3 könnyen tanítható trükk kutyusoknak
2020. augusztus 11.
Bármennyire is imádjuk kedvencünket, néha úgy érezhetjük, hogy szinte lehetetlen, hogy megtanítsunk neki bármilyen trükköt. A jó hír viszont az, hogy megfelelő technikát alkalmazva és sok gyakorlással valószínűleg a mi kutyusunk is képes véghezvinni néhány egyszerű feladatot. A tanulási folyamat egyszerre hasznos és szórakoztató, ezért mindenképp érdemes belevágnunk. A kezdetekben egy klikker nagy segítség lehet.
- Puszi
Igen, valószínűleg kutyánk napi szinten halmoz el minket puszikkal, de ha nem rajongunk az állandó nyálas érzetért, jó megoldás lehet, ha megtanítjuk neki azt, hogy csak kérésre adjon. Bármilyen fajtájú vagy méretű kutyusunk van, működhet a dolog. És nem csak azt taníthatjuk meg bundás barátunknak, hogy nekünk adjon puszit, hanem például arra is rávehetjük, hogy gyermekünk arcára csaljon mosolyt vele, vagy, hogy bársonytalpúnkat puszilja meg – feltéve, ha cicánk hagyja.
A gyakorlathoz szükségünk lesz valamilyen kenhető ennivalóra, például natúr mogyoróvajra vagy krémsajtra, és nem árt, ha törölközőt is tartunk magunk mellett. Tegyünk egy kevés ízletes krémet az arcunkra vagy a kezünkre (ahova szeretnénk puszit kapni), és mondjuk ki hangosan, hogy „puszi”, majd hajoljunk kutyusunk fele, és hagyjuk, hogy lenyalja rólunk a finomságot. Ha ezt a trükköt gyakoroljuk néhány percig naponta többször is, akkor az eb egy idő után tudni fogja, mit kell tenni a „puszi” szó hallatán ,akkor is, ha nem kentük össze semmivel az arcunkat.
De beválhat a klikker tréning is, ami azt jelenti, hogy a puszit adás után egyből megnyomjuk az eszközt, majd jutalomfalattal kínáljuk pajtásunkat.
- Pacsi
A pacsizás az egyik legaranyosabb trükk, amit egy kutyus megtanulhat, mégis nagyon egyszerű. A titok nyitja abban rejlik, hogy a kutyák ösztönösen jeleznek a mancsukkal, ha szeretnének valamit. Ezért tehát, ha zárt öklünkben tartjuk a jutalomfalatot, akkor automatikusan a mancsával próbálja majd meg elérni az eb, miután rájön, hogy szájjal nem sokra megy. Ilyenkor pedig használjuk a pacsi parancsot, és máris rögzülhet benne a kérés és a helyes cselekvés. Jó megoldás lehet az is, ha mi magunk emeljük meg a kutya lábát a parancsszót követően, és megjutalmazzuk érte. Minden nap gyakoroljuk pár percet, amíg már egyértelműen látszik, hogy kedvencünk megértette a kérést.
Ne felejtsük el, hogy ehhez a trükkhöz szükségünk lesz arra is, hogy le tudjuk ültetni bundás barátunkat. Tehát, ha az „ül” parancsot még nem tudja teljesíteni, akkor azzal kell kezdenünk.
- Forgás
A forgás szintén nagyon mulatságos és könnyedén megtanítható trükk. Természetesen ehhez is szükségünk lesz néhány szem jutalomfalatra, amit a kezünkben tartva az eb orra elé kell tennünk, és úgy irányítani, hogy forogni kezdjen kutyusunk. Mindeközben használjuk a „forogj” parancsszót. Egy-két kör után adjuk oda kedvencünknek a finomságot, és dicsérjük meg. Ha idővel egy kicsit nehezíteni szeretnénk a feladaton, akkor azt is meghatározhatjuk, hogy melyik irányba történjen a forgás. A lényeg, hogy mindig legyünk következetesek, türelmesek, és szánjunk naponta néhány percet a tréningekre.