Cicabetegségek A-tól Z-ig: Chlamydiosis
2016. október 07.
A macska olyan, mint egy családtag, mellette kell lennünk jóban-rosszban. Sajnos időnként előfordulhat, hogy bársonytalpúnk megbetegszik. Fontos, hogy a betegségek jeleit ismerjük, és időben észrevegyük. Amennyiben cicánk Chlamydiosis-ban szenved, azonnal forduljunk állatorvoshoz, mert a betegség emberre is átterjedhet!
A Chlamydiosis egy krónikus légúti fertőzést foglal magába, okozója a Chlamydophila felis nevű baktérium. Amikor a fertőzés kialakul, először a hagyományos értelemben vett légúti fertőzés jeleit produkálja a macska, vagyis elkezd könnyezni a szeme, orrfolyás jelentkezik, valamint tüsszögni kezd. Kezeléssel sokat segíthetünk a tünetek enyhítésén.
A Chlamydophila fertőzés hatással van a cica légző rendszerére és kötőhártya gyulladás alakul ki. Megbetegedés esetén az alábbi tünetek jelentkeznek:
– tüsszögés
– köhögés
– orrfolyás
– nehézlégzés
– étvágytalanság
– láz
– kötőhártya gyulladás
Bár fiatal korban a legjellemzőbb a fertőzés kialakulása, szinte bármikor megbetegedhet a bársonytalpú kortól és fajtától függetlenül. Azokon a helyeken, ahol több macskát tartanak együtt, nagyobb a fertőzésveszély, hiszen könnyebben jut át a baktérium egyik állatról a másikra. A fertőzés terjedhet közvetlen érintkezéssel, de elegendő lehet egy közösen használt tárgy, például a macskaalom vagy az etetőtál is ahhoz, hogy megbetegedjen a többi macska is. Emellett pedig cseppfertőzéssel, a tüsszögés és köhögés által levegőbe került baktériumok is fertőzők.
A kezelésben, valamint a gyógyulásban antibiotikumok segíthetnek. Kaphat gyógyszert a cica külsőleg és belsőleg egyaránt. Akár hat hétig is eltarthat, mire teljesen felépül a bársonytalpú. Szemcseppekkel, gélekkel, szájon át adható tablettákkal, étrendkiegészítőkkel kezelik a cicát.
Amíg kedvencünk nem gyógyul meg teljesen, el kell különítenünk a többi állattól, hiszen egy fertőző betegségről van szó. Erre az időre mindenképp érdemes bezárni őt a garázsba vagy egy külön szobába. Ha több cicánk is van, akkor ajánlott őket is megvizsgáltatni, akkor is, ha még nem tapasztaltunk tüneteket náluk.
Nincs olyan megoldás, amely által biztosan megelőzhető a fertőzés, de a védőoltások segíthetnek csökkenteni a betegség kialakulásának esélyét súlyosabb járvány esetén is. Először a kilencedik, majd a tizenötödik héten javasolt kombinált oltást beadatni a cicának, amely a Chlamydophila mellett panleukopenia, rhinotracheitis, és calicivírusos nátha ellen is védelmet nyújt. A második oltás megtörténte után egy év múlva lesz esedékes a következő.
Fontos, hogy amint megjelennek az első tünetek, azonnal vigyük el kedvencünket állatorvoshoz, mert ha sokáig hagyjuk kezelés nélkül a fertőzést, akkor tüdőgyulladás is kialakulhat, ami súlyosabb esetben végzetes is lehet. Cicánk ezen betegségének megelőzése védőoltással illetve azonnali kezelése, ha a védőoltást elmulasztottuk és a betegség tüneteit észleljük kedvencünkön, saját egészségünk szempontjából is nagyon fontos, hiszen egy zoonózisról, azaz állatról emberre is átterjedő betegségről van szó.
Forrás: petmd.com