Egy terráriumban elhelyezhető hüllőpárok – hogyan, hogyan ne?
2020. április 09.
Az emberekhez hasonlóan az állatok többsége is örül annak, ha van társasága. Nos, a hüllők ebben általában kivételt képeznek. Ők inkább egyedül szeretnek élni, és nem igazán tűrnek meg másik élőlényt maguk mellett. Tehát általánosságban az mondható el, hogy a hidegvérűek esetében az a jó megoldás, ha csak egyetlen állatot tartunk a terráriumban. Ám, egyes fajoknál megpróbálkozhatunk az együtt tartással is, ha szeretnénk.
Bizonyos gyíkok (szakállas agámák, anoliszok, gekkók), valamint a szárazföldi- és a vízi teknősök a többi hüllővel ellentétben sikeresen élhetnek egy helyen, ha azonos fajokat állítunk párba. A kígyók viszont általában egyedül érzik jól magukat, és még az azonos fajokat sem ajánlott egy terráriumba helyezni.
Ha párban is tartható hüllőket szeretnénk, akkor egy kis óvintézkedéssel sikeresen kialakíthatjuk a közös otthont számukra.
Minél nagyobb terráriumot tudunk biztosítani hidegvérűinknek, annál nagyobb az esélye annak, hogy békésen megférnek majd egymás mellett. Ha a már meglévő terráriumunkba szeretnénk beköltöztetni egy új állatot, akkor győződjünk meg róla, hogy az elég nagy-e két hüllő számára. Figyeljünk arra, hogy legyen elég tér mindkét élőlénynek a mozgáshoz, a rejtőzködéshez, az etetéshez, és a napozáshoz is.
Az egyik legnagyobb hiba, amit elkövethetünk, hogy ha túl kicsi terráriumban szeretnénk együtt tartani kedvenceinket. Kisebb területen a hüllők nagyobb valószínűséggel kezdenek el harcolni egymással, és olyankor komoly sérüléseket okozhatnak egymásnak.
Arról azonban ne feledkezzünk meg, hogy ha kiderül, hogy nagyobb terráriumot kell beszereznünk, akkor azzal együtt több hő- és fényforrásra, illetve hőmérőre is szükség lehet, hogy a szükséges környezeti feltételeket biztosítani tudjuk.
Fontos megjegyezni azt is, hogy nem csak azért nem tarthatunk együtt különböző fajokat, mert agresszívan reagálhatnak egymás jelenlétére, hanem azért is, mert eltérő lehet a hőmérséklet-, a páratartalom-, a hő- és fényigényük.
Biztosabb lehet a siker, ha nőstényeket helyezünk egy terráriumba, esetleg nőstény-hím párost, azonban a hímeket még azonos fajon belül sem ajánlott együtt tartani, mert nagyobb eséllyel kezdenek el harcolni a területükért. A hierarchia miatti erőfitogtatás egyébként bármely nem esetében előfordulhat, ezért állataink reakcióit az ismerkedés során mindenképp figyelemmel kell kísérnünk, és ha szükséges, közbe kell avatkoznunk, és azonnal szét kell választanunk őket, nehogy súlyosan megsértsék egymást.
Két hüllő kétszer annyi eleséget és kétszer annyi végterméket jelent. Az egészséges környezet megóvásához rendszeresen kell takarítanunk a terráriumot. Vízi teknősök esetében erősebb szűrő beszerzésére is szükség lehet. Vagyis ha két állatot szeretnénk, akkor kalkulálnunk kell azzal is, hogy többet kell rájuk költenünk, és időt is többet kell rájuk szánnunk.
Amennyiben már meglévő hüllőnk mellé szeretnénk egy társat, akkor először legalább egy hónapra karanténba kell helyeznünk őt, és el kell vinnünk az állatorvoshoz, hogy meggyőződhessünk arról, hogy nincs semmilyen betegsége, amivel megfertőzhetné kedvencünket. Egy látszólag egészséges hüllőben is lehetnek például bélparaziták, amik akár el is pusztíthatják az új, és a meglévő hidegvérűt is. Tehát a karantént nem szabad félvállról vennünk.