3+1 tipp a kiskutyák egészségéért
2017. március 17.
Tagadhatatlanul az egyik legélvezetesebb időszak egy új háziállat befogadásában a kölyökkor. Minden, amit az apró, új kutyusunk csinál aranyos és szívmelengető, még akkor is, ha éppen valami turpisságot követ el. Természetesen ebben az időben erősen megalapozzuk jövendőbeli kapcsolatunkat az új jövevénnyel, ahogy a szokásait és viselkedését is. Újdonsült gazdiként rengeteg felelősségünk van, amiből a legfontosabb, hogy gondoskodjunk a kiskutya egészségéről, mai cikkünkben ehhez adunk pár tanácsot!
Mit szabad ennie?
Érdemes kifejezetten kiskutyáknak készült eledelt vásárolnunk, hisz nem véletlen készülnek erre a korszakra különös figyelemmel előállított ételek. A kölyköknek több fehérjére és vitaminra van szükségük, mint a felnőtt ebeknek, továbbá egészséges zsírokra és ásványi anyagokra is más arányban van igényük. Prémium minőségű, adalékanyagoktól mentes eledelt válasszunk, és az etetések gyakoriságára is figyeljünk, ugyanis három hónapos kor alatt legalább négyszer kell etetni az apróságokat. Különösen gondot kell fordítanunk rá, hogy ne adjunk se túl keveset, se túl sokat. A túltáplálás hosszú távon elhízáshoz vezthet, kölyökkorban pedig az erőteljes növekedés miatt az izületek terhelése megnő, amely rendellenes fejlődést eredményezhet. Jellemzően az eledelek hátoldalán találunk tájékoztatót arra vonatkozóan, hogy mennyi az ideális mennyiség az adott korra vagy súlyra. Az ideális etetési mennyiséget mindíg a kutyus felnőttkori ideális testtömegéhez viszonyítjuk és ezt a mennyiséget osztjuk el négy részre. Javasolt a kezdetekkor a száraz eledelt félig beáztatva (húsleves, víz) adni a kölyökkutya számára, így szívesebben fogyasztja és apró tejfogaival könnyebben tudja megroppantani.
Mit nem szabad ennie?
Ha első kutyusos gazdik vagyunk, ajánlott utánanézni, hogy mik azok az ételek, amik nem alkalmasak kiskutyánknak fogyasztásra, mert olyan dolgok is szerepelnek a listán, amiket nem is gondolnánk elsőre, hogy árthat, mint a csoki, mazsola, hagymafélék, máj vagy a tej. Persze nagyon nehéz ellenállni a könyörgő kiskutya-szemeknek, de négylábú barátunk védelme érdekében is fontos, hogy ne engedjünk. Nem csak azért, mert a legtöbb emberi ételre nincs szüksége az apróságnak, hanem mert ha sokszor hagyjuk, hogy ,,kinézze” a szánkból a falatot, a szokás berögződik, és nagykorában sem lesz nyugtunk tőle az asztalnál.
Egyéb veszélyes rágcsálnivalók
Arról se feledkezzünk meg, hogy négylábú kedvenceink imádnak rágcsálni, főleg, amikor még fejlődik a fogazat. Vigyázzunk, hogy ne csócsáljon olyasmit, amivel kárt tehet magában, vagy olyat, amit lenyelhet. Vegyük szemügyre szobanövényeinket is, hisz azok is érdekesek, pláne a felfedezés időszakában. Kifejezetten mérgező például az Aloe Vera, a liliomfélék, az azálea vagy a filodendron, de a lista még sokáig folytatható. Általánosan elmondható, hogy ha azt látjuk, hogy a kutyus bármit rág a füvön kívül, vegyük el tőle. Elvételkor mindíg kínáljunk számára finomabb falatot, hogy a kutyus magától adja át számunkra a rágcsálásra nem alkalmas holmit. Amennyiben gyanús, hogy mérgező a növény, ne habozzunk állatorvoshoz menni.
Orvosi látogatások
Természetesen lesznek alkalmak, amikor állatorvosra lesz szükség, például a kötelező oltások alkalmával, vagy féregtelenítéshez, később pedig az ivartalanításhoz. Mindenekelőtt válasszunk olyan orvost, aki elérhető távolságban van vészhelyzet esetén. Nyugodtan ismerkedjünk meg többel is és kérjük ki ismerőseink véleményét. Nem csak az számít, hogy gyakorlottan és magabiztosan közelítsen az állathoz, hanem az is, hogy a gazdikhoz is értsen. Hiszen, ha valami történik bundás barátunkkal, szükségünk lesz rá, hogy megnyugtasson egy félelmetes helyzetben.
Forrás: http://pets.webmd.com