Gabonaallergiás a kutyám! Itt a leghatékonyabb diéta
2016. október 21.
Majdnem minden negyedik kutya érintett. Mit érdemes tudnunk az ételallergiáról a négylábúak esetében? A gazdik 90%-a nem is tud róla, vagy nehezen ismerik fel, hogy az ételallergia a kedvencük egészségére is hatással lehet. Pedig a gabona intolerancia nem csak embereknél, hanem állatoknál is kialakulhat. A tápok többsége tartalmaz valamilyen gabonát (kukoricát, búzát, vagy árpát), azonban a kutyák alapvetően húsevők, és emésztőrendszerük épp ezért nem kimondottan a gabona feldolgozásra alakult ki.
Az összetett szénhidrátok és gabonamagvak sokszor nehéz feladat elé állítják a kutyák emésztését. Ezek a nehezen lebontható rostok és szemek emésztetlenül maradnak, és mindannyian jól ismerjük azt a bizonyos szagot. Hosszú távon ez károsíthatja a bél- és emésztőrendszert, ezáltal a bél gyulladásos betegségei, nemritkán elhízás is jelentezhetnek.
Mik a gabonaallergia tünetei? Az allergia jelei a bundán is megmutatkoznak. Légzési nehézség, viszketés, és erős orrfolyás léphet fel. Ha a felsorolt tünetek ellenére rendszeresen gluténtartalmú táplálékot kap, azzal akár pajzsmirigybetegséget vagy rosszindulatú daganatot is okozhatunk a kutyánál. Ha bármilyen tünetet észlelt, javasolt egy állatorvosi vizsgálat, az állatorvos pedig megerősíti, ha tényleg allergiás reakcióról van szó, és azt is, hogy milyen élelmiszerekkel szemben lépett fel.
Ugyan az élelmiszer-allergia előfordulása független a fajtáktól, egy tanulmány szerint a következő kutyafajták körében nagyobb lehet a kockázata: ilyen az ír szetter, a retriever, a boxer, kínai Shar-Pei, cocker spániel, collie, tacskó, dalmata, törpe schnauzer, stb.
A kutyák többsége szerencsére sikeresen kezelhető hypoallergén diétával.
Könnyen emészthető szénhidrátokkal és extra adag zöldséggel ízletes, komplett étrendet kínálhatunk bármely kutya számára. Az édesburgonya biztonsággal adható, remek étel az allergiás kutyusoknak az alacsony fehérjetartalmú étrendjük kiegészítőjeként, mindemellett remek vitaminforrás. C-, B5-, és B6-vitamin tartalma igen nagy. Magas a rost-, a kálium-, és a magnézium tartalma. Gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik. Kíméletes az emésztőrendszerhez, így az érzékeny gyomrú kutyák is fogyaszthatják.
Alacson kalóriatartalmú, de antioxidánsokban és A-vitaminban gazdag tök is jó megoldás lehet. Az érzékeny gyomor, az emésztési problémák esetén segít enyhíteni a panaszokat és a fájdalmat. Segít szabályozni a vércukorszintet, jótékony hatással van a szív- és érrendszerre, így nagy segítséget jelent a túlsúlyos kedvenceknek. Alacsony kalóriatartalmú eledel. A zöldségeket és a gyümölcsöket csak kis adagokban adjuk a kutyának, étrendje kiegészítéseként. Akár nyersen, vagy párolva, esetleg pürésítve is adhatjuk kedvencünknek – akár jutalomfalat-alapanyagnak is kiváló. A fűszerezést, az olajokat és a cukrozást azonban igyekezzünk kerülni!
http://www.caninejournal.com/