Hogyan készítsük fel kutyánkat az állatorvosnál tett látogatásra?
2021. december 07.
Felelősségteljes kutyagazdiként kötelességünk kedvencünk egészségének megőrzése. Aminek sokszor rettegett velejárója az állatorvos éves látogatása. Akár már maga a szó is félelmet kelthet bundás barátunkban, és előfordulhat, hogy meg kell tanulnunk nem kimondani előtte. Talán olyasmi ez, mint az emberek esetében a fogorvosi kezelés: néha fájdalmas, de szükséges.
Ám, amíg mi úgy halogatjuk az időpontot, hogy közben tisztában vagyunk azzal, mennyire fontos lenne megjelennünk a rendelőben, addig kutyusunk ezt nem tudja. Az eb csak azzal van tisztában, hogy az állatorvosnál őt mindig kellemetlen területeken piszkálják, nyomkodják, megszúrják. Ráadásul a hely hideg, és tele van szokatlan zajokkal, rossz szagokkal és ismeretlen emberekkel.
Még, ha kutyánk beteg és fájdalmai is vannak, ő akkor sem ismeri fel az orvoshoz fordulás értékét. Az sem segít, ha utána majd jobban érzi magát, valószínűleg akkor is minden alkalommal foggal-körömmel küzd azért, hogy ne kelljen bemennie a rendelőbe. Ha ezzel a mi háziállatunk is így van, akkor néhány tipp segíthet abban, hogy könnyebben kezelhetővé váljon az esemény folyamata.
Szocializáljuk kutyánkat
Az is egy oka lehet annak, hogy pajtásunk fél az állatorvostól, hogy félénk és kellemetlenül érzi magát új emberek társaságában. Távol tőlünk, ismeretlenekkel szemben akár agresszívan is reagálhat. Kedvencünk általános viselkedése meglepő módon megváltozhat stresszhelyzetben. Ennek elkerülése érdekében minél hamarabb el kell kezdenünk kutyusunkat szocializálni.
A lehető leggyakrabban mutassunk be négylábúnknak új embereket és helyzeteket. Így megtanul majd jobban bízni másoknak, és valószínűleg jobban fog reagálni az állatorvos közeledésére is. Ha segítünk kialakítani benne azt a mentalitást, hogy a rendelő nem ijesztő, akkor problémamentesebb lehet majd a következő látogatás.
Nyugtassuk meg az ebet
Ha kutyánk idősebb, és volt már valamilyen negatív tapasztalata az állatorvosnál, akkor nagy eséllyel nehezebb lesz a dolgunk, de ne keseredjünk el. Próbáljuk meg már otthon hozzászoktatni bundás barátunkat a fura helyzethez. Gyengéden érintsük meg állatunkat a kényes területeken: a fülénél, a lábánál, a szájánál, és törekedjünk arra, hogy eközben nyugodt maradjon. Pozitív reakció után mindenképp jutalmazzuk meg kutyusunkat. Továbbá sokat segít az is, ha mi magunk képesek vagyunk nyugodtak maradni az állatorvosi rendelőben. Ha feszültté válunk, azt bundás barátunk is azonnal megérzi.
Energialevezetés
Ha nem valamilyen sérülés vagy betegség miatt megyünk az orvoshoz, hanem például éves kontrollra vagy kötelező oltásra, akkor jó ötlet lehet előtte kedvencünket megszabadítanunk a felesleges energiáitól. Menjünk el egy nagy sétára, és játsszunk egyet. A lényeg, hogy futkározzon, illetve sokat mozogjon négylábúnk. Ezáltal is nyugodtabb állapotban fogunk megérkezni a rendelőbe, és kisebb eséllyel jönnek majd elő viselkedési problémák.