3+1 tipp a kutyaház téliesítéséhez
2023. október 31.
A kinti kutyák a gazdáiktól függenek, az emberek feladata az, hogy megóvják kedvenceiket a téli hidegtől, a széltől és a csapadéktól. Mivel egy kutyának a saját testhője az, ami felmelegíti őt a kutyaólban, ezért nagyon fontos a ház mérete és hőmegtartó képessége. Természetesen az ebnek fel kell tudnia állnia és meg kell tudnia fordulnia a házikóban, de ehhez nem kell nagyobbnak lennie, mint például a kutya testének háromszorosa. Ám, a méreten kívül más szempontokat is figyelembe kell vennünk.
1. Repedések eltüntetése
Gondosan vizsgáljuk át a kutyaházat, nincs-e valamilyen sérülés vagy repedés a falakon, a padlón, esetleg a tetőn. Kérjünk meg valakit, hogy nézzen be a kutyaólba, miközben mi kívülről egy zseblámpával világítunk rá. Ha repedések vagy lyukak vannak a házon, akkor bejut a fény a belsejébe. Az ilyen apróbb réseket könnyedén eltüntethetjük vízálló szilikon tömítéssel.
2. Ajtó felszerelése
A hidegebb napok érkezése előtt javasolt a bejáratot is téliesíteni, vagyis mérjük le a kutyaház ajtajának a szélességét és a hosszát, majd vágjuk ki a kapott méretet egy gumiszőnyegből. Ha ezt felülről felszögeljük, akkor könnyedén tud ki-be közlekedni az eb, ugyanakkor a lengőajtó bent tartja a meleget és kint tartja a hideg szelet. Jó megoldás lehet egy Trixie átlátszó kutyaházfüggöny felerősítése is. A fagyálló szalagok akár -40 °C-ig megőrzik rugalmasságukat és segítenek megelőzni a kutyaház kihűlését.
https://webshop.fressnapf.hu/termekek/kutyahazfuggony-atlatszo-pvc-s-20x35cm/
3. Szalma behelyezése
A kutyaól aljára körülbelül 15 cm magasságig helyezzünk be száraz, pormentes szalmát. A szalma szigeteli a házikó padlóját, és megtartja a meleget. Ha sok szalmát teszünk a házikóba, azzal különösen kényelmes „fészket” biztosíthatunk háziállatunknak. Az almot heti rendszerességgel javasolt tisztára cserélni.
Jó, ha tudjuk, hogy a törölközők és takarók télen nem feltétlen megfelelőek, ugyanis, ha nedvesség éri őket, akkor nehezen száradnak meg, jegessé válhatnak, így nem tudják melegen tartani bundás barátunkat, és kifejezetten kellemetlenné válhat a rajtuk való fekvés.
+1 A ház elhelyezése
Fontos, hogy a kutyaház olyan helyen legyen, ahol a lehető legkevésbé érheti közvetlen szél és csapadék. Ha lehetőségünk van rá, tegyük a veranda alá vagy a garázsba. Jó ötlet lehet egy, a kutyaól méretével megegyező vagy annál nagyobb raklapot betennünk a házikó alá, így kisebb eséllyel jut be alulról a csapadék. A kettő közé tehetünk hungarocellt is a jobb szigetelés érdekében.