A kutyanevelés 5 alapszabálya
2023. január 03.
Az újév új fogadalmakat hoz magával, melyek között újdonsült kutyatartóként vagy leendő gazdiként nagy eséllyel szerepel az, hogy következetesen neveljük majd kedvencünket. Ahhoz, hogy háziállatunk tanítgatása a lehető legsikeresebb legyen, és viszonylag rövid időn belül egy szófogadó társat kapjunk, mindenképp figyelembe kell vennünk a kutyanevelés 5 alapszabályát.
Összpontosítsunk a kívánt viselkedésre
Döntsük el, hogy pontosan mit szeretnénk, hogy csináljon az eb, például, amikor megszólal a csengő, vagy amikor vacsorázunk. Ezernyi „rossz módja” van annak, ahogy kutyusunk viselkedhet az említett szituációk alkalmával. Ám, ha az lenne az elvásárunk, hogy kutyánk feküdjön le a helyére, amikor valaki megérkezik hozzánk és megnyomja a csengőt, akkor tanítsunk meg ezt neki. Tehát például ne az ugatást ellenezzük és azt próbáljuk meg megértetni vele, hogy maradjon csendben, hanem egyszerűen csak kérjük meg, hogy menjen a helyére és feküdjön le.
Erőszakmentes módszereket alkalmazzunk
Használjunk pozitív megerősítést a kívánt viselkedésformák kialakításához és azok megtartásához. A büntetés nem tanítja meg a helyes viselkedést, ráadásul növelheti bundás barátunkban a félelemérzetet, valamint az agressziót. Bármit is szeretnénk elérni kedvencünknél, ne kiabáljunk vele és ne bántsuk őt.
Erősítsük meg a jó viselkedést
Azokra a pillanatokra figyeljünk leginkább, amikor kutyusunk valamit épp jól csinál. Meg kell találnunk a módját annak, hogy hogyan erősítsük meg a kívánt viselkedést a nap folyamán, éppen akkor, amikor az megtörténik. Mondjunk dicsérő szót, például „Igen” vagy „Jó kutya”, és adjunk pár szem jutalomfalatot, amikor meg szeretnénk erősíteni egy viselkedést.
Készítsünk tervet a siker érdekében
Ha valami bonyolultabb dolgot várunk el pajtásunktól, bontsuk le részekre, így nagyobb eséllyel érjük el a kezdeti célt és többször lesz lehetőségünk megerősíteni a helyes viselkedést. Tarthatunk külön tréningeket is egy-egy feladatra fókuszálva. Arra azonban ügyeljünk, hogy a tanítás ne tartson túl sokáig, csak ameddig még szívesen gyakorol velünk kutyusunk. Bátran próbáljunk ki az oktatás során egy klikkert is, mert segíthet pontosabban elcsípni a megjutalmazandó pillanatot.
Tanítsuk az ebet önuralomra
Észre kell vennünk, hogy végső soron kutyusunk a saját viselkedését irányítja. Néha befolyással lehetünk a környezeti tényezőkre, és reagálhatunk történésekre, ha épp a helyszínen vagyunk. De el kell érnünk kutyánknál, hogy megértse azt, hogy nyugodt, kontrollált viselkedéssel érheti el azt, amit akar.
A megfelelő nevelés sokat képes változtatni a négylábú és a gazdi közötti kapcsolaton. Elérhetjük vele, hogy a kutyus komfortosan érezze magát más emberek és más állatok társaságában is (szocializálás), valamint a jól neveltség segíthet távol tartani a háziállatot a bajtól. Amennyiben nehezen tudjuk megértetni magunkat szőrös családtagunkkal és úgy érezzük, hogy túl sokat rosszalkodik, érdemes lehet beiratkozni kedvencünkkel egy kutyaiskolába, és közösen elsajátítani az alapokat.