A leggyakoribb halbetegségek és tüneteik
2020. december 22.
Ha épp az akváriumunkban gyönyörködünk, és közben észrevesszük, hogy egyik halunk rosszul van, az elég riasztó lehet, főleg kezdőként. Sajnos a díszhalakkal nem olyan egyszerű a dolgunk, a cicákkal és a kutyákkal ellentétben nem tudunk csak úgy beugrani velük a kocsiba, és elvinni őket az állatorvoshoz. Ráadásul egy megjelenő betegség nagyon gyorsan átterjedhet az akvárium többi kopoltyúsára is, komoly károkat, akár a halak pusztulását okozva.
Ahhoz, hogy minél nagyobb esélye legyen annak, hogy meg tudjuk menteni pikkelyeseinket, tudnunk kell, hogy melyek a leggyakoribb halbetegségek, és miről fogjuk felismerni őket, illetve mi a kezelés menete. A jó hír, hogy, ha időben észleljük a bajt, akkor a legtöbb esetben jó esély van a gyógyulásra. Néhány kezelést egész könnyű elvégezni, és még pénztárcakímélőbb is, mint állatorvoshoz vinni egy négylábút.
- Horgonyférgek
Szerencsére nem nehéz észrevenni a horgonyférgeket, ugyanis ilyenkor a hal bőréből kiemelkednek a szemmel is jól látható zöldes-fehéres szálak (férgek), a kapcsolódási pontnál pedig vörösség, gyulladás jelei mutatkoznak. Emellett az is előfordulhat, hogy a pikkelyes nekidörgölőzik az akvárium tárgyainak, légzési nehézségekkel küzd, kedvtelenné válik, esetleg fekélyek jelennek meg a testén. A férgek csipesszel eltávolíthatóak, mellette pedig sós vizes fürdő vagy parazitaellenes készítmények alkalmazása is segítség lehet.
- Vízkór
Vízkór esetén a fertőzött díszhal pikkelyei felborzolódnak, és a hal puffadtnak tűnik. A gyógyulási esély kicsi, de ha idejében észrevesszük, a gyógyszeres kezelés megoldást jelenthet, és az akvárium vizét is cserélhetjük naponta a vízminőség javulásának érdekében. A sós fürdő szintén hatásos lehet.
- Darakór
Ha darakóros a halunk, akkor főként az uszonyokon és azok körül figyelhetünk meg fehér foltokat, amik olyanok, mintha például darából vagy sószemcsékből állnának. Általában a rossz vízminőség okozza. Új akvárium kialakításakor vagy új halak betelepítésekor is gyakran jelentkezik. Ha észrevesszük, gyorsan cselekednünk kell, mert fertőző. Gyógyszeres kezeléssel orvosolható a betegség.
- Úszórothadás
Az úszórothadás, ahogy a neve is mutatja, arról ismerhető fel, hogy a hal úszói úgy néznek ki, mintha rothadásnak indultak volna. Ilyenkor a kopoltyús általában az akvárium alján fekszik, látszik rajta, hogy beteg, és nagyon keveset mozog. Gyakran más fertőzéssel együtt jelentkezik. A helyes táplálás és az optimális vízminőség beállítása mellett gyógyszer alkalmazása segíthet a gyógyulásban.
- Halpenész
A halpenész fertőző betegség. megjelenésekor furcsa, gyapotszerű képződmény jelenik meg a pikkelyes testén, akár a száj és az uszonyok környékén is. Általában stresszhatás alatt lévő halaknál figyelhetjük meg, ami szintén a rossz vízminőség eredménye. Rendszeres vízcserével, az akvárium megfelelő karbantartásával és gyógyszeres kezeléssel orvosolhatjuk a bajt. A beteg halakat ajánlott karanténba helyezni a gyógyulásig.