FIGYELEM! 5 fontos tipp hőguta ellen!
2015. augusztus 08.
A kánikula miatti hőségriadó nem csak nekünk, embereknek, hanem négylábú barátainknak is szól. Értük azonban mi vagyunk a felelősek, ezért is szeretnénk felhívni a figyelmet a veszélyre, illetve segíteni, ha már megtörtént a baj.
- A legfontosabb lépés a megelőzés!
Kis odafigyeléssel elkerülhető a nagyobb baj, ezért fontos, hogy tisztában legyünk a szükséges óvintézkedésekkel. Először is induljunk ki abból, mi hogyan védekezünk a hőségriadó idején: odafigyelünk a vízfogyasztásra, arra, hogy mennyit tartózkodunk a szabadban illetve a napon, valamint, hogy milyen öltözetet viselünk. Ugyanezekre négylábú barátaink esetében is figyelnünk kell – és ha a bundájukat nem is, annak mennyiségét és sűrűségét igazíthatjuk a meleghez. Tudnunk kell, hogy az idős, a szívbeteg, az elhízott és a rövidorrú (brachycephal) kutyák különösen veszélyeztetettek a hőguta szempontjából.
- Legyünk tisztában a veszéllyel és küszöböljük ki azt!
Vannak olyan élethelyzetek, amelyek átlagos hőmérséklet esetén sem ajánlottak, de a nyári hőségben életveszélyesek állataink számára.
- Biztosítsuk négylábúnk számára a megfelelő mennyiségű friss, hűvös vizet, melyet árnyékos területen helyezzünk el számára.
- A sétát időzítsük reggel 8 elé vagy este 8 utánra, a köztes időben pedig óvjuk kedvencünket a megterhelőbb mozgásformáktól (például ne játsszunk vele ezekben az órákban).
- A kertben tartott állatok esetén gondoskodjunk arról, hogy elegendő árnyékos terület álljon a négylábú rendelkezésére reggeltől estig.
- A sűrű, tömött vagy hosszú bundájú állatok szőrzetét igazítsuk az időjáráshoz.
- Soha ne hagyjuk kedvencünket a zárt autóban, még néhány percre sem!
- Soha ne zárjuk kedvencünket kicsi, rosszul szellőző helyre (pl.:garázs).
- Ismerjük fel a tüneteket!
Fontos, hogy tisztában legyünk a hőguta jellegzetes tüneteivel, hogy a nagyobb bajt megelőzhessük. Ha az alábbiakat tapasztaljuk kedvencünknél, azonnal meg kell kezdenünk az állat megfelelő kezelését, majd amilyen gyorsan lehet, kérjünk állatorvosi segítséget:
- a megszokottnál gyorsabb lihegés,
- szapora szívverés
- tág pupillák,
- fokozott nyálzás,
- vörös nyelv,
- hányás,
- szédelgés,
- dülöngélés,
- rángógörcsök
- habos orr
- hasmenés,
- eszméletvesztés,
- 40 foknál magasabb testhőmérséklet (végbélben mérve)
- Ne essünk pánikba! A túlhűtés veszélyes!
Ha minden igyekezetünk ellenére megtörténik a baj, maradjunk higgadtak, mivel a meggondolatlan döntések súlyos következményekkel járhatnak. Az állat hűtését haladéktalanul meg kell kezdeni, azonban semmiképp nem szabad jeges vízzel locsolni vagy jeges fürdőbe helyezni, mert a perifériás erek hirtelen összehúzódása akadályozza a hőleadást. A túl hirtelen hűtés akár az állat halálát is okozhatja.
- Kezeljük kedvencünket megfelelően!
A hőgutában szenvedő állat kezelésének első fázisa nagy valószínűséggel a gazdit érinti majd, ezért fontos, hogy pontosan tudjuk, mi a teendő ilyenkor. Ha a fentebb felsorolt tüneteket észleljük négylábúnknál, mielőbb kezdjük meg a hűtését. Vigyük hűvös, árnyékos helyre, lehetőleg légkondicionált helyiségbe vagy ventilátor közelébe. Hideg vizes törölközőkkel hűsítsük a testét, melyet fejére, testére, hasára helyezzünk. A végtagok közé, a tarkóra tehetünk mireliteket. Ha az állat tudatánál van, akkor folyamatosan itassuk. Amint lehet, igyekezzünk orvoshoz, hogy mielőbb szakszerű segítséget kapjon négylábú barátunk. A kezelés eredményessége attól függ, hogy milyen súlyos állapotba került a kutya és hogy milyen hamar kapott szakszerű segítséget.
Forrás: petmd.com