Felkészülés az kutyasulira: 5 tipp a gördülékeny kezdéshez!
2024. augusztus 12.
A kutya tanítása elengedhetetlen része a felelős állattartásnak. Segít megszabni a határokat, kiépíteni a bizalmat, illetve szoros kapcsolatot teremteni köztünk és bundás barátunk között. Akár csak otthon, akár kutyaiskolában szeretnénk oktatni kedvencünket, fontos, hogy megfelelően felkészüljünk rá. A siker kulcsa a türelem, a következetesség, a pozitív megerősítés, és persze a sok-sok jutalomfalat.
Néhány tipp segíthet abban, hogy a lehető legjobb tanítóivá váljunk kutyusunknak ő pedig a lehető legjobb tanuló lehessen.
1. Kezdjük korán
A tréningeket már akkor javasolt elkezdeni, amikor hazavisszük a négylábút, legyen szó kölyök vagy felnőtt kutyáról. A helyes szokások kialakításának elősegítése hosszútávon egyszerűbbé teszi a kiképzést.
2. Használjunk pozitív megerősítést
A pozitív megerősítés egy olyan képzési módszer, amely a kívánt viselkedést finomságokkal, játékokkal, simogatással vagy más, a kutya által kedvelt dolgokkal jutalmazza. Segít ösztönözni a háziállatot a viselkedés megismétlésére, miközben élvezetessé is teszi a tréninget mindkét fél számára.
https://webshop.fressnapf.hu/termekek/premiere-training-kutya-jutalomfalat-vad-80g/
3. Legyenek rövidek és szórakoztatóak az edzések
A kutyák csak rövid ideig képesek az osztatlan figyelemre, ezért elengedhetetlen, hogy a tanítással töltött idő rövid és érdekes legyen. Javasolt a képzési tevékenységeket keverni, és rendszeresen megjutalmazni kedvencünket az erőfeszítéseiért. Ne felejtsünk el játékos szüneteket is beiktatni, hogy a foglalkozás ne csak hasznos, hanem igazán szórakoztató is legyen.
4. Gyakoroljunk következetesen
Ahhoz, hogy négylábúnk elsajátítsa és meg is őrizze új készségeit, következetesen kell gyakorolnunk. Ez azt jelenti, hogy a rendszeres edzések mellett arra is figyelnünk kell, hogy a nap folyamán produkált helyes viselkedéseket is megerősítsük az állatban egy kis jutalommal vagy dicsérettel.
5. Legyünk türelmesek
Egy kutya kiképzése sok időt és türelmet igényel. Ne keseredjünk el, ha úgy látjuk, hogy kutyusunk nem érti meg azonnal, hogy mit szeretnénk. Folytassuk a gyakorlást, ügyeljünk a konzekvens elvásárokra, és előbb-utóbb ráérez majd kedvencünk a tanulásra. Ha egy ponton nehézségbe ütközünk, tartsunk egy kis szünetet, változtassunk a módszerünkön, vagy játsszunk egyet bundás pajtásunkkal, hogy feloldjuk a kialakult feszültséget.
Ezeken az általános tippeken kívül vannak olyan speciális képzési módszerek is, mint például a klikker tréning, ami további segítséget nyújthat az alapvető parancsok megtanításában. Kutyaiskolában, szakember segítségével pedig magasabb szintű készségeket is elsajátíttathatunk az ebbel, és kipróbálhatjuk például az agility pályát is.
https://webshop.fressnapf.hu/termekek/anione-klikker-double/