Határok a lakásban: így védje otthonát!
2017. április 25.
Számos tévhit kering a lakásban való állattartással kapcsolatban. Kutya a házban — sokan még az ötlettől is ódzkodnak, nehogy kár érje a lakást. Ha szeretné, hogy megoszthassa a mindennapjait egy négylábú baráttal de nincs lehetősége őt a kertben elszállásolni, van egy jó hírünk: a rend csakis rajtunk múlik!
A kutyától nem várhatjuk el, hogy szoborként feküdjön a számára kijelölt helyen, ugyanakkor egyértelműen kell kijelölnünk az eb helyét a lakásban. Gondoljuk végig a napi rutinunkat, a lakásban élő emberek mozgását, a különböző szobákban eltöltött idő mennyiségét. Kutyabázisnak nem célszerű egy szeparált helyiséget kiválasztani, mivel így állandó nyugtalanságra kárhoztatnánk a kedvencünket.
A lakásunk azon részeit, amelyekben nem szeretnénk az állatot látni, ajánlott gondosan elzárnunk. Némely kutyáknak nem megengedett a lépcsőzés egészségügyi okokból, másoknak segítenünk kell elfogadni, hogy nem minden területetet járhatnak be a lakásban. Egy védőrács megvédi négylábú barátját a mindennapi veszélyektől és biztosítja azokat az élettereket, amikhez egyedül nincs hozzáférésük (pl. a gyermekszoba). A rács továbbá megvédheti a kiskutyákat, fiatal ebeket és beteg állatokat a botlásoktól és esésektől – főleg, ha nincsenek folyamatos felügyelet alatt.
Kedvencünknek meg kell tanítanunk, hogy a lépcső, a kanapék, és a kert bizonyos része tiltott terület, érdemes tehát elválasztó rácsot elhelyeznünk az általuk bejárható terület határaira, hogy azok jól láthatóak legyenek. Kitartó tanulással, kellő türelemmel könnyen elérhető, hogy a kutya csak hívásra jöjjön be az adott szobába.
Nagyon fontos, hogy a kutyusnak állandó vacka legyen a lakásban. Ide terítsünk természetes anyagú pokrócot, amelyet rendszeresen kimosunk. Tisztaság szempontjából a legnagyobb problémát a kutyák által kívülről behordott kosz jelenti: ha esős időben leöblítjük a kutya tappancsát, máris kevesebb a gond!
Ha tehetjük, használjunk minél kevesebb helyiségben szőnyeget, hiszen nagyon könnyen ráragad a kutyaszőr. A fa padlózat sem túl előnyös, a kutyák körme ugyanis erősen kopog rajta, ami panelházakban bizony megkeserítheti az egy emelettel lejjebb lakó életét. Gondolnunk kell arra is, hogy a kutyus – a fogváltásig legalább is — szinte mindig rágni szeretne, ennek pedig kedvenc bútoraink is áldozatául eshetnek.
A védőrács a közös utazás során is sok fejfájástól kímélhet meg minket. Az autós biztonsági rácsok elengedhetetlen kellékei egy kutyatartó családnak: segítségükkel a legnagyobb biztonságban autózhatunk kedvencükkel!
Forrás: haziallat.hu, Fressnapf.hu