Farsangi színkavalkád az akváriumban
2017. február 10.
Azok számára, akik allergiásak a szőrre vagy kifejezetten csendes háziállatot szeretnének tartani, első sorban az édesvízi halakat ajánljuk. Ami a színeket illeti, a sósvízi egyedek sokkal kedveltebbek, ám tartásuk is több tapasztalatot igényel. Akár édesvízi, akár sósvízi halacskákat választunk, biztosan csodaszép farsangi színkavalkád fog megszületni akváriumunkban.
Először is azt kell tudnunk a díszhalakról, hogy mindegyik faj különböző, nem rakhatunk össze tetszés szerint különböző halakat, eltervezve, hogy hogyan fogunk gyönyörködni bennük. Ennél sokkal többről van szó. Kezdetben érdemes a szívósabb fajok közül választani egy olyat, amely könnyebben elviseli, ha hibázunk akár az etetéssel, a hőfokkal vagy a víz tisztántartásával kapcsolatban.
Ha többféle pikkelyest szeretnénk együtt tartani, akkor a békésebb fajok közül érdemes válogatni, ugyanis az agresszív példányok nem hajlandóak a többi hallal együtt élni, és komoly, halálos harcok is kialakulhatnak köztük. Emellett pedig fontos az akvárium mérete is. Ha csak kevés helyünk van, akkor ne válasszunk olyan halakat, amelyek nagyra is megnőhetnek. A vásárlás előtt érdemes megismerni az áhított kopoltyúsok igényeit. Akár a kisállatkereskedésben is kérhetünk tartási tanácsokat.
A neonhalak tökéletesek kezdőknek is, és a megjelenésük miatt sokan kedvelik őket. Nevüket onnan kapták, hogy a bennük található – általában kék – csík úgy néz ki, mintha világítana. Bár kisméretűek, szépen színezettek, nagyon jól kihasználják az akvárium minden részét, és a tartásuk is egyszerű. Szeretnek nagy csoportban úszkálni, ezért akár többet is vásárolhatunk belőlük, jól fogják érezni magukat együtt, és a látvány is sokkal izgalmasabb lesz. Étrendjük nem túl összetett, egy általános haleledel is megfelelő számukra, persze hébe-hóba szívesen falatoznak egy kis gilisztából vagy rákból is.
A guppik hasonlóan táplálkoznak, mint a neonhalak, a színük pedig kifejezetten változatos, főleg a farokuszony rész rendelkezik érdekes mintázattal. Igazán szívós kis pikkelyesek, eléldegélnek az egyszerű haltápon is, de ahogy a legtöbb hal, úgy ők is szívesen fogyasztanak fagyasztott vagy élő rákot, gilisztát és férgeket. Tűrőképességük leginkább abban mutatkozik meg, hogy akár egy hétig is kibírják ennivaló nélkül. Amit fontos róluk tudni, hogy nagyon gyorsan szaporodnak, ezért ha nem szeretnénk sok-sok guppi babát, akkor érdemes csak nőstényeket vagy csak hímeket együtt tartanunk.
A diszkoszhalak a sügérek családjába tartoznak, élénk színük miatt váltak népszerűvé. Leginkább a fej körüli részen láthatunk mintákat. Ezek a kopoltyúsok vörös, narancs, barna, krém, világoskék és csillogó színekben pompáznak. A változatos színű példányok mellett igényeinknek megfelelően akár egyszínűeket is választhatunk. Őket már inkább a tapasztaltabb akvaristáknak javasoljuk, mert rendszeres törődésre és speciális gondozásra van szükségük. Kizárólag minőségi eleséggel etethetőek.
Ha elég lelkesnek érezzük magunkat egy sósvízi akvárium kialakításához, akkor első halacskáink lehetnek például a bohóchalak. Bár tengeri halakról van szó, szerencsére a tartásuk nem túl nehézkes, etethetőek száraz pellettel vagy fagyasztott eleséggel, például rákkal egyaránt. Narancssárga-fehér-fekete színük kifejezetten élénk, de nevüket nem csak erről kapták, hanem fickándozó mozgásukról is. Mivel nem nőnek meg túl nagyra, így a létszámuktól függően, egy 80 literes akvárium már elegendő lehet számukra.
A díszhalak kínálata ma már rendkívül széles, sok-sok csodaszép faj közül választhatunk. De eleinte ne csak a külső megjelenés alapján döntsünk, sokkal fontosabb, hogy biztosan eleget tudjunk tenni leendő pikkelyes barátaink igényeinek. A vásárlás előtt mindenképp érdemes hozzáértő segítségét kérni.
Forrás: fishkeepingadvice.com, homeaquaria.com