A hőguta jelei kutyáknál
2020. augusztus 16.
A kutyák esetében a hőguta nagyon gyorsan be tud következni. Kialakulásának oka, hogy míg az embereknek rengeteg izzadságmirigyük van testhőmérsékletük szabályozására, addig a kutyusoknak nagyon kevés, azok is többnyire a tappancsok párnáin. Ezért inkább lihegéssel próbálnak meg hűteni magukon, de mivel nem izzadnak, sokkal érzékenyebben reagálnak a hőre.
Mi a hőguta?
A hőguta vagy más néven hipertermia a kutyáknál akkor fordul elő, amikor testük hőmérséklete az egészséges tartomány fölé emelkedik, és nem tudják saját maguk csökkenteni, szabályozni. A tünetek lehetnek enyhék és súlyosak is. Eredményezhet magas lázat is szervkárosodást is. A hőguta a kutyáknál egy életveszélyes állapot, amelynél minden perc számít.
Az idős, túlsúlyos vagy egyéb egészségügyi problémával rendelkező kutyák hajlamosabbak a hőgutára. Sőt, a lapos orrú ebek, mint például a mopszok esetében szintén nagyobb a rizikófaktor, mert náluk a lihegés sem túl hatékony. De minden kutyusra figyelni kell, azokra is, amelyekről tudjuk, hogy alapvetően jól viselik a meleget.
A hőguta jelei
Fontos, hogy minél hamarabb felismerjük a hipertermia első jeleit, tüneteit:
- A túlzott lihegés az első olyan jel lehet, ami hőgutára utalhat, és egyben a leggyakoribb is.
- A légzési nehézség vagy a gyorsabb légzés szintén probléma.
- A testhőmérséklet növekedése, a láz szintén a hőguta tünete. Ha a kutya orra száraz és meleg, akkor valószínűleg lázas.
- Ilyenkor jelentkezhet kiszáradás is, aminek jele a lihegés, a szapora légzés, a letargia, a gyengeség és az egyensúlyvesztés.
- Túlzott nyáladzás, nagyobb mennyiségű, ragacsos nyál képződése.
- Hányás és hasmenés. Akár vér is látható lehet a hányásban vagy a székletben.
- Reszketés, remegés, és a test érezhető melegedése.
- A vizelethiány is utalhat kiszáradásra és/vagy hőgutára.
- Az íny rendellenes színe, lehet vörös, szürke, kék, sötétlila.
- További tünet lehet még: gyors pulzus, rohamok, szédülés, összeomlás, sokk és eszméletvesztés.
A hőguta kezelése
Első lépésként csökkentenünk kell az eb testhőmérsékletét. Ezt megtehetjük úgy, hogy lespricceljük hűvös vízzel, beengedjük a medencébe vagy a kádba, betekerjük nedves törölközőbe a testét vagy ventilátort irányítunk rá. Ügyeljünk arra, hogy a víz ne legyen túl hideg, mert azzal problémát okozhatunk. Addig hűtsük a kutya testét, amíg 39 °C alá nem csökken. Ezt követően adjunk a kutyusnak inni. Az ivóvíz esetében szintén figyeljünk arra, hogy ne legyen hideg. Az állatorvost is mindenképp tájékoztassuk a hőgutáról, mert segíthet stabilizálni bundás barátunk állapotát, ellenőrizheti, hogy nem történt-e valamilyen szervi károsodás, és további tanácsokkal is elláthat minket.
A hőguta megelőzése
1. Soha ne hagyjuk háziállatunkat parkoló autóban!
2. Kerüljük a legmelegebb órákban a kint tartózkodást!
3. Győződjünk meg arról, hogy pajtásunk sok vizet iszik!