akkor mielőbb el kell kezdeni a kezelését, nehogy súlyossá váljon a probléma.
Mikor menjünk először állatorvoshoz kutyusunkkal?
A kutyamenhelyeken és a tenyésztőknél általában már akkor elkezdődnek az állatorvosi látogatások, mielőtt még a kicsik az új családjaikhoz kerülnének. Kell kapnunk egy kiskönyvet, illetve papírokat arról, hogy milyen típusú ellátásokban részesült már a kiskutya, mi történt, és mikorra kell ütemeznünk például a következő kötelező oltásokat.
De függetlenül attól, hogy milyen múltja van már kedvencünknek, érdemes beiktatni egy állatorvosi látogatást pár nappal azután, hogy a kutyus hozzánk került. Ilyenkor az állatorvos alaposan átvizsgálja a kölyköt, megnézi az oltási könyvét, hogy tájékozódjon mikor esedékes a következő oltás, illetve arról, hogy milyen parazitaellenes kezeléseket végeztek már el, és hányszor. Ennek ismeretében határozza meg az orvos a teendőket. Az olyan problémákról érdemes minél hamarabb tudomást szerezni, amelyek miatt a tenyésztőt felelősség terhelheti még mielőtt a tenyésztő által nyújtott egészségügyi garancia lejárna. Az igazság az, hogy a lelkiismeretes tenyésztők korrekt módon elmondanak mindent, ami a kölyökkel kapcsolatos. Probléma sokkal inkább akkor jelentkezik, ha szaporítótól vásárolunk olcsón fajtatiszta kölyköt. Ilyenkor sok esetben találunk olyan problémákat, amelyekről nem tájékoztatták a vevőt.
Hogyan készüljünk fel az első alkalomra?
Gyűjtsünk össze minél több információt az állatorvosi vizitet megelőző napokban. Válaszoljunk meg magunknak néhány kérdést, ami fontos lehet, például:
– A kiskutya a világ vagy az ország másik feléből jutott el hozzánk?
– Viselkedésbeli problémák kezdtek el jelentkezni nála?
– Jó étvágya van a kutyusnak?
– Nincs hányás vagy hasmenés?
Természetesen rendben van az is, ha az állatorvos valamelyik kérdésére „nem tudom” a válasz, de minél több adatot tudunk megadni a találkozó során, annál jobb.
Mit vigyünk magunkkal?
Készítsünk össze mindent, aminek nálunk kell majd lennie az állatorvosi rendelőben az első alkalommal:
– Minden állatorvosi feljegyzés, amelyet a tenyésztőtől vagy a menhelytől kaptunk
– Egy előre megírt lista a felmerülő kérdéseinkről, aggályainkról
– Jegyzetek arról, hogy pontosan milyen ételekkel kínáljuk otthon kedvencünket
– Szállítóbox, benne az eb kedvenc plédjével vagy törölközőjével, hogy kényelmes legyen, valamint érezhető legyen az otthon illata
– Póráz és nyakörv vagy hám
– Rágójáték a figyelem elterelésére
– Apró csemegék a jó viselkedés jutalmazására
– Az állatorvos által biztosított űrlap, amit már kitöltöttünk (ha van ilyen)
– Friss bélsárminta – ha rendellenességet tapasztalunk, vagy ha az orvos rutin vizsgálati sorában szerepel a bélsárvizsgálat – erről egyeztessünk
A kutyahordozó ilyenkor egy különösen hasznos kiegészítő. Ne gondoljuk, hogy képesek leszünk a karunkban tartani izgő-mozgó négylábúnkat, miközben rengeteg új látványt, hangot, illatot érzékel a klinikán. Ugyanez igaz lehet az utazásra is. De minimum pórázzal és nyakörvvel vagy hámmal kontroll alatt kell tartanunk kis pajtásunkat a biztonság érdekében.