Fagyos utak és kutyatalpak
2017. január 04.
Télen kutyánk mancsai fokozott figyelmet igényelnek. A hideg időjárás, a fagyos utak, a különböző mérgező vegyi anyagok növelik a kockázatát annak, hogy a kutya talpa kiszárad, megsérül, megfagy, vagy kémiai égés keletkezik rajta. De nem kell aggódni, mert van néhány tippünk és termékünk, melyek segítenek az eb mancsait egész télen egészségesen tartani.
Több mancsvédő krém és balzsam közül is választhatunk, melyeket speciálisan a kutyusok mancsának védelmére fejlesztettek ki. Ha megtaláltuk a megfelelő krémet, akkor tartsunk be a használatakor néhány fontos lépést és tanácsot. Először is ellenőrizzük le, hogy a mancs teljesen tiszta és sérülésmentes. Ha nem, akkor óvatosan törölgessük át, és ha szükséges vágjuk rövidre a lelógó szőrszálakat. Ez segít megelőzni az aprócska fagyos golyók feltapadását is. Ha sebet észlelünk, érdemes állatorvoshoz fordulni, nehogy elfertőződjön. A karmokat vágjuk vagy vágassuk megfelelő méretűre, mert a hosszabb karmok hozzájárulnak a hó és a jég összegyűjtéséhez a tappancsokon, melyek miatt hamar átfagy, esetleg megsérülhet a kutya lába.
A már tiszta, egészséges, illetve gyógyult kutyamancsot kenjük be egy vékony védőréteggel, közvetlen azelőtt, hogy sétálni indulnánk. Miután hazaértünk egy melegvizes törölközővel vagy ronggyal törölgessük át négylábúnk mancsait, hogy leolvadjon a rátapadt hó és jég, valamint megszabaduljunk az egyéb szennyeződésektől. Ezt követően újra krémezzük be a kutya tappancsait, hogy megnyugtassuk a bőrt az irritációtól és megóvjuk a kiszáradástól. Amennyiben nem sikerül mancsvédő krémet beszereznünk, akkor a vazelin is egy elfogadható alternatíva.
A különösen fagyos napokon javasolt kipróbálnunk a kutyacipőt is. A vízálló kiscipők sokat segíthetnek a mancsok védelmében. Különböző gyártók termékei közül válogathatunk az interneten és az állatos boltokban egyaránt. A kutyacsizmák vagy zoknik általában tépőzárasak, így könnyen fel- és levehetők. Amellett, hogy szárazon tartják a tappancsokat, valamint megóvják őket a hótól, a jégtől és a kémiai anyagoktól, csúszásgátló talpazatuknak köszönhetően a sétát is megkönnyítik.
Ügyeljünk arra, hogy a kiscipő ne legyen túl szűk, ne szorítsa a kutya lábát, de túl nagy se legyen, és ne tudjon elmozdulni a mancson, valamint ne essen le menet közben. Mindig csak tiszta és száraz cipőt húzzunk fel az eb lábára. Eleinte lehet, hogy nem fog tetszeni háziállatunknak az új kiegészítő, ezért még mielőtt kimennénk vele sétálni, adjuk rá a lakásban is, és hagyjuk, hogy hozzászokjon. Kezdetben csak rövid ideig, majd egyre tovább hagyjuk a cipőt az állaton, és ne feledkezzünk meg a rendszeres dicsérgetésről sem.
Tudnunk kell, hogy a sók, amelyeknek köszönhetően a hó és a jég elolvad az utakon, kutyánk számára mérgezőek lehetnek. Próbáljuk távol tartani kedvencünket azoktól az útszakaszoktól és járdáktól, amelyek erős és nagymennyiségű sóval lettek kezelve. A saját járdánkon és autóbeállónkon alkalmazhatunk állatbarát jégmentesítőket, és érdemes erre ösztönöznünk a szomszédjainkat is.
A séta után közvetlenül mindig mossuk meg a négylábú mancsait, hogy ne legyen lehetősége lenyalogatni róla a mérgező anyagokat. Amíg odakint vagyunk, ne hagyjuk, hogy a kutya a latyakból egyen vagy egy olyan tócsából igyon, ahol az út sózva volt.
A kutyusok hajlamosak a fagyásra és a kihűlésre is, ezért ne tartózkodjunk kint velük túl sokáig a hidegben, és folyamatosan figyeljünk a jelekre: reszketés, szorongás, lelassult mozgás. Bármelyiket is észleljük, azonnal menjünk melegebb helyre. Ha pedig elváltozást észlelünk a kutya bőrén is, akkor azonnal keressük fel az állatorvost.
Forrás: cesarsway.com