Béke az akváriumban: fajtakalauz haltartóknak
2016. október 20.
Kezdő akvaristák, figyelem! Segítünk, ha nem tudjátok, milyen hal kerüljön az akváriumba! A kisállat-kereskedések az édesvízi akváriumi halak egyre bővülő választékával várják vásárlóikat – ma már több mint 1000 különféle hal közül választhatunk. Édesvízű akváriumban szabály, hogy 2 liter víz jár egy 2,5 cm-es halra, ebbe sem a kavics, sem a dekorációk nem számítanak. A sósvízi tartályokban kb. 20 liter vizet kell számítanunk egy 2,5 cm-es halhoz.
Az akvarisztika egyik alaptézise, hogy mielőtt új lakók kerülnek az akváriumba, legyen az hal, garnéla, rák, csiga, stb., szigorúan minimum két hét, de ajánlottan egy hónap karanténozás szükséges, az élőlények megfigyelése és rendszeres vízcserék mellett, lehetőleg az akvárium vízéből, ahova majd kerülni fognak. Mindez azért szükséges, hogy kizárjuk a kórokozók bekerülését az akváriumba. A karantén legalább két hétig tartson, és ezalatt alaposan figyeljük meg az új halainkat. Óvatosan a csapvízzel, a kemény vízből hirtelen lágyba került hal veséje hatalmas terhelés alá kerül, ez akár végzetes is lehet.
A békés közösség érdekében olyan halakat válasszunk, amelyek hasonló igényekkel rendelkeznek. Itt három alapvető szempontot kell figyelembe vennünk: a víz kémiai és a hőmérsékletre vonatkozó igényeket, a halak természetét és viselkédését, valamint a különböző úszási szinteket (alsó zóna, középső zóna, felső zóna). Csapatos halat csapatban tartsunk, a territoriális fajtáknak hagyjunk elegendő helyet. Halaink igényei szerint biztosítsunk búvóhelyet vagy kiúszóteret.
Trópusi halakat nem ajánlatos aranyhallal összerakni. A trópusi édesvizi halak talán a legelbűvölőbbek az akváriumokban tartott halak közül, és annak ellenére, hogy a trópusi édesvizi halak a világ legkülönbözőbb tájairól származnak, mégis együtt tudnak élni egy közös akváriumban. Nem úgy az aranyhallal, amely hidegvízi, tehát 18-20°C között érzi jól magát, a trópusiaknak ezzel szemben 24-26°C az ideális vízhőmérséklet.
A legközönségesebb fajtájú akváriumi halak (például a guppi, ezüstkárász, és tetrák) könnyen alkalmazkodnak a vegyes fajú közösségekhez. Sokkal rugalmasabbak, mint vadon fogott társaik, ezért könnyen összeegyeztethetőek az átlagos vízhőmérséklettel és kémiai összetétellel.
Ha neon tetrákat tartunk, válasszunk olyan fajokat, amelyek kiegészítik őket és szintén élvezik a sűrűn benépesített agresszió-mentes tartályt. A tetra halak raja például kifejezetten nyugtató hatással van a diszkoszhalra.
Ha gyermekeknek szeretnénk halakat vásárolni, mindenképp pontylazacokat vagy kisebb lazacokat válasszunk, az elevenszülők csupán érdekes szaporodásuk miatt váltak kezdő halakká. A guppi és a többi elevenszülő bizony elég hamar meg tud betegedni, és a betegségük az összes akváriumban lévő elevenszülő hallal végezhet. Az elevenszülő fajoknál is érdemes 2-3 egyedet beszerezni, mert némely faj, pl. a mollik, csipkelődőssé válnak, ha unatkoznak, vagy túl kevesen vannak. 5-6 darab neonhal, zebradánió, szumátrai díszmárna, üveg prisztella, titteya, vagy citromlazac tökéletes választás első halnak. A betták is kedvelik a társaságot, ugyanakkor tudni kell, hogy 2 hímet nem lehet együtt tartani, mert halálos csatákat vívnak. Viszont 1 hím 2-3 nősténnyel nyugodtan tartható.
Amennyibe a lazacokat és pontylazacokat egyedül, vagy kettesével tartunk, ritkán fogjuk őket látni, mivel nem érzik magukat biztonságban és el fognak bújni. A legkisebb emberi mozdulatra a növények és kövek rejtekébe fognak húzódni és életük rendkívül stresszes lesz.
Az afrikai sügérek ugyan aktívak és könnyen tisztíthatók, de ha a területük védelméről van szó, igencsak agresszívvé tudnak válni. Ha egy bizonyos ökoszisztémát tartasz szem előtt, mint például a Karib-korallzátonyt, olyan fajtákat érdemes választanod, amelyek természetesen megélnek ebben a környezetben.