Ételek, melyekkel jobb vigyázni
2014. szeptember 28.
Hatalmas, sóvárgó tekintet, farokcsóválás és apró vakkantások. Ezeket a jeleket minden gazdi ismeri, aki evett már kutyája társaságában. Néha „leeshet” egy-egy finom falat a tányérunkról, és olyan is előfordulhat, hogy kedvencünk elcsen valamit a konyhapultról, ám alaposan meg kell néznünk, mi az, amit hozzáférhetővé teszünk a kutyus számára.
Időnként nehéz megállni, hogy négylábú barátunkat ne kínáljuk meg minden, általunk ízletesnek talált falattal. Egy-egy húsdarabból aligha lehet probléma, ám vannak olyan ételek, amelyekből már egy kevés is elegendő ahhoz, hogy súlyos problémákat okozzon. Ha kényeztetni akarja kedvencét, akkor adjon neki inkább kutyáknak való jutalomfalatot, mert azok biztosan semmi olyasmit nem tartalmaznak, ami árthat.
http://www.fressnapf.hu/select_gold_hipoallergen_fogtisztito_jutalomfalat_algaval/
http://www.fressnapf.hu/premiere_dog_mini_sandwich_chicken_fish_70_g/
1. Csokoládé, tea, kóla, kakaóbab
Ezekben az ételekben teobromin található, ami mérgező a kutyák számára. Egy kistestű kutya akár el is pusztulhat 300g tejcsokitól vagy 50g fekete csokitól. Ha a kutya teobromin tartalmú ételt eszik, akkor a következő tünetek jelentkezhetnek: hányás, izgatottság, szapora légzés, szapora szívverés, izomremegés, görcsök, emelkedett testhőmérséklet. Ha megtörtént a baj, akkor a kutyát azonnal állatorvoshoz kell vinni. Sajnos csak tüneti kezelést lehet alkalmazni.
2. Élesztő
Ne adjunk a kutyának nyers élesztőt, mert az mennyiségtől függően puffadást, hasfájást okoz. Az olyan péksütemények, amelyekben van élesztő, nem okoznak problémát.
3. Avokádó
Az emberek számára értékes tápanyagokat tartalmazó gyümölcs a kutyák számára mérgező, persintartalma miatt. Ez az anyag a növény leveleiben, magjában, kérgében, valamint magában a gyümölcsben is megtalálható, ezért egyetlen részét se adjuk az állatnak. A mérgezés tünetei: gyomor és bélpanaszok, légzési nehézségek, hányás.
4. Nyers hús, tojás
Ez a kérdés igencsak megosztja a gazditársadalmat, egyesek úgy vélik, hogy a kutya nyugodtan ehet nyers húst, míg mások inkább óvatosságra intenek. Vad és sertéshúst kizárólag alapos hőkezelés után adjunk állatainknak. A baromfihúst és a tojást is inkább főzzük meg, mert olyan kórokozókat közvetíthetnek, amelyek állatainkat és minket is megbetegíthetnek (pl.: Salmonella).
5. Hagyma, fokhagyma
A hagyma és a fokhagyma nagy mennyiségben minden formában – őrölt, nyers, főtt vagy szárított – tönkreteszi a kutyák vörösvérsejtjeit.
6. Xilit (nyírfacukor)
A xilitol egy cukoralkohol, melynek egyre szélesebb a felhasználási területe. Fontos tudni, hogy állataink számára veszélyes, mert nagyon hirtelen inzulin szint emelkedést okoz, ami nagyon gyorsan lecsökkenti a vércukorszintet. Nagyon kis mennyiségű xilit elfogyasztása is mérgezéses tüneteket okoz. A mérgezés tünetei: gyengeség, ájulás, remegés, görcsök, hányás, eszméletvesztés. A tünetek jelentkezésekor sürgősen orvoshoz kell fordulni. Sajnos ennek a mérgezésnek lehetnek hosszú távú hatásai is, májkárosodást okozhat.
7. Alkohol
Sok fiatal „játékból” kipróbálja, hogyan hat kedvencére az alkohol, pedig ettől akár el is pusztulhat az eb. Soha ne adjunk neki semmit, amiben alkohol van, és vigyázzunk arra, hogy gyermekeink se kísérletezzenek ilyesmivel! Az alkohol hasonlóan hat kedvenceinkre, mint ránk.
8. Máj és vese
A kutyusok általában szeretik a májat és vesét, és kisebb mennyiségben, a táplálék kiegészítéseként nyugodtan adhatjuk is kedvenceinknek. Csak az okoz problémát, ha nagy mennyiségben hosszabb időn keresztül adjuk állatainknak, mert ezen táplálékok összetétele nem megfelelő hosszútávú táplálásra.
9. Tej, tejtermékek
A tehéntej sok kutya számára nem emészthető, mert nem tudják lebontani a tejcukrot, ezért puffadást, hasmenést okoz. Bátran adhatjuk kutyánknak a következő tejtermékeket: joghurt, túró, sajt, kefir. Sajtok közül sose próbálkozzon zöld penészes típussal, mert az káros az állatok számára. Forrás: pets.webmd.com / caninejournal.com