Akarom a kaparóm!
2017. január 17.
A macskák kifejezetten szeretnek kaparni, karmolni. Ez egy ösztönös cselekedet náluk. Karmolnak játék közben, esetleg nyújtózkodás alatt, valamint a területüket is gyakran jelölik meg ilyen módon. Emellett pedig szükségük van karmaik élesítésére is, amelyet szintén rendszeres kaparászással oldanak meg. Ha mindez a lakásban történik, akkor sajnos bársonytalpúnk komoly kárt tud okozni bútorainkon, a drapériákon és a szőnyegpadlón egyaránt.
A legjobb megoldás, ha nem leszoktatni próbáljuk kedvencünket a karmolásról, hanem megtanítjuk neki, hogy hol és mit szabad kaparnia. Tehát érdemes beszereznünk néhány cicakaparóval rendelkező macskabútort, és elhelyezni azokat a lakás olyan pontjain, ahol gyakran tartózkodik háziállatunk. Ha lehet, akkor azon bútorok vagy egyéb lakáskiegészítők elé kerüljön a macskakaparó, amiken állatunk már megpróbálkozott a karomerősítéssel.
Ma már rendkívül széles kínálatból választhatunk. Több színű, méretű és különböző kiegészítőkkel rendelkező darabok között találhatjuk meg azt, amely nem csak bársonytalpúnk számára megfelelő, hanem otthonunk stílusához is leginkább illik. Sikert érhetünk el a kaparótáblákkal és a kaparórudakkal is. Az utóbbiakon általában található egy kis pompon vagy apró plüss lelógatva, így szórakozást is nyújt az állat számára. De vásárolhatunk többfunkciós macskabútort is, melyek alja például cicabújó, a tetején pedig sík alvófelület található. Mivel a cicák általában szeretnek magasan lenni, így valószínűleg hamar birtokba veszi majd kedvencünk a többszintes, kaparófelülettel rendelkező, új bútorát. Amennyiben elegendő helyünk van hozzá, akkor akár XXL-es cicabútort is hazavihetünk, mely már kész játszótérként funkcionálhat bársonytalpúnk számára.
http://www.fressnapf.hu/anione-butor-candy-bezs-60x115cm/
Különböző anyagokból, különböző pozíciókba akár mi magunk is készíthetünk kaparókat. Barkácsolhatunk például kartonból, szizálból, szőnyegből, fából vagy kárpitból is. Egyes szobatigrisek a vízszintes felületeken szeretik élesíteni a karmaikat, mások pedig a függőlegeseken, így eleinte érdemes lehet mindkettőt alkalmaznunk.
Miután beszereztük vagy elkészítettük a macskakaparókat, és megtaláltuk számukra a megfelelő helyet, a következő lépés, hogy ösztönözzük cicánkat a használatukra. Ebben segíthet a már jól bevált macskamenta. Tegyünk belőle minitigrisünk bútorára, így biztosan hamar felfedezi és megkedveli a cica. A fiatal háziállatok figyelmét felkelthetjük kisméretű, mozgó játékszerekkel is, amiket például egy madzag segítségével lelógathatunk a kaparófa tetejéről.
Fontos, hogy ha eleinte nem érdeklődik a macska az új kaparója iránt, akkor se próbáljuk mi magunk megmutatni neki a használatát azzal, hogy végighúzzuk rajta a mancsait. Ezzel inkább megijesztjük a cicát, és lehet, hogy soha nem meri majd karmolászásra használni, vagy esetleg minket is megkarmolhat a kellemetlen szituációban.
Ha azt tapasztaljuk, hogy hiába a szuper kaparófák, macskánk mégis inkább a mi bútorunkat vagy kárpitunkat karmolja, bevethetünk pár trükköt. Például befújhatjuk az egyes felületeket egy kis citrus illatú légfrissítővel, mert a minitigrisek nem szeretik az illatát. Amikor épp látjuk a körömélesítés kezdetét, akkor egy hangos tapssal is jelezhetjük, hogy helytelenül viselkedik cicánk, illetve lefröcskölhetjük egy kis vízzel büntetésképp. Fájdalmat viszont soha ne okozzunk az állatnak.
Időnként érdemes lehet karomvágáshoz is folyamodni, mert a rövidre vágott karmokkal például kisebb sérülés keletkezhet a bútorok felületén. Kezdetben ehhez ajánlott állatorvos segítségét kérni, hogy biztosan ne sérüljön meg közben a cica, mert nem csak őt riasztjuk el vele teljesen, hanem akár mi is csúnya karmolásokat szerezhetünk, miközben állatunk megpróbál elmenekülni tőlünk.
Forrás: pets.webmd.com, petful.com