
Cicagazdik, figyelem! Ez az 5 legfontosabb téli előkészület:
2016. október 31.
A tél érkezésére mindig készítsük fel cicánkat is, főként, ha kinti macskáról van szó. Vastag bundájuk ellenére bizony ők is nehezen viselik a fagyos napokat, ezért fontos, hogy segítsük őket a leghidegebb időszakok átvészelésében. Ügyeljünk arra, hogy a mínusz fokokban se hűlhessenek ki, és ne fagyjanak meg a minitigrisek.
- Minőségi eledel, több energia
A téli hónapokban különösen javasolt a jó minőségű, prémium kategóriás eledelek megvásárlása, ugyanis ahhoz, hogy cicánk melegen tudja tartani magát, több energiára van szüksége, mint a nyári napokon. Emellett pedig ezekben az eledelekben magasabb a vitamin és az ásványi anyagok aránya, melyek segítenek erősíteni háziállatunk immunrendszerét. A nedves eledelt érdemes száraz tápra lecserélni, mert a nedves falatok hamar megfagyhatnak, ha nem fogyasztja el őket azonnal a bársonytalpú.
- Vastag falú műanyag itató
A vékony műanyag vagy fém cicatálakat ajánlott vastag falú műanyag tálkára cserélnünk, mert az előbbi fagy esetén könnyedén megrepedhet, a fém pedig fagyási sérüléseket okozhat állatunk nyelvén. A vastagabb falú műanyag edényben a jobb szigetelésnek köszönhetően egy kicsit később válik jéggé a víz. Ha lehetőségünk van rá, akkor olyan helyet keressünk az itatónak, ahol sok napfény éri, de a legjobb egy zárt tér, például garázs vagy fészer. Naponta többször is ellenőrizzük a vizes tálkát a téli időszakban a fagyveszély miatt. Ha nehezen tudjuk eltávolítani belőle a jeget, akkor jó, ha rendelkezünk több vizes edénnyel is.
- Szélvédett hely
Mivel bizonyos testrészeik – fül, orr, farok – 0 fok alatti hőmérséklet esetén akár meg is fagyhatnak a kint tartott háziállatoknak, így szükség lesz egy olyan szélvédett, száraz helyre, ahova a cica bármikor visszavonulhat. A legjobb, ha a lakásunkban kap helyet a bársonytalpú, de a célnak megfelelő lehet a fészer vagy a garázs is. Ha kibélelünk egy kartondobozt takaróval, pléddel vagy szénával, biztosan örömmel fog benne aludni a minitigris, és a fagytól is védve lesz.
- Fontos a láthatóság
Mivel ősszel és a télen sokkal hamarabb sötétedik, ezért hosszabb ideig válik láthatatlanná kedvencünk az autósok számára, amely növeli a balesetek kockázatát. Erre az időszakra szerezzünk be fényvisszaverő nyakörvet a cicának, hogy sötétedéskor is könnyen észrevehessék őt a sofőrök, és még idejében le tudjanak fékezni, ha épp az úttesten tartózkodik háziállatunk.
- Vigyázzunk a mérgekkel
Ahogy hűl az idő, úgy a rágcsálók is igyekeznek egyre beljebb férkőzni otthonunkba vagy garázsunkba. Ha mérget szeretnénk kitenni védekezésképpen, akkor figyeljünk arra, hogy olyan helyre helyezzük azt ki, hogy bársonytalpúnk véletlenül se falatozhasson belőle. Az egérméreg azért is veszélyes, mert általa mérgezett egeret is fogyaszthat kedvencünk, amely ugyanúgy károsan hathat szervezetére. A cicás gazdiknak érdemes inkább más módszert bevetniük a kártevők ellen.
A fagyálló folyadék szintén méregként hat a macskákra, akár halált is okozhat, ezért azt is gondosan el kell zárnunk előlük. A fagyálló illata és íze csábítóan hat a cicák érzékszerveire, így ha véletlenül kifolyik, akkor nagy eséllyel kortyolni fog belőle a macska. Bármilyen méreghez vagy mérgező anyaghoz jut hozzá véletlenül cicánk, azonnal forduljunk állatorvoshoz.
Forrás: pets.webmd.com, www.pettravel.com