7+1 érdekes tény a hüllőkről
2023. február 06.
Bár rengeteg hüllőfaj él a világon, az emberek többsége nem ismeri őket igazán, és sok tévhit terjed róluk. A hüllők – beleértve a gyíkokat, a kígyókat és a teknősöket is – számos egyedi tulajdonsággal rendelkeznek, amik igazán vonzóvá tudják tenni őket az állatbarátok számára. Ha korábban megfordult már a fejünkben, hogy hidegvérűt tartsunk, akkor most valószínűleg még inkább kedvet kapunk majd.
1. A legtöbb hüllő nem tudja megrágni az ételt
Meglepő, de igaz! Bár a hüllők kiválóan össze tudják aprítani az ennivalójukat a karmaikkal és a szájuk segítségével, ha az étkezésüket megfigyeljük, láthatjuk, ők nem rágnak úgy, mint például az emberek. Ugyan nem ez a leghatékonyabb módja az étkezésnek, legalábbis, ha emlősökről van szó, de a hüllőknél remekül működik.
2. A legkorábban megjelent fajok egyikei a Földön
A hüllők már több mint 200 millió évvel ezelőtt is jelen voltak a bolygónkon, így elmondható róluk, hogy a legrégebben megjelent állatok közé tartoznak. Persze a fajok az évek során sokat változtak, ma már másféle tulajdonságokkal és kinézettel rendelkeznek. Például a krokodilok napjainkban sokkal kisebbek, mint őseik.
3. A kígyók és a gyíkok a nyelvükkel szagolnak
Miközben mi az orrunkkal szagolunk, addig a kígyók és a gyíkok ehhez a nyelvüket használják. A nyelvüket kinyújtva gyűjtik össze a szagmolekulákat, amiket aztán a szájpadlásukon elhelyezkedő szervükbe továbbítanak. Így azonosítják a táplálékukat, és ezáltal ismerik fel az ellenségeiket. Sőt, a szaglás a párválasztásban is segíti őket.
4. Az Antarktiszon kívül minden kontinensen élnek
Amikor a hüllőkre gondolunk, akkor általában vad és egzotikus helyek jutnak az eszünkbe. Azonban az igazság az, hogy a hidegvérűek rendkívüli alkalmazkodóképességgel rendelkeznek, ezért szinte az egész világon megtalálhatóak. Csak az antarktiszi hideg az, amit egyetlen fajuk sem tud elviselni.
5. A hüllők tovább élnek, mint a legtöbb állat
A hidegvérűek nem csak a legkorábban megjelent élőlények közé tartoznak, hanem ők azok, akik a leghosszabb ideig is élnek. Például az óriásteknősök átlag életkora körülbelül 150 év, de olyan páncélossal is találkoztak már, amely túl volt a 200. születésnapján is.
6. A kaméleonok nem a környezetük miatt változtatják a színüket
Talán az egyik legelterjedtebb mítosz, hogy a kaméleonok azért változtatják meg a színüket, hogy beleolvadjanak a környezetükbe. Valójában azonban a színváltoztatás a hangulatukkal van összefüggésben, például ijedt vagy mérges állapotban válnak élénk színűvé.
7. A gyíkok elveszíthetik a farkukat
Jó néhány gyíkfajta képes arra, hogy védekezésképp ledobja a farkát, majd idővel újat növesszen. Fontos azonban megjegyezni, hogy az új farok soha nem fog teljesen úgy kinézni, mint a régi.
+1. A hüllők nem nyálkásak
Sokan azért viszolyognak attól, hogy megérintsenek egy hüllőt, mert azt gondolják, hogy a testük nyálkás. De a hidegvérűeknek nincs verejték- és egyéb olyan mirigyük sem, amely ilyesmi váladékot termelne. Igazából teljesen szárazak, esetleg pikkelyeket érzékelhetünk, de semmiképp sem nyálkát.