Egészséges kisemlősök télen
2020. február 12.
A forró nyár után a hideg, téli hónapok akár frissítően is hathatnak a háziállatokra, de nem szabad elfelejtenünk, hogy az alacsony hőmérséklet kockázatot is jelent a legkisebbekre nézve. Fontos, hogy tudjuk, hogyan befolyásolhatja a hideg kisemlősünket, milyen óvintézkedéseket érdemes tennünk, figyelembe véve a rágcsáló viselkedését és az egészségügyi állapotát, kívül-belül.
Viselkedés és hangulat
Nyilvánvaló, hogy az a célunk, hogy kedvencünk télen is boldogan és komfortosan érezze magát, ám, ahogy az emberekre, úgy rájuk is negatívan hathat a lecsökkent hőmérséklet. Például a tengerimalacok ilyenkor szívesebben bújnak be a házikójukba, és ha két-három kisállat osztozkodik egy búvóhelyen, akkor figyelnünk kell arra, hogy ne alakuljon ki köztük területi harc. Ha azt tapasztaljuk, hogy az amúgy békés, egymásról is gondoskodó szőrgombócok elkezdik csikorgatnia a fogaikat és harapdálják egymást, az azt jelzi, hogy több térre van szükségük a kényelmük érdekében. A tengerimalacok társas lények, de minél nagyobb a ketrec, annál jobb.
Ételek és tápanyagok
A háziállatok kiegyensúlyozott táplálása télen különösen fontos ahhoz, hogy képesek legyenek testüket melegen tartani és erősek maradjanak. Ilyenkor mindig törekedjünk arra, hogy magas minőségű pelletált eleséget vásároljunk, és friss zöldségeket is kínáljunk mellé, de csak kis mennyiségben, desszertként. Az egyik legegészségesebb, ami ilyenkor is elérhető, a brokkoli. A tengerimalacok étrendje 85%-ban illatos, pormentes szénából kell, hogy álljon, és ezt a mennyiséget ajánlott kiegészítenünk más, vitamindús finomságokkal.
https://www.fressnapf.hu/real-nature-zold-reti-szena-zoldseg-750g/
A téli hónapokban nagyobb figyelmet kell fordítanunk a széna tárolására is, ugyanis egerek és egyéb kártevők is meghúzhatják benne magukat a hideg elől menekülve. Ez azért veszélyes, mert ezek az apró állatok baktériumokat és parazitákat is magukon hordozhatnak, így a szénán keresztül könnyedén megfertőzhetik szőrös pajtásainkat. Tehát olyan helyet keressünk a takarmánynak, amely száraz, tiszta és biztosan nem fér hozzá nem kívánatos látogató.
Az ivóvíz rendszeres cseréje is elengedhetetlen, hiszen a vízben is elszaporodhatnak kórokozók, ha táplálékkal, esetleg vizelettel, bélsárral szennyeződik. Leghigiénikusabb, ha golyós önitatót használunk, de fontos meggyőződnünk arról, hogy az állat tudja-e használni.
https://www.fressnapf.hu/anione-kisemlos-itato-1000ml/
Lakóhely és ágynemű
Több helyen is előfordul, hogy a tengerimalacokat kinti épületben tartják. Az enyhébb, nyugodt téli napokon ez rendben is van, ám arra nagyon vigyáznunk kell, hogy ne érje szél és csapadék a kisemlősöket. Továbbá, amikor fagyos és zord az idő, szükség lehet valamilyen fűtőberendezés alkalmazására is a fészerben vagy a garázsban. Ez esetben ügyeljünk arra, hogy az kellő távolságra legyen a malackáktól.
Ha nem a lakásunkban, hanem egy különálló helyiségben tartjuk háziállatainkat, akkor is nagyon fontos a rágcsálók egészségének megőrzése érdekében, hogy az almot rendszeresen cseréljük, és a ketrecet tisztán tartsuk. Télen biztosítsunk vastagabb, melegebb alomréteget a megszokottnál. Melegítőpadok és takarók használata is jó kiegészítő megoldás lehet, de fontos, hogy ezek ne érintkezzenek közvetlenül az állatokkal, hogy elkerüljük az estleges hibás működésből adódó égési sérüléseket.