Csípőproblémák kutyáknál – így előzd meg a kialakulásukat!
2020. április 01.
A kutyák körülbelül 15%-ának van csípőproblémája, sőt, a nagytermetű fajtáknak közel 50%-a szenved valamilyen ortopédiai a betegségben, amely az ő esetükben gyakran genetikai, vagyis öröklött, amelyet a felnevelés során elkövetett hibák súlyosbíthatnak.
Honnan tudhatjuk, hogy az ebnek csípőproblémája van?
Ha a kutya fájdalmat éret a végtagjaiban vagy a csípőjében, annak előbb-utóbb látható jelei lesznek, például nehezen áll fel a kutya, elkezd sántikálni az eb vagy a súlypontot az első végtagokra helyezi, és emiatt hasonlóan szökken, mint egy nyúl. Megfigyelhetjük azt is, hogy a kutya nem hajlandó, vagyis nem tud felmenni a lépcsőn, és már nem ugrik fel mellénk a kanapéra. Jelentősen csökken az aktivitás, és akár kattogó hangot is hallhatunk a csípő felől.
Amennyiben genetikai betegség áll a háttérben, úgy már néhány hónapos korban is jelentkezhetnek a tünetek, de lehet, hogy csak öreg korban lesznek látható jelek. Ilyenkor megváltozik az életminőség, hiszen a mozgás fájdalmas és nehéz lesz az állat számára.
Ha azt gyanítjuk, hogy bundás barátunknak csípőproblémája van, akkor vigyük el őt az állatorvoshoz, hogy mielőbb elkezdődhessen a kezelés, illetve a fájdalomcsillapítás. Az állatorvos a betegséget röntgenfelvétel segítségével tudja diagnosztizálni. Egyes esetekben csak a műtét segíthet, de szerencsére vannak más gyógymódok is.
A betegség néhány kutyafajtánál különösen gyakori: német juhász, retrieverek, rottweiler, kuvasz, bernáthegyi, újfundlandi, masztiff, óriás schnauzer, boxer, cocker spániel, berni pásztor. Náluk már kölyökkorban is megjelenhet a csípő-rendellenesség.
Mit tehetünk, hogy megelőzzük a kialakulását?
Az örökletes problémák esetében (pl.: csípőízületi diszplázia), nagyon fontos, hogy helyesen tápláljuk a kutyát a növekedés periódusában, mert a helytelen táplálás súlyosbítja az állat állapotát. Nagyon fontos, hogy a kutya korának és méretének megfelelő prémium tápokat adjunk az állatnak a növekedés időszakában. A helyes táplálással azoknál a kutyáknál is sokat tehetünk az ízületek egészségéért, amelyeknek nincsenek örökletes ortopédiai problémái. Azzal tudunk segíteni, ha már az eb fiatal korában odafigyelünk a helyes táplálásra a nem megfelelő mennyiségű/arányú fehérje és vitaminetetés mind ízületi problémák kialakulásához vezethet, a már meglévőket (öröklötteket) pedig súlyosbítja. Továbbá a nagyon fiatal kutyusoknál kerülni kell a túl sok mozgást is, és nem szabad hagyni, hogy ugráljanak, mert ezzel megterhelik az ízületeiket. Szintén növeli a kockázatot, ha az állat túlsúlyos, ezért meg kell találni azt a mozgásformát, amely biztonságos, kíméletesen erősíti az izmokat és segíti az ízületek egészségének fenntartását.
Ha a felsorolt fajták valamelyikébe szerettünk bele, akkor ügyeljünk arra, hogy olyan tenyésztőtől vásároljuk meg a kiskutyát, aki igazolni tudja azt, hogy a szülők és felmenőik nem rendelkeztek ortopédiai betegséggel, így kisebb lesz a kockázata annak, hogy háziállatunknál megjelenik majd a probléma. Azokat a négylábúakat, amelyek csípőproblémával küzdenek, ajánlott ivartalaníttatni, hogy biztosan ne tudják tovább adni a géneket.