Új vagy még itt? Iratkozz fel hírlevelünkre és megajándékozunk egy 10%-os kuponnal

Generic filters
Exact matches only
Akció kezdete

A kutya folyton ugat: mit tehetünk?

2024. március 25.

A kutyád túl sokat ugat, és ezzel megnehezíti az életed? Legfőbb ideje, hogy az eb leszokjon a folytonos ugatásról. Cikkünkből megtudhatod, ez hogyan sikerülhet!

Amikor a kutya látszólag ok nélkül, és a nappal vagy éjszaka bármelyik órájában kitartóan ugat, akkor valami nagyon nem stimmel. Mielőtt azonban leszoktathatnád kutyád a folytonos ugatásról, ki kell derítened, miért ugat.

Az ugatás a kutyaélet velejárója

Mi különbözteti meg a kutyát a farkastól? Az ugatás: a felnőtt farkasok – és az egyéb ragadozó kutyafélék, mint a prérifarkas és a sakál – nagyon ritkán ugatnak. Az ő hangjaik nagyon eltérnek az általunk ismert kutyaugatástól. Az ugató farkas legfeljebb rövid, fojtott hangot ad ki: rövid figyelmeztetésként vagy harc közben.

Az ugatás olyan hangjelzés, amely a háziállatként élő kutya jellemzője. Hozzátartozik a kutyák természetes kommunikációjához, azonban messze nem az egyetlen és legfontosabb lehetőség négylábú társaink számára, hogy velünk és fajtársaikkal megosszák közlendőjüket. Az olyan hangjelek mellett, mint az ugatás, a vonítás, a nyüszítés vagy a morgás a kutyák nagyrészt testbeszéddel fejezik ki magukat. Fajtársaikkal ezen kívül a székletben és vizeletben található illatjegyek révén is megértetik magukat.

Vannak olyan kutyafajták, amelyek kifejezetten „ugatósak”?

A négylábúak fajtán belül is más-más személyiséggel rendelkeznek – ettől eltekintve egyes kutyafajták tényleg „ugatósabbak”, mint mások.

Különösen a kimondottan őrző-védő, a terelő és vadászkutyák ugathatnak többet, mint fajtársaik. Ez érthető, hiszen az őrkutyák feladata, hogy a támadásokat elhárítsák, a behatolókat pedig elijesszék az ugatással. A terelőkutyáknak pedig együtt kell tartaniuk a nyájat, és nagy távolságokból is kommunikálniuk kell a gazdával. A vadászkutyák is hatalmas távolságokból társalognak a többi kutyával vagy a gazdával. A különösen sokat ugató kutyafajtákhoz tartoznak többek között:

 

Melyik kutya nem ugat? Szerencsére ilyen négylábú nem létezik. Azonban vannak olyan kutyafajták, amelyek kevésbé ugatósak. Ezek közé tartoznak az alábbiak:

 

Miért ugatnak a kutyák?

A kutya ugatásának számos különböző oka és jelentése lehet:

  • Izgatottság: a kutya hangoskodik, amikor örül valaminek, de akkor is, ha ideges, vagy stressz éri.
  • Figyelemfelkeltés: az unatkozó kutya egy idő után rendszerint ugatni kezd, hogy felkeltse a figyelmet.
  • Területvédelem: a kerítésnél vagy lakásajtónál ugató négylábú fel akarja hívni magára a figyelmet. Ezzel közli az arra járókkal: itt én vagyok szolgálatban.
  • Tevékenységekre való felhívás: ezt már biztosan tapasztaltad. A kutyád leül eléd játékra váró testtartással, és téged ugat. Így szeretné közölni Veled, hogy szívesen játszana, hancúrozna vagy sétálna.
  • Félelem: a kutyák akkor is ugatnak, ha bizonytalanok, ha nem érzik jól magukat vagy félnek, különösen, ha egyedül hagyjuk őket.
  • Veszélyre való figyelmeztetés: az őrző-védő ösztön az idegenek ugatással való elijesztésében nyilvánul meg.
  • „Hangadás”: ezzel az ugatással reagál a kutya az ember által kiadott parancsra.

 

A háziállatként tartott kutyák széles nyelvi palettája feltételezhetően az állatok emberrel való együttélésének és a háziasítás hosszú folyamatának eredménye. Az egyéb tipikus kutyahangoknak, mint a nyüszítésnek, szűkölésnek, vonításnak vagy morgásnak szintén megvan a maguk saját jelentése, és azokat a kutya bizonyos konkrét helyzetekben használja.

A kutya folyton ugat: a leggyakoribb okok

A kutyaugatás tehát teljesen normális magatartási forma, amelynek segítségével az állat igen differenciáltan értetheti meg magát az emberrel. A rövid, helyzetfüggő vakkantás a szokványos viselkedési repertoár része, ezért ne szoktassuk le róla kutyánkat.

Egész más a helyzet a rettegett, kitartó vagy feltűnően gyakori ugatással, amelyet gyakran negatív módon csaholásnak nevezünk. A folyamatos ugatásnak számos különböző oka lehet.

Unalom

Ha a kutya képességei nincsenek kihasználva, fennáll a veszélye annak, hogy rossz szokásokat alakít ki. Egyes állatok elkezdik megrágni a bútorokat, mások túlzott módon nyalogatni kezdik bizonyos testrészeiket. Megint mások kiadós csaholással ütik agyon az időt.

Ha a te kutyád is az unatkozó ebek táborát erősíti, minél előbb gondoskodj róla, hogy fizikailag és szellemileg is kifáradjon. A megfelelő elfoglaltságot a kutya fajtája és az eb személyisége határozza meg: A kutyasportok, mint az agility vagy a dogdancing a hiperaktív csaholókat csak még jobban felpörgetik. Az izgatottságra vagy idegességre hajlamos kutyáknak megfelelőbbek a hosszú séták, vagy az olyan türelmet és összpontosítást igénylő kutyasportok, mint az obedience vagy a nyomkövetés.

A nyugodtabb ebeknek pedig az agility, a hosszú kerékpártúrák vagy a canicross nyújtanak megfelelő elfoglaltságot. Próbáld ki, hogy négylábúdnak, és természetesen neked, mi okoz örömet, és mindenekelőtt aktív feltöltődést.

Egyedüllét

Sok kutya nem szeret egyedül lenni, és szomorúságuknak, elhagyatottságuknak ugatással adnak hangot. A legtöbb ilyen estben a kutya nem tanulta meg, hogyan kell egyedül lenni, és minden alkalommal, amikor bezárul az ajtó, és eltűnik a gazdi, pánikba esnek. Nekik lassú, türelmes kiképzéssel kell megtanítani, hogyan kell egyedül lenni. A Kutya egyedül hagyása c. cikkünkben megtalálod az ennek gyakorlását segítő tippeket és trükköket. A felnőtt kutyák is megtanulhatják még az egyedüllétet. Néha több időre van ehhez szükségük, ezért nagyon sok türelemre és hozzáértésre van szükség.

Figyelem

Sok kutya képes kitartóan, hangosan ugatni: ezzel kívánják az ember figyelmét felkelteni. Ennek számos különböző oka lehet: a kutya fel akarja hívni a figyelmedet, mert valamit mutatni akar, vagy rá akar venni valamilyen cselekvésre, például arra, hogy menj vele sétálni vagy etesd meg. Ilyen magatartás esetén szükséges és hasznos a kiképzés, hogy az ugatási hajlandóságot megfelelően csatornázhassuk.

Azonban az is előfordulhat, hogy kutyád valamilyen vészhelyzetben vagy konfliktusban találja magát, és azért ugat, hogy segítséget kérjen.

Fájdalom

Ha a kutyánk alapvetően nem egy csaholós jószág, de hirtelen és minden nyilvánvaló ok nélkül végeérhetetlen ugatásba kezd, akkor az egészségügyi problémák jele is lehet. A kutya ugatása bizonyos körülmények között fájdalmat, vagy valamilyen neurológiai problémát is kifejezhet.

Egyes kutyák éjszaka ugatnak, minden nyilvánvaló ok nélkül. Ha kutyád álmában ugat, az szellemi vagy fizikai problémára is utalhat. De ilyenkor pusztán az is lehet a magyarázat, hogy éppen álmodik.

Továbbá: a folyamatos ugatás a kutyáknál növelheti a gégegyulladás kialakulásának esélyét. Már csak emiatt is jobb, ha pontot teszünk a kitartó ugatás végére.

A kutya leszoktatása az ugatásról

Ha le akarod szoktatni a kutyád az ugatásról, először is ki kell derítened, miért ugat. Alaposan figyeld meg az adott helyzetekben, szükség esetén jegyzetelj. Így általában könnyebb egy bizonyos viselkedésmintát felismerni. A kutya ugatását semmiképp ne próbáld büntetéssel megszüntetni. Az eb esetleg rövid időre abbahagyja az ugatást, ám a problémát ezzel nem oldod meg.

Ehelyett dicsérd, jutalmazd a kutyát, amikor abbahagyja a hangoskodást. A hívásra való csendben maradás: olyan jel, amelyet szeretettel és jutalomfalatokkal idősebb kutyának is megtaníthatsz, és amely számos helyzetben igen hasznos lehet. Például akkor, amikor a kutyád ugatással próbál rávenni a közös játékra vagy sétára. Ilyen helyzetekben ugyanis ragaszkodnod kell a nyugalomhoz.

A kutya ugat, ha egyedül marad

Egyes kutyák kitartóan ugatnak mindaddig, amíg egyedül vannak. Az ugatás kiváltója ilyenkor sok esetben az elválástól való félelem. A kutya falkaállat, és a személy, akihez leginkább ragaszkodik, az ő falkája. Nem szívesen maradnak egyedül, akkor érzik magukat a legjobban, ha körülveszi őket a családjuk.

Az ugatással kompenzált, veszteségtől való félelem hátterében korábbi rossz élmények, vagy akár a korai anya-kölyök kapcsolat zavarai állhatnak. A kutyakölyök legkorábban 12 hetes korában választható el az anyjától és a testvéreitől. Az ennél korábbi elválasztás negatív hatást gyakorolhat az állat fejlődésére.

Amint hazaérkezel a kölyökkel, minél előbb el kell kezdeni az egyedüllétre szoktatását. Tanítsd meg neki már korán, hogy akár órákig ellegyen nélküled, gondoskodj arról, hogy alaposan kifáradjon, így a hosszabb nyugalmi időszakokat könnyebben elfogadja majd. Azonban a kutyakölyköt ne hagyjuk magára alkalmanként két óránál hosszabb időre.

Ne erősítsd meg a négylábú túlzottan ragaszkodó viselkedését – kerüld a hosszas búcsúzkodást vagy megérkezésedkor a nagy ünneplést. Azok a kutyák, amelyek kicsi koruktól megtanulták, hogy bizonyos időt a gazdájuk nélkül töltsenek, akkor sem ugatnak, ha egyedül maradnak.

Ha az ugatás problémáját nem tudod a kutyáddal együtt töltött idő alatt megoldani, legjobb, ha kutyakiképző szakember segítségét veszed igénybe. Ő majd olyan kiképzést fog tartani Neked és a kutyádnak, amely segít az ebet érő stresszt csökkenteni, és a folyamatos ugatást hosszú távon megszüntetni.

Fontos: a német jogszabályok szerint a folyamatos kutyaugatás megterhelő zajkibocsátásnak minősül. A felelős személynek adott esetben a jogsértés megszüntetésére irányuló eljárással és pénzbüntetéssel kell számolnia. Ezért gondoskodnod kell arról, hogy kutyád ne ugasson túl hangosan vagy túl gyakran, hogy a szomszédoknak ne legyen okuk panaszra.

Amikor a kutya megugatja a látogatókat

Számos kutyatartó számára ismerős szituáció: alighogy csengetnek, a kutya felugrik és ugatni kezd. Egyes állatok attól sem riadnak vissza, hogy a látogatót alaposan megugassák, ami sokak számára nagyon kellemetlen.

Ez az izgatott ugatás mutatja, hogy a kutyában feszültség keletkezett, amelyet ugatással igyekszik kiadni magából. Rendszerint ezek a kutyák idegesen szaladgálnak fel-alá, és farkukat csóválják. A kutyák ilyen helyzetekben különféle okok miatt ugatnak: őrzik a területüket (területfoglalás), védik a falkát és/vagy fel szeretnék kelteni a figyelmedet.

Mindegy, mi van a háttérben: a látogatók túlzott megugatása elfogadhatatlan. A látogató esetleg fél a kutyáktól, különösen, ha az állat teljesen kontrollálatlanul viselkedik. Kutyád a következő gyakorlatokkal és stratégiákkal megtanulhatja, hogyan álljon ellen az ugatásnak, amikor valaki csenget.

  • Kapcsold össze a csengő hangját a kutya pihenőhelyével. Mindig, amikor csengetnek, küldd a kutyát a helyére, a takarójára vagy a kosarába. Folyamatos gyakorlással bizonyos idő után ez rutinná válik a kutya számára. A kutya automatikusan a helyére megy majd, amikor csengetnek, és a helyén várakozik, amíg nem szólítod. Ez az eljárás különösen azokban az esetekben hasznos, amikor a kutya előszeretettel megugatja az embereket, és erről le akarjuk szoktatni.
  • Ha a kutya csengetéskor azonnal felugrik, állítsuk meg: állítsd le a mozgásra való indíttatást, amikor fel akar kelni, és nyomd vissza a helyére. Minél következetesebben betartod ezt, annál hamarabb képes lesz nyugodtan fekve maradni, mert tudni fogja, hogy nincs teendője, ha csengetnek.
  • Ha a kutya a helyén fekve is ugat, segíthet valamilyen rágnivaló, amelyet a szájába adunk. Egy ilyen figyelemelterelés többféle célt is szolgál: az ugatás megszűnik, mivel tele a kutya szája. A kutya figyelme elterelődik, mivel el van foglalva, és az állkapocsmozgás leépíti benne a feszültséget – mindezt zaj nélkül.
  • A látogatók üdvözöljék a kutyát, röviden, óvatosan simítsák meg a bundáját, hogy ne váljon izgatottá. A mozdulatok legyenek lassúak, nyugodtak, a hangunk legyen mély.

 

Az erre való kiképzés sok időt, türelmet és mindenekelőtt következetességet kíván. Ne követelj sokat az állattól, és add meg számára az időt, amire szüksége van.

Amikor a kutya félelemből ugat

Amikor a kutya fél, mindenképp segít neki, ha megnyugtatod, ha mellette vagy, biztonságot adsz neki simogatással vagy azzal, hogy ráteszed a kezed. Sok négylábú retteg például az égzengéstől vagy a tűzijátéktól, és ilyenkor izgatottan ugatni kezdenek. Ilyen helyzetekben semmiképp ne hagyd magára kutyádat.

Amikor a kutya más kutyákat ugat

Kutyád más kutyákat ugat? Erre a magatartásra nem létezik általános érvényű recept. Először meg kell találnod az okot, mivel ez határozza meg a kiképzést. Ha a kutya fajtársait ugatja meg, ennek hátterében állhat félelem, agresszió vagy akár a játékra való felhívás. Ha nem sikerül egyedül felderíteni a kiváltó okot, vedd igénybe kutyakiképző segítségét.

Amikor a kutya más embereket ugat

Ha kutyád az utcán sétáló embereket, arra elhaladókat, postást vagy barátokat ugat meg, ez hosszú távon nagyon megterhelő lehet. Ezért erről a viselkedésről minél gyorsabban le kell szoktatni. Gyakran félelem vagy bizonytalanság áll a háttérben. Ha menhelyről befogadott kutyád van, korábbi rossz élmények is okozhatják ezt a magatartást. Ilyenkor rengeteg türelemre van szükség.

A kutyát csak intenzív gyakorlással lehet leszoktatni arról, hogy másokat megugasson. Ennek során mindig éreztesd vele, hogy biztonságban van, egyszersmind tedd számára világossá, hogy ki a falkavezér. Hasznos lehet bármilyen figyelemelterelés – jutalomfalattal vagy játékkal –, illetve betanított leállító parancsok vagy nyugalmi jelzések.

Az ugatás a kutyák normális viselkedésének része, azonban nem lehet meghatározó az eb magatartásában. Ha kutyád hajlamos a folyamatos ugatásra, erről gyorsan le kell szoktatnod.

 

Nem akarsz lemaradni legújabb cikkjeinkről?

Iratkozz fel!

További tartalmak

Kölyökkutya-iskola: Tippek és infók a kutyaiskola választáshoz

Kölyökkutya-iskola: Tippek és infók a kutyaiskola választáshoz

Kiképzés kutyasíppal: Így csináld

Kiképzés kutyasíppal: Így csináld

Idomítás apportírozásra: Tippek

Idomítás apportírozásra: Tippek

Értesülj elsőként az akcióinkról!

Értesülj elsőként akcióinkról!

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy megajándékozhassunk
egy 10% kedvezményre* jogosító webshop kuponnal


A jelölő négyzet bejelölésével hozzájárulok, hogy Fressnapf-Hungária Állateledel és Felszerelés Nagy-és Kiskereskedelmi Kft, a megadott személyes adataimat az Adatvédelmi Tájékoztatóban meghatározottak szerint reklám küldése és a nyereményjátékban való részvételi lehetőség biztosítása céljából kezelje. A hozzájárulásom bármikor visszavonható.

Az ajánlat kizárólag az újonnan regisztrált (hírlevélre feliratkozott) résztvevő személyek számára elérhető. A 10% kedvezményre jogosító online kupon kizárólag a regisztráció 2 lépése során kért összes személyes adat megadása esetén (teljes profil kitöltése) érvényes, egyszeri kedvezményre jogosít, ami a kupont tartalmazó elektronikus levél küldésétől számított 4 héten belül használható fel. A webshop kuponkód érvényességnek meghosszabbítására nincs lehetőség, az más személyre át nem ruházható és kizárólag a fressnapf.hu webáruházban történő vásárlás esetén érvényesíthető. A kedvezmény nem vonatkozik a leárazott termékekre, más ajánlattal nem összevonható. Az e-mail cím elírásából vagy érvénytelen e-mail cím megadásából származó kellemetlenségekért nem áll módunkban felelősséget vállalni. Amennyiben az akcióban résztvevő személy a webshop rendelés leadása után mutatja be a kedvezmény kódot, nem lesz jogosult annak felhasználására. Az akció nem tartalmazza (nem csökkenti) a lehetséges szállítási költségeket, amelyek kifizetéséért az akcióban résztvevő személyek felelősek. Az adatkezeléssel kapcsolatos bővebb információért kérjük, látogasson el a fressnapf.hu/adatkezelesi-tajekoztato oldalra.