Helyes táplálás: mivel etessük hullámos papagájunkat?
2019. június 09.
A hullámos papagájok alapvetően magevők, emellett esznek még gyümölcsöket, zöldségeket és főleg szaporodási időszakban alkalmanként rovarokat is. Fogságban tartott madarak számára nagyon fontos még a lágyeleség és megfelelő ásványi anyag kiegészítés. Természetes élőhelyükön, Ausztráliában, változatosan – főleg fűmagokkal, levelekkel, esetenként ízeltlábúakkal– táplálkoznak.
A papagájok a vadonban néha mérföldeket repülnek az élelemért, de ez persze egy házikedvencként tartott papagáj esetében nem kivitelezhető. A kiegyensúlyozott étrend viszont az ő esetükben is nagyon fontos.
A hullámos papagájok viszonylag könnyen etethetők, kíváncsi természetüknek köszönhetően, szinte mindent szívesen megkóstolnak, amit kínálunk nekik. A legtöbb szárnyas-gazdi általában vesz egy csomag magkeveréket, és ezzel letudja az eleségkérdést, ám ez önmagában nem elegendő, mert nem biztosítja a madár számára az összes szükséges tápanyagot. A jó hír viszont, hogy a legtöbb tápanyag, amire még madarunknak szüksége lehet, valószínűleg megtalálható a konyhánkban, vagy könnyen beszerezhető.
Magok
A megfelelő tápanyagbevitel miatt csak olyan magkeveréket válasszunk az üzletben, amely csomagolásán feltüntetésre került, hogy hullámospapagájoknak is adható. A vadon élő madaraknak szánt eleségek például túl sok zsírt tartalmaznak egy benti papagáj számára, amelynek sokkal kevesebb energiára van szüksége, mint a kinti szárnyasoknak, így hamar elhízhat. Érdemes saját magkeveréket összeállítanunk a következő fajtákból: vörös, sárga és fehér köles, zab, kisebb mennyiségben lenmag. ,
https://www.fressnapf.hu/multifit-kismag-erosito-papagajnak-30g/
A fürtös kölest a legtöbb papagáj nagyon szereti, de arra ügyelnünk kell, hogy csak olyan mennyiségben adjuk, hogy a többi magból is egyen az állat. Kis mennyiségben, heti 1-2 alkalommal pucolt állapotú, natúr diófélék közül is válogathatunk: mandula, kesudió, mogyoró, földimogyoró, dió, pekándió, macadamia. Ezekkel a magvakkal óvatosan kell bánni, mert nagyon hizlalnak, így csak csemegeként kis mennyiségben kínáljuk őket.
Pellet
A pelletek azért lehetnek jók kiegészítésként, mert általában vitaminokkal és ásványi anyagokkal dúsítottak, ám a legtöbb papagáj nem szívesen fogyaszt belőlük. Különösen akkor lehet elutasító madarunk, ha a megszokott magok helyett csak pelletet kap az etetőjébe. Érdemes lehet mindig csak egy keveset belecsempészni a már összeállított magkeverékünkbe. A mennyiséget fokozatosan növelhetjük, de a fele-fele arányt ne lépjük túl.
Zöldségek és gyümölcsök
A zöldségek és a gyümölcsök természetes vitaminokat és ásványi anyagokat biztosítanak papagájunk számára. Az olyan bogyósok, mint a szamóca vagy a fekete áfonya magas antioxidáns tartalmuk miatt is kiválóak. A zöldségek közül pedig például a sárgarépa az uborka és a tépősaláta nagyon jó választás. Avokádót viszont soha ne adjunk tollas pajtásunknak, mert az mérgezően hat a szervezetére.
Amire még figyelnünk kell, hogy a gyümölcsöknek magas a cukortartalma, ezért ezekből csak kis mennyiségeket adjunk. Zöldségekkel már nem kell annyira csínján bánni és bátrabban adagolhatjuk őket a magkeverék mellé. A lédús finomságok miatt papagájunk ürüléke hígabb lehet, ezt ne tévesszük össze a hasmenéssel.
Javasolt zöldségek és egyebek: paradicsom, uborka, sárgarépa, salátafélékék brokkoli, borsó, cukkini, spárga, rügyek, tyúkhúr, csíráztatott magvak, szépia vagy más ásványi anyag forrás.
Javasolt gyümölcsök: banán, grapefruit, mangó, sárgabarack, őszibarack, görögdinnye, sárgadinnye, alma (ezt minden nap adhatjuk), szőlő, narancs, áfonya, eper, maracuja, magozott cseresznye és meggy.
Lágyeleség
Nagyon fontos, hogy madarunk lágyeleséget is kapjon legalább hetente egyszer. A lágyeleséget mindig frissen kell elkészíteni, a lényeg az, hogy állati eredetű fehérje legyen benne. Használhatunk hozzá, túrót, reszel trappista sajtot, almát, zabpelyhet, reszelt répát, hangyabábot, főtt rizst stb. és az összetevőket apró darabokra vágva, reszelve keverjük össze és úgy kínáljuk kedvencünknek.
Friss víz
Mint minden élőlénynek, hullámos papagájunknak is szüksége van friss vízre. Legalább naponta egyszer cseréljük ki csőrös kedvencünk itatójában a vizet. Ügyeljünk arra, hogy a hőmérséklete ne legyen se jéghideg, se meleg. A palackos, szénsavmentes víz a legegészségesebb opció.