8 tipp egy fejedelmi kutyamenühöz
2014. szeptember 05.
A vizes edénybe friss víz kerül, az etetőtál viszont még üres. Minden jó falatot szeretnénk beletenni, de annyi finomság közül választhatunk, hogy el sem tudjuk dönteni, melyik kerüljön bele, főként akkor, ha az eledelt házilag készítjük.
Nincs is jobb érzés annál, mint amikor szeretteink kedvenc ételeire gondolva vásárolunk, és azt találgatjuk, vajon melyik főztünk fogja a legnagyobb sikert aratni. Nincs ez másképp akkor sem, amikor kisállatunk számára készítjük el a napi menüt. Nagyon fontos, hogy amennyiben úgy döntünk, hogy kutyánkat házi étellel tápláljuk, akkor mindig ügyeljünk arra, hogy az ételt körültekintően állítsuk össze. A kutya házi koszttal történő táplálása nem egyenlő azzal, hogy az ételmaradékokat adjuk neki, mert így nem tudjuk az igényeinek megfelelően kiegyensúlyozottan táplálni. Léteznek könyvek, amelyek receptekkel segítenek a megfelelő házi koszt elkészítésében, ilyen például: Dr. Fodor Kinga: Mit egyen a kutyám?- című könyve.
1. Első a fehérje!
Az ebek etetésénél mindenképp fontos szem előtt tartanunk, hogy a kutyusok ragadozó állatok, vagyis elsősorban állati eredetű fehérjét kell fogyasztaniuk. Számokban mérve ez azt jelenti, hogy étrendjük legalább 75 százalékának jó minőségű állati eredetű fehérjének kell lennie, ezek közül az egyik a hús. A húsfélék közül sertés, marha, baromfi vagy hal egyaránt bekerülhet az étrendjükbe. A húsokat lehetőleg hőkezelve adjuk, mert így elpusztíthatjuk azokat a kórokozókat, amelyek esetleg a vágóhídi feldolgozás során a felületükre tapadtak és ránk nézve is veszélyesek lehetnek (pl.: Salmonella). A sertéshúst, vadhúst mindig csak nagyon alapos sütés, főzés után adjuk kedvenceinknek, baromfihús esetében is ez a biztonságosabb. A főzés, sütés hatására a hús könnyebben emészthetővé válik, bár húsevő kedvenceink természetesen nyers állapotban is jól meg tudják emészteni.
2. Zöldséget és gyümölcsöt a tányérra!
A párolt, főtt zöldségek is hasznos kiegészítői a kutya táplálékának. Egyes zöldségeket, gyümölcsöket nyersen is adhatunk, ilyenek például az alma és a répa. A sárgarépa azon kívül, hogy kiváló rostforrás, még a hasznos bélbaktériumok táplálékául is szolgál (prebiotikum). A zöldségek közül például adhatunk még cukkinit, padlizsánt, brokkolit, kelbimbót, uborkát, sütőtököt, kolbásztoköt, zellert, főtt krumplit. A kutya ezek közül néhányat nyersen is szívesen elfogyaszt, de húslevesben főzve szinte biztos a siker. Meglepő lehet, de a kutyusok többsége kifejezetten szeret bizonyos gyümölcsöket. Ezért nem okozunk bajt, ha mértékkel időnként a tányérjukra is kerül belőlük néhány darab. Bátran adhatunk almát, barackot, narancsot, banánt, kivit, körtét, dinnyét és bogyós gyümölcsöket, persze a csonthéjasokat magozzuk ki, mielőtt feldaraboljuk és az állatnak adjuk.
3. Gabonafélék
Sokan úgy vélik, hogy a kutyáknak nincs szüksége gabonafélékre, illetve az azokban lévő tápanyagokra. A problémát inkább az jelenti, ha a kevésbé jó minőségű tápok fehérjetartalmának nagy részét gabonákból származó fehérje alkotja. A főtt rizs például rendkívül fontos kiegészítője lehet kedvencünk táplálékának, mert könnyen emészthető jó szénhidrátforrás és gyomor és bélrendszeri betegségek esetében a diéta hasznos alkotója lehet. Kutyánk ételéhez kis mennyiségben adagolhatunk például búzacsírát, búzakorpát, zabpelyhet is.
4. Tejtermékek és a tojás
Egyes tejtermékek és a tojás is kifejezetten jó minőségű fehérjeforrások kedvenceink számára. Tejet ne adjunk kutyánknak, mert az eb emésztőrendszere nem képes a tejcukor lebontására, ezért hasmenést okozhat. Színesíthetjük az étrendet túróval, sajttal, joghurttal, vagy akár kefírrel is. A tojást mindig főtten adjuk kedvenceinknek.
7. Kiegészítő vitaminok
Ha úgy döntünk, hogy kedvencünket többnyire az általunk összeállított házi koszttal etetjük, akkor hasznos lehet évente 1-2 alkalommal vitaminos táplálék kiegészítőket adni (kúraszerűen), így biztosak lehetünk benne, hogy semmiben nem szenved majd hiányt.
http://www.fressnapf.hu/pet_balance_multivital_paszta_kutyak_szamara_200g/
Erre a jó minőségű gyári tápok etetésénél nincs szükség, ha állatunk egészséges.
8. Kalciumpótlás okosan
Ha kutyusunk kevés csontot fogyaszt, akkor szüksége lehet kalciumpótlásra. Erre kiválóan alkalmas lehet egy megtisztított tojás héja: tegyük 20-30 percre a sütőbe, majd kávédarálóval őröljük finom porrá. Ezt a port keverjük kis adagonként az ételhez (egy teáskanál egy-két napra elegendő). Ha egy kölyökkutyát kizárólag házi ételekkel táplálunk, akkor az intenzív növekedés időszakában mindenképpen szüksége van ásványi anyag kiegészítésre, de ebben az esetben jobb, ha állatorvosunktól kérünk megfelelő készítményt. Fontos, hogy amennyiben a kölyök teljesértékű gyári tápot fogyaszt, akkor nincs szüksége ásványi anyag kiegészítésre, mert a korának megfelelő eledel a szükséges arányban és mennyiségben tartalmazza azt. Forrás: petfinder.com / thebark.com / foundersvet.com