3+1 profi tipp kutyaház-téliesítéshez
2016. november 14.
A kint tartott kutyáknak az év minden napján szükségük van egy házikóra, ahova bebújhatnak, télen pedig különösen fontos a menedék. A hó, a fagy és a jeges szél még az igazán meleg bundával rendelkező ebekre is veszélyt jelent. Ahhoz, hogy kedvencünk a hideg hónapokban is egészséges maradjon, téliesítenünk kell a kutyaházat.
- Óvjuk a széltől, csapadéktól
Lehetőség szerint olyan helyre próbáljuk helyezni a kutyaházat, ahol nem éri a bejáratát közvetlenül szél. Ha az ajtón nagymennyiségben jut be fagyos levegő, az nagyon kellemetlen tud lenni az eb számára. Amennyiben az elhelyezéssel nem tudjuk kivédeni a szelet, akkor szegeljünk fel rá szőnyeget vagy plédet, amely kint tartja az erős légáramlatot. Abban az esetben, ha az anyagot érheti csapadék, akkor időnként cseréljük le azt, mert a nedves, fagyos szőnyeg vagy pléd megnehezíti a kutya számára a házban lévő levegő melegen tartását. Az is sokat számít, ha a házikó nem érintkezik közvetlenül a földdel, hanem meg tudjuk emelni.
- Szigeteljük a házat
Ügyeljünk arra, hogy a kutyaház sérülésmentes legyen, ha valahol lyukat vagy repedést találunk, javítsuk ki. A legtöbb kutyaház ma már rendelkezik szigetelő anyagokkal, de ha a miénk még nem, akkor kiegészítésképp szerezzünk be hungarocell lapokat, és borítsuk be vele a házikó alját és oldalát is. A hungarocell segít kint tartani a hideget, és bent tartani a meleget.
- Ágyneműt az ebnek
Régi paplanunkat nem ajánlott betenni a kutyaházba, mert ha megszívja magát nedvességgel, és megfagy, akkor sokkal inkább hűteni fogja a kutyát, mint melegíteni. Helyette béleljük ki a ház alját szalmával és/vagy cédrusfa-forgáccsal. Ezek melegen és szárazon tartják háziállatunkat, de 2-3 hetente érdemes a bioágyneműt is tisztára cserélni.
+1 Igazi kényelem
Ha a kutyaház nem bizonyul elég melegnek, akkor érdemes lehet valamilyen fűtőegységgel felszerelni azt. A melegítő párna ilyen esetben jó választásnak bizonyul. Ügyeljünk arra, hogy ne legyen túl nagy, és ne lógjon ki a házikóból. A melegítő párnának nem kell egész télen bent lennie a kutyus alatt, elegendő csak a leghidegebb napokon alkalmazni. Figyeljünk, nehogy túlmelegedjen tőle az eb, és tisztítsuk meg, ha szükséges.
Mindezek mellett fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük négylábúnk állapotát, és figyeljünk a jelekre. Amikor a kutya belső hőmérséklete alacsonnyá válik, hipotermia alakul ki. A kihűlés következtében károsodhat az eb központi idegrendszere. Hatással van a szívre és a véráramlatra is. Jelei közé tartozik a szabálytalan szívverés és légzés, valamint a tudatzavar.
A fagyást valamennyivel nehezebb diagnosztizálni, hiszen a kutya szőre eltakarhatja a látható jeleket. Első sorban a négylábú füleit, mancsát és lábait kell megvizsgálnunk. Ha túl hidegnek érezzük a testrészeket, valamint kipirosodtak, megduzzadtak, esetleg szövetnedvek jelentek meg, minél hamarabb melegebb helyre kell vinnünk háziállatunkat. Fagyás következtében jégkristályok képződhetnek a kutya vérében, melyek károsíthatják az ereket és artériákat is.
A fenti tüneteken túl, ha azt látjuk, hogy kutyusunk nehezen jár, letargikus hangulatban van, vagy mozgása lassabb a megszokottnál, azonnal forduljunk állatorvoshoz.
Forrás: dogsaholic.com