A tökéletes őszi séta: kirándulóhelyek kutyákkal
2019. szeptember 16.
Kutyánkkal kirándulni szuper élmény lehet, ám mindenképp egy alapos felkészülésnek kell megelőznie a közös programot. Ajánlott például kutyabarát útvonalakat felkutatnunk, valamint felkészülnünk az esetleges veszélyekre, hogy a szabadban együtt töltött idő biztonságos és szórakoztató lehessen.
A túra előtt
Egy hosszabb túra fárasztó testmozgást jelenthet az eb számára is, azért javasolt meglátogatnunk az állatorvost, mielőtt útnak indulnánk. Egyeztessünk azzal kapcsolatban, hogy mennyi mozgást végezhet a kutya, figyelembe véve a korát, a fajtáját és az egészségügyi állapotát, illetve, hogy szükség lesz-e extra kalória-bevitelre a tervezett kirándulás ideje alatt. Ügyeljünk arra, hogy meglegyen minden szükséges oltás, különösen a parazitaelleniek, hiszen mind az ösvényeken és a füves területeken (bolhák és kullancsok), mind a pocsolyákban (férgek és baktériumok) számítanunk kell a jelenlétükre.
Ha kutyusunkkal korábban még nem kirándultunk nagyokat, akkor fokozatosan kell hozzászoktatnunk őt a hosszabb sétához. Ha szeretnénk vele túracsomagot is vitetni, akkor először csak az udvaron hagyjuk bóklászni vele, és csak később tegyük fel rá a séta idejére is. A legtöbb jó fizikumú eb testsúlyának körülbelül 1/3-át cipelheti, de erről is mindenképp érdemes az állatorvossal konzultálni.
Elsősegély
Nem csak a saját egészségügyi problémáinkra és az esetleges balesetek lehetőségeire kell gondolnunk, hanem négylábúnkéra is. Járjunk utána például, hogy milyen biztosítás köthető a kutyusokra, és fontoljuk meg, hogy igénybe vesszük-e. Nézzük meg azt is, hogy melyik állatorvos érhető el sürgős esetben a kirándulóhely közelében, és jegyezzük fel az elérhetőségeit. Érdemes vásárolnunk egy teljes elsősegély-szettet, vagy akár az otthoni ápolási eszközeinkből is összeállíthatunk egyet.
Amiket még érdemes magunkkal vinnünk:
- Lámpák vagy csengettyűk: szereljük őket a nyakörvre, hogy könnyebben megtalálhassuk kutyusunkat, ha kicsit messzebbre merészkedne tőlünk.
- GPS nyomkövető: ha van rá mód, hogy legyen az ebnél egy ilyen eszköz, akkor biztosan a nyomára tudunk bukkanni, akkor is, ha nagyon elkeveredik valahol.
- Biléta: mindenképp legyen a nyakörvön egy címtartó vagy biléta az elérhetőségeinkkel.
- Kutya-mentőmellény: ha folyók vagy patakok közelében leszünk, akkor mindenképp jól jöhet.
- Kutyacipő: érdemes lehet vele védeni az állat mancsát, viszont előre hozzá kell szoktatnunk.
- Fogantyúval ellátott heveder: hogy könnyedén segíteni tudjunk a nehezebb terepen.
- Géz, strapabíró kötszerek, fertőtlenítő: ha megsérülne az eb és sebet kellene kötöznünk.
- Kullancselleni termékek és kiszedő csipesz
- Élelem és víz: időnként meg kell állnunk majd pihenni, enni, inni.
Szuper kutyabarát kirándulóhelyek az országban: a szigligeti vár és környéke, a kőröshegyi levendulás, Burok-völgy a Bakonyban, Iharosi- és Biai-erdő, Apátkúti-völgy, Öreg Tölgy Erdei Tanösvény, Pákozdi ingókövek, Haraszt-hegyi Tanösvény, a szilvásváradi Szalajka-völgy, Soproni parkerdő, Soponyai Ökocentrum, Szigetköz, stb.