5+1 tipp allergiás kedvencek táplálására
2017. március 28.
Napjainkban sajnos egyre több kutya érintett valamilyen ételérzékenységben, vagy allergiában. Természetesen minden gazdi azt szeretné, ha a kutyája kicsattanóan egészséges lenne, és mivel a mi döntésünk, hogy mivel tápláljuk négylábú pajtásainkat, így természetesen tehetünk ellene, hogy egy ilyen kellemetlen probléma ne nehezítse meg kedvencünk és a mi életünket.
Hogyan ismerjük fel?
Különbséget kell tenni ételallergia és étel intolerancia között. Az ételallergia tényleges allergia, és a kutyáknál, macskáknál allergia esetén viszketéssel társuló bőrproblémákat produkál, vagy akár fülfertőzést és szőrhullást is okozhat. A különböző intoleranciák hányással, hasmenéssel járnak, nem pedig tipikus allergiás tünetekkel. Szerencsére az ételallergia és intolerancia is kezelhető diétával, ami kizárja a tünetkiváltó összetevőket.
Fajtára jellemző érzékenységek
Fajtától is függhet, hogy találkozunk-e különböző ételérzékenységekkel. A fajtatiszta kutyáknál egyébként is gyakrabban fordulnak elő öröklött egészségügyi panaszok, amiknek mindenképp nézzünk utána, mielőtt döntenénk az örökbefogadásról. Ha tenyésztőtől vásárolunk, tőle első kézből tudakozódhatunk arról, hogy a kutya szüleinél fellépett-e allergia vagy érzékenység, ebből következtethetünk rá, hogy örökölni fogja-e ezeket.
Gabonaallergia – a leggyakoribb veszély
Meglepően sok kutyust érint a gabonaallergia, minden negyedik ebnek problémát okoz az összetett szénhidrátok és gabonamagvak megemésztése, és sajnos a tápok nagy része tartalmaz valamilyen gabonát. Ennek az allergiának a fellépése esetén a gabonafélék lebontatlanul maradnak, ami károsíthatja az emésztőrendszert. Enyhébb esetben gabonamentes eledelre váltsunk át vagy a hypoallergén diéta megoldja a szituációt. Az egyik legjobb étel, amit adhatunk gabonaallergiás kutyánknak az édesburgonya, mert remek vitaminforrás, teljesen biztonságos, magas rosttartalmú és kíméletes az emésztőrendszerhez.
Különleges tápok
Ne ijedjünk meg, nem maradunk magunkra a problémával, hiszen mint írtuk, elég gyakoriak a különböző érzékenységek és allergiák. Szerencsére a legtöbb állateledelt gyártó márka is tisztában van ezzel, és széles a felhozatal a különleges igényű ebek etetésére.
Étrendváltás
Ha megváltoztatjuk kedvencünk étrendjét, sose tegyük azt hirtelen, folyamatosan kell hozzászoktatni az új ételekhez. A húsnak sosem szabad elmaradnia, kutyánk igényeit és érzékenységét figyelembe véve pedig számos lehetőségünk van a kiegészítésre a zöldségek, gyümölcsök terén. Száraz tápok esetében 7-10 nap alatt váltsunk fokozatosan eledelt.
BARF-diéta
Egyre jobban elterjed ez a fajta étrend a gazdik körében, és sokan tapasztaltak jelentős változásokat kutyájuk egészségében a diéta hatására. A BARF-diéta lényege, hogy a gazdik úgy próbálják etetni bundás barátaikat, hogy az a lehető legjobban hasonlítson az ősi kutyák táplálkozásához. Ez alapján már sejthetjük, hogy a diéta alapja a nyers táplálék. Az étrend legnagyobb részét csontos és csont nélküli húsok teszik ki, amihez még társulnak belsőségek, gyümölcsök, zöldségek, és általában a kutya életkorának, egészségi állapotának és aktivitásának megfelelő étrendkiegészítők. BARF-etetésre áttérés esetén egy nap koplalónapot kell a nyers etetés megkezdése előtt beiktatni és másnaptól kaphat a kutyus nyers kosztot. Javasolt továbbá nyerssel etetett kutyusoknál hetente egy koplalónapot tartani.
Forrás: Fressnapf Magazin