Cica költözik hozzánk: tippek a kistigrisek nevelésére
2024. március 27.
Úgy döntöttél, otthont adsz egy kiscicának? Akkor izgalmas hetek elé nézel. Temperamentumától és szocializációjának szintjétől, esetleg fajtájától és nemétől függően a kistigris a maga módján fogja meghódítani új otthonát. Nehéz általános útmutatót adni egy cica beszoktatására, de természetesen léteznek megszívlelendő tapasztalatok és tippek. Olvasd el, hogyan készítheted fel otthonodat a macskakölyök fogadására és mire érdemes mindenképp figyelned.
A cica beköltözése: Melyik a legjobb időpont?
Ideális esetben a cicust tenyésztőtől vagy olyan háztartásból hozhatod el, ahol a cica elegendő időt töltött anyjával és testvéreivel, így szocializációja megfelelő. A kiscicát életének tizenkettedik hete előtt nem tanácsos elválasztani az anyjától. A Helsinki Egyetem kutatói azt is megállapították, hogy a fiatal macskák kevesebb viselkedési problémát mutatnak, és kifejezetten magabiztos és barátságos természetűek lesznek, ha az első tizenhárom hétben együtt élnek az anyjukkal és testvéreikkel. Némi türelem kifizetődő lehet, így a macska kiegyensúlyozott jellemű lakótárssá szelídül. Azonban az anyjától és a testvéreitől való leválás sosem könnyű egy cica számára.
Mielőtt magaddal viszed a kiscicát, vegyél szagmintát a cicacsaládtól. Ehhez dörzsöld meg egy kendővel az állatok arcát. Az új otthonban töltött első napokban ez az ismerős illat megnyugtatja a kiscicát. Természetesen az lenne az optimális, ha egyszerre két kiscicát tudnál magaddal vinni, így egy kistestvérrel érkezik új otthonába a cicus. Fordítva is előnyös, ha a cica már a költözés előtt ismeri a szagodat. Ha van erre lehetőséged, adj a tenyésztőnek vagy az anyacica gazdájának egy ruhadarabot, pl. egy már hordott pólót, amelyet a cicus megvizsgálhat. A fiatal állatra szintén stresszoldó hatással lehet egy feromonpermet, amellyel a cica élőhelyét fújhatjuk be.
Hogyan neveljem a cicámat?
Minden költözés izgalommal jár. A túl sok új benyomás a kiscicákat is megterhelheti. Lehetőség szerint készíts elő egy olyan szobát, amelyet eleinte csak a cicus használ. Ez ne legyen átjárható szoba. Ideális, ha a szobát például egy kölyköknek való kerítéssel biztosítani tudod, így a cica mindent megfigyelhet a helyéről anélkül, hogy el kellene hagynia a szobáját. A cicaszobában ne legyen túl sok olyan hely, ahol elrejtőzhet a kölyök, de legyen benne minden, amire a cicusnak szüksége van: macskatoalett, egy kosár, amelybe elbújhat, eledeles és vizestálak és egy kaparófa.
Kölyökmacskák számára a szaküzletekben találsz extra alacsony kaparófát, amiről még egy ügyetlenebb cirmos sem tud nagyot esni. Amikor hazaértek új lakótársaddal, a szállítódobozt tedd le és nyisd ki az ajtaját. Engedd, hogy a cicus saját maga jöjjön ki a dobozból, ne vedd ki vagy húzd ki belőle. Ha a kismacska több óra elteltével sem hajlandó elhagyni a dobozt, akkor próbáld meg előcsalogatni játékkal vagy egy különleges jutalomfalattal. Bármilyen nehéz is, az első néhány órában fogd vissza magad és adj időt a kicsinek, hogy tájékozódhasson és befogadhassa az új szagokat és hangokat. Egy érdeklődő cica hamarosan magától is felfedezi a szobát és keresni fogja a kapcsolatot az emberekkel vagy más háziállatokkal.
Mennyi időbe telik egy cica beszoktatása?
Fontos, hogy a cica kezdeményezzen. Először meg kell tanulnia felmérni az idegen környezetet és a számára ismeretlen embereket. Valószínűleg hamarosan meg akarja majd tudni, mi van az ajtó túloldalán. Amint a cica biztonsággal mozog a szobában, fokozatosan megmutathatod neki a többi helyiséget. Ha már engedi, hogy megfogd, vidd át másik szobába – talán akár követni is fog téged. Engedd, hogy a cicus felfedezze a szobát, majd vidd vissza a saját helyére. A macskák között is vannak extrovertált felfedezők és félénkebb példányok. Ne legyél csalódott, ha a cicád inkább óvatos típus és kicsit tovább tart, amíg elfogadja az új környezetet, vagy kapcsolatot teremt veled.
Ne engedj a kísértésnek és a cicát ne emeld fel és fogd meg akarata ellenére, hanem várd meg azt a pillanatot, amikor ő jön oda hozzád. Próbáld meg a cicát az első időszakban minél több ismerős dologgal körbevenni: a régi otthonából származó takaróval, a megszokott ételével és ugyanolyan márkájú macskaalommal. Ha szeretnél változtatni a tápon vagy az almon, ezt fokozatosan, lépésről lépésre tedd meg. Amint a cica magabiztosnak érzi magát új otthonában, az alkalmazkodás is könnyebb lesz.
Hogyan szoktassam össze a kiscicát egy már ott lakó macskával?
Ha a cicát második macskaként hozod a házhoz, célszerű, ha a már ott lakó macska elég időt kap új fajtársa megismerésére. Így könnyítheted meg az összeszokást:
Így könnyítheted meg a macskák összeszokását:
- Illatnyomok: Vegyél szagmintát a kiválasztott kiscicától és mutasd meg a szagát a macskádnak. Így az új jövevény illata nem fogja váratlanul érni a már nálad lakó állatot.
- Illatkoktél: Próbáld meg felváltva simogatni a macskákat, hogy a kezed átvegye a másik állat illatát, és az illatok keveredjenek.
- Konfliktuskerülés: Lehetőleg ne abba a szobába helyezd el az új cicát, ahol a régi macskád szívesen tartózkodik. Gondoskodj róla, hogy a macskák egyelőre csak az ajtó résén vagy a kerítésen keresztül szaglászhassák egymást, nehogy a kiscica gyanútlanul behatoljon a régi lakó területére.
- Pozitív kondicionálás: Tedd mindkét macska etetőtálját az ajtó két oldalára, és etesd mindkettőjüket egyszerre. Ez az étel révén pozitív jelentést társít az „idegen” állat szagához.
- Extra adag szeretet: Szentelj a már ott lakó macskádnak különösen sok időt és figyelmet, hogy ne legyen féltékeny.
- Döntőbíró: A macskák első találkozásánál mindenképp maradj a szobában. Így be tudsz avatkozni, ha a helyzet azt kívánja. Egy jól szocializált kölyöknek ismernie kell a viselkedési szabályokat és megfelelően kell reagálnia a fajtársa – remélhetőleg pozitív – testbeszédére.
Milyen felszereléssel készülj?
Macskatoalett
A kiscicának elegendő egy kisebb modell, amelybe könnyen be tud mászni. Lehetőség szerint használd azt a fajta almot, amelyet korábbi otthonában megismert az állat, azonban ne használj a kiscicákra veszélyes csomósodó almot. A tévedésből lenyelt alomdarabok megkeményedhetnek a gyomorban.
Kaparófa
A kaparófa még ne legyen túl magas, de legalább egy olyan fekvőfelület legyen rajta, ahonnan a cica magasabb helyről kémlelheti a környezetét. A kaparófa környékét párnázd ki arra az esetre, ha a még nem eléggé ügyes cicus leesne.
Bújós kuckó vagy macskakosár
A kiscica alvóhelye nyugodtan lehet picit magasabb helyen, ahol azonban nem fenyeget a leesés veszélye.
Etető- és itatótál
A vizestálat lehetőleg ne tedd közvetlenül az etetőtál mellé, mert a cica hajlamos evés közben megfeledkezni az ivásról. Ezért jobb, ha szomját egy külön helyen oltja.
Szállítóbox
A felfelé nyíló tetővel rendelkező modellek a legmegfelelőbbek. Ez megkönnyíti a macska kivételét az állatorvosnál.
Az életkornak megfelelő táp
Számos gyártó fejlesztett ki speciális junior tápot a fiatal szervezet számára megfelelő összetevőkkel. Ha a cica még nem boldogul a tállal, annak egyszerű oka van: még nem jött rá arra a trükkre, hogyan kell lehajolni a tálhoz. Ebben az esetben eleinte próbáld meg mellmagasságban kanállal etetni, majd azt egyre lejjebb és lejjebb engedd a tálra. A kismacskák gyomrának kezdetben napi négy-öt kisebb étkezésre van szüksége.
Fésű és kefe
A rövidszőrű fajták is igénylik a szőrzet gondos ápolását, ez egyfajta wellness a cicának.
Játékok
A kis darabok könnyen lenyelhetők. A gyapjúgombolyagok és a cérnagombolyagok ugyancsak veszélyesek. Figyelj rá, hogy biztonságos macskajátékot válassz. Népszerűek a jutalomfalat-labdák, amelyekből finom falatkák esnek ki játék közben, a játékpálcák, rongyszőnyegek és intelligenciafejlesztő játékok és a macskamentás játék egerek.