Egészséges kiscica? Természetesen!
2016. szeptember 06.
Kiscicák szinte az év bármely napján születhetnek, de ősszel fokozottan növekszik annak az esélye, hogy ivaros nőstény macskánk apró bársonytalpúakkal lep meg minket. A mi feladatunk, hogy a vemhesség alatt és utána is, biztosítsuk a cicamama és kölykei számára a megfelelő körülményeket és étrendet.
Ha nem vagyunk felkészülve a kiscicákra, vagy nem vagyunk biztosak abban, hogy minden apróság számára szerető otthont tudunk majd találni, inkább ivartalanítsuk bársonytalpúnkat. Nem csak a nem kívánt vemhességet előzhetjük meg ezzel, hanem különböző súlyos betegségek kialakulását is. A menhelyeken és az utcákon nagyon sok kóbor cica éldegél, így felelős állattartóként jól meg kell fontolnunk, hogy biztosan szeretnénk-e kismacskákat.
Az ivartalanítás ma már rutinműtétnek számít, tehát nem kell félnünk a komplikációktól. Egyre több helyen vannak kezdeményezések arra is, hogy ingyenesen vagy kedvezményes áron ivartalanítsák a macskákat, így jó eséllyel találhatunk pénztárcakímélő megoldást is.
Amennyiben cicánk már vemhes, akkor gondoskodnunk kell arról, hogy a cicacsalád apraja-nagyja egészséges legyen. Ha pedig ajándékba kapunk egy minitigrist, akkor törekednünk kell arra, hogy megadjunk neki mindent, amire szüksége lehet a további fejlődéséhez.
Az egészséges növekedés támogatásában sokat segít, ha a természetességet tartjuk szem előtt.
A bársonytalpúak számára a legjobb, ha gabonamentes nedveseledellel etetjük őket. A megfelelő táplálás az egészséges fejlődés és a hosszú élet alapja a kölyköknél és a felnőtt cicáknál egyaránt. Abból kell kiindulnunk, hogy a macskák húsevők, tehát állati eredetű fehérjékre van szükségük a túléléshez. Tudnunk kell, hogy bár a mai házimacskák szívesen elfogyasztanak többféle ételt is, azok, amelyek például gabonát tartalmaznak, fokozhatják az inzulintermelést az állat szervezetében, ami cukorbetegséghez vezethet.
Mivel a macskák ősei a sivatagban éltek, így előfordulhat, hogy önszántukból nem igazán hajlandóak vizet fogyasztani. Ezért is segít sokat, ha a nedveseledekkel hozzájárulunk a folyadékbevitelhez. Egy kiscica számára különösen fontos a megfelelő minőségű táplálék, ezért figyeljünk arra, hogy a kiválasztott eledel „junior” felirattal legyen ellátva, kíváló minőségű legyen, és lehetőleg csak természetes összetevőket tartalmazzon. A különböző színezékek és tartósítószerek hosszútávon károsan hatnak a háziállat szervezetére, tehát ezeket igyekezzünk elkerülni.
Akár mi magunk is főzhetünk cicánknak különböző húsokat. A csirke, a sertés vagy a borjú egyaránt szóba jöhet. Ami pedig a folyadékbevitelt illeti, mindig legyen friss, hideg ivóvíz a minitigris előtt. Lusta ivóknak jó ötlet, ha cicaszökőkutat vásárolunk, hiszen akkor a mozgásban lévő víz felkeltheti az állat figyelmét és ivásra ösztönözheti, ráadásul a beépített rendszer szűrőként is funkcionál.
Szobatigrisek esetében kell lennie valamelyik helyiségben egy cica wc-nek, lehetőleg egyel több, mint ahány cicánk van. Bár a nagyobb macskák egy idő után már megtanulják jelezni, ha ki kell menniük, időnként előfordulhat, hogy épp nem tudjuk kiengedni őket. A piciknek pedig eleinte az az egyetlen lehetőségük, ahol elvégezhetik a dolgukat. Fontos, hogy természetes macskaalmot válasszunk a cica toalett megtöltéséhez, mivel az alom is közvetlen hatással lehet a bársonytalpú egészségére, hiszen érintkezik vele, akár meg is nyalhatja, és belélegezheti az esetleges káros anyagokat. A legjobb, ha növényi alapú terméket választunk, amely különböző illatanyagoktól mentes.
A benti cicák sokszor tovább is élnek, mint kinti társaik. Odabent kevesebb veszély és betegség leselkedik rájuk, és nem kell szembenézniük a zord időjárás következményeivel sem. A hátrány viszont az, hogy a lakásban kevesebb mozgásra van lehetősége a minitigrisnek, ezért több játékszerre és közös foglalkozásra van szükség, és persze bent nem túl természetes a környezet. Jó lehet, ha mérlegelünk, és megtaláljuk az arany középutat.
Forrás: catster.com