3 tipp a biztonságos sétáért!
2017. április 13.
Talán nem is gondolnánk, hogy mennyi veszélyt rejthet magában egy kellemesnek tervezett séta háziállatunkkal. Míg télen a korai sötétedés miatt kell felkészültebbnek lennünk, addig tavasszal például a virágzás és a párzási időszak okozhat az átlagosnál komolyabb nehézségeket.
Talán nem is gondolnánk, hogy mennyi veszélyt rejthet magában egy kellemesnek tervezett séta háziállatunkkal. Míg télen a korai sötétedés miatt kell felkészültebbnek lennünk, addig tavasszal például a virágzás és a párzási időszak okozhat az átlagosnál komolyabb nehézségeket.
- Neveljük meg az ebet
Bármilyen évszakban is induljunk útnak, fontos, hogy kedvencünk jól nevelt legyen, és megértse az alapvető vezényszavakat. Ezeket begyakorolhatjuk a lakásban és az udvarunkon egyaránt. Fontos, hogy tudja az eb, mi az az „ül”, „marad”, „lábhoz”, „gyere” vagy „nem”. Ezeket teszteljük le olyan helyzetekben is, amikor a kutya figyelmét épp eltereli valami, ugyanis a séta során biztosan lát majd olyan dolgokat, amelyek izgalmasabbnak tűnnek, mint a hangunk.
- Használjunk megfelelő eszközöket
Fontos, hogy megfelelő méretű és minőségű nyakörvet, valamint pórázt használjunk a séta során. Azoknak a kutyusoknak, akik húznak és még nem képesek felvenni a mi tempónkat, leginkább a hám javasolt, mert a nyakörv megsértheti az eb nyakát. A hám különösen kisméretű kutyák esetében ajánlott, hogy biztosan ne terhelődjön a nyak séta közben. Fontos a póráz hossza és vastagsága is, melynek kiválasztását szintén befolyásolja az állat mérete. Arra is ügyeljünk, hogy a mi kezünknek is kényelmes legyen az eszköz, és ne sérülhessünk meg, ha hirtelen megrántja a kutya.
Amikor enyhül az idő a bolhák, kullancsok és egyéb paraziták távoltartása érdekében mindenképp legyen kutyusunkon bolhairtó nyakörv vagy szerezzünk be bolhairtó spray-t, esetleg cseppeket. A megfelelő termék kiválasztásában érdemes kikérnünk állatorvosunk véleményét.
- Kerüljük el a veszélyes növényeket
Egy kíváncsi négylábú mindent szeret felfedezni a nagyvilágban. Főleg a fiatal kutyusokra jellemző, hogy szeretnek mindent megszagolni, megismerni. Tavasszal sok olyan növény kezd el virágozni, amelyek mérgezően hathatnak kedvencünk szervezetére, ezért jobb, ha nem engedjük őket a közelükbe. Az ilyen virágok elfogyasztása komoly problémákat okozhatnak, de akár a légzőrendszerbe kerülve is kellemetlen tünetek léphetnek fel. Előfordulhat például, hogy az eb allergiás az adott növényre. Ha azt tapasztaljuk, hogy kutyusunk elkezd tüsszögni, szipogni, vakarózni, köhögni, nyáladzani, esetleg habzik a szája, akkor mindenképp konzultáljunk az állatorvosunkkal.
Azok a növények, amelyeket például érdemes elkerülnünk: nárcisz, sáfrány, gyöngyvirág, jácint, írisz, gomba.
+1 Ivartalaníttassuk háziállatunkat
Tavasszal kezdetét veszi a párzási időszak, ezért fontos, hogy ivartalaníttassuk bundás barátunkat. Így nem csak nyugodtabb lesz kutyusunk, ha más négylábúakkal találkozik, de biztosan nem kell felkészülnünk nem kívánt szaporulatra, és több súlyos betegséget is megelőzhetünk vele.
A séták után mindig nézzük át az ebet, és győződjünk meg arról, hogy nem található a testén semmilyen seb vagy vágás. Ha kedvencünk megsérült, akkor azonnal vigyük állatorvoshoz, nehogy elfertőződjön a seb. Amennyiben hazaérve azt tapasztaljuk, hogy kutyánk kedvtelen, étvágytalan, esetleg inni sem akar, akkor szintén kérjük az orvos segítségét.
Forrás: gooddogcoaching.com, marthastewart.com