Fajtaspecifikus foglalkoztatás kutyáknak
2022. február 01.
Elhivatott kutyatulajdonosként az ember újra és újra belebotlik a „fajnak megfelelő foglalkoztatás” kifejezésbe. Melyik a megfelelő kutyánknak? És hogy ez valójában mit is jelent? Cikkünkből kiderül.
Mit jelent a fajoknak megfelelő foglalkoztatás?
Sokan a „foglalkoztatás” és a „gyakorlat” kifejezéseket túlságosan szó szerint értelmezik. Nem arról van szó, hogy a kutyánkat addig kell lefoglalnunk valamivel, amíg el nem fárad. Az angolban erre a „canine enrichment” kifejezést használják – ez a kutya életének gazdagításáról szól, arról, hogy megtöltsük pajtásunk mindennapjait olyan lehetőségekkel, amelyek lehetővé teszik négylábú barátunk számára, hogy természetes viselkedési spektrumán belül fejlődjön. A természetes viselkedés gyakorlása kutyánk egyik alapvető szükséglete.
Az ésszerű foglalkoztatási stratégia négy pilléren nyugszik
Ideális esetben ez a négy elem fogaskerékként illeszkedik egymáshoz, de nem kell túl bonyolultnak lenniük! Éppen ellenkezőleg – kutyáink természetes tevékenységeihez hozzátartoznak olyan dolgok, mint a futás, az ásás, a hempergés, az üldözés, a nyomkövetés, a táplálékért való megdolgozás, a terület védelme, a játék más kutyákkal, valamint a hosszú alvás. Bundás barátunk nem vár el 24 órás figyelmet tőlünk, a lényeg, hogy integráljunk a mindennapi életünkbe olyan a feladatokat, amelyeket saját eszközeivel meg tud oldani, és persze adjunk neki szabadságot, hogy kutya legyen!
Hogyan stimuláljuk szellemileg kutyusunkat?
A kutyák kíváncsi állatok és még idős korukban is képesek csodálatos problémamegoldó stratégiákat kidolgozni, azonban ha nem stimuláljuk kognitív képességeiket, azok gyengülhetnek. Erről szólnak a mentális gyakorlatok; szembesítsük négylábú barátunkat olyan feladatokkal, amelyeket meg kell oldania. Építsünk be apró kihívásokat a kutya napi rutinjába. Erre a célra alkalmasak a fejlesztő kutyás játékok: szaglás, apportírozás, intelligencia- és ügyességi játékok, keresőjátékok, rejtőzködő játékok, valamint minden olyan helyzet, amely a gondolkodás szabadságát adja és választás elé állítja a kutyát.
A kutyák problémamegoldó stratégiáiban egyébként az a különleges, hogy gyakran az emberekkel való együttműködés felé irányulnak. A kutyák aktívan kérnek segítséget gazdáiktól, és kiválóan értelmezik az emberi arckifejezéseket és gesztusokat, többek között ezért is olyan szórakoztató a kutyákkal játszani. Ám a mentális gyakorlatok során kedvencünk nem csupán szórakozik, hanem szellemileg is fitt marad: kutatások bizonyítják, hogy a rendszeres mentális stimuláció késlelteti az időskori demencia-szerű tünetek megjelenését.
Mi a megfelelő fizikai edzés?
Itt két tényező határozza meg nagymértékben a választ: négylábú barátunk egészségi állapota és életkora. Gyakori tévedés, hogy az időseket kímélni kell. Igaz, hogy idős kedvenceinktől nem kell csúcsteljesítményt megkövetelni, de a túl kevés testmozgás az izmok elgyengüléséhez és az ízületek elégtelen mozgásához vezethet.
Természetesen az ellenkezője is igaz; nem arról van szó, hogy a kutyát addig kellene fárasztani, amíg össze nem esik, hanem a fajtájának megfelelő módon szükséges mozgatni. Gyakran elég egy hosszú séta a szabadban, de az egészséges kutyák szeretnek például a kerékpár mellett futni vagy akár úszni is.
Szociális gyakorlatok
A boldog kutya életéhez hozzátartozik a fajtársaival való kapcsolatteremtés. Ha egy második kutya nem jöhet szóba, fontos, hogy bundás pajtásunk más módon találjon négylábú játszótársakat. A kutyák közötti kommunikációt és viselkedést is gyakorolni kell! Ha kutyánk túl kevés időt tölt más kutyákkal, félreértelmezheti a testbeszédüket és félelemmel vagy agresszióval reagálhat ártatlan közeledésre is.
Tipp: Ha nem ismerünk megfelelő kutyát a környéken, érdemes egy pillantást vetni a közösségi oldalakra. Szinte minden régióban vannak olyan kutyás csoportok, amelyek közösen szerveznek programokat.
Milyen fajtaspecifikus gyakorlatra van szüksége a kutyának?
Ez fajtától függ. Egy retriever például minden bizonnyal élvezni fogja az olyan játékokat, mint az apportírozás, a husky a kutyakiképző sportokat, a terelőkutyák pedig a Treibball játékot. Az agarak a szórakoztató futójátékokat kedvelik, a terrierek imádnak ásni, míg a boxerek szeretik a labdás és húzós játékokat. Néhány fajtánál nehéz lehet megfelelő tevékenységet találni, az őrkutyák például önállóan szeretnek megvédeni területeket.
Honnan tudhatjuk, hogy a kutyánk unatkozik vagy túlterhelt?
Ha a kutyák nem kapnak elég stimulációt vagy a túl sok cselekvés miatt állandó izgatottságban vannak, az előbb-utóbb a viselkedésükön is megmutatkozik. Érdekes módon az unalom és a frusztráció jelei gyakran ugyanazok, mint a túlterheltségé és a túlzott stimulációé:
- Kutyánk hiperaktív és nehezen tud megnyugodni
- Ok nélkül kitartóan ugat
- Túlságosan ragaszkodó
- Impulzívan viselkedik, ingerlékeny és kevés a türelme
- Nem hallgat a hívásunkra és a saját feje után megy
- Nyalogatja vagy rágcsálja a mancsát vagy más testrészeit
- Bútorokat és egyéb tárgyakat tesz tönkre
- A farkát kergeti
- Kedvetlennek tűnik
- Nincs étvágya vagy túlzott étvágya van
- Rosszul reagál a stresszes helyzetekre
Fontos: Természetesen ezeknek a viselkedéseknek egészségügyi okai is lehetnek. Ha kétségeink vannak, mindig forduljunk állatorvoshoz.
Mennyi idővel tervezzünk?
Általános válasz nincs. Az egyes fajták igényei és – ne felejtsük el – az egyes kutyák egyéniségei is túlságosan eltérőek. Fontos, hogy napi rutinban fix időpontokat ütemezzünk be négylábú társunknak. A napi három séta például jó kezdet lehet, és mindig hagyjunk helyet a játékidőnek is. Bízzunk a megérzéseinkben, valamint ne feledkezzünk meg a közös pihenésről sem! A heverészés előkelő helyen áll a kutyahobbik rangsorában, négylábú barátunk napi 12-14 órát is aludhat.